Yıkılmayan Duvar Helton

24 Nisan 2024 09:00

M. Okan Okuş yazdı…

Sergen Yalçın ve Volkan Demirel… İkisi de Türk futbolunda hem milli takım düzeyinde hem antrenörlük hayatlarında önemli işler yapmış iki
isim.

Hatayspor gecen sezonlarda Volkan Demirel ile çok güzel işler yaptı. Büyük bir karakter göstererek deprem sonrası takımını bırakmadı. İstanbul-Mersin hattında gidip gelen bir takımı ayakta
tutmaya çalışarak enkaz altında kalan bir şehri en azından Futbolla haftada 90 dakikada olsa mutlu etmek için sezon başından beri mücadele ediyor. Şehrin içinde yaşadığı acı duruma rağmen kariyerleri olan isimleri transfer etmeyi başardılar. Bir yabancı futbolcunun ve sportif direktörün depremde vefat ettiği kente oyuncuyu ikna etmek kolay değildir. Her ikisine de Allah rahmet eylesin.

Saha içine dönecek olursak yaşadıkları olaylardan dolayı ligde kalmasını istediğim bir takımdı. Bizim saha içinde uzun zamandır istikrarsız olmamız sadece Helton Leite’nin ellerine kalan oyun anlayışımızla 3 puana daha yakın gördüğüm taraf rakibimizdi. Değişmeyen senaryo ile kalecinin arka arkaya çıkardığı toplar bizim rakip sahaya oyunu yıkamamamız derken Helton’un arka arkaya kurtarışları çare olmayınca golü yedik. Volkan Demirel’in hatası burada başladı. Biz kötü oynamamıza rağmen forvetteki Strandberg i yalnız bırakıp savunmayı kalabalık tutma yoluna gidip 2.golü aramayınca takımı için sinyaller çalmaya başladı. Sergen Yalçın geldikten sonra anlamsızca sildiği Ömer ilk yarıda savunmada kritik müdahaleleri ile 2.yarıda oyuna giren Erdal Rakip tıkanan pas kanallarını açarak maçın çehresini değiştirdi.65.dakikadan sonra başlayan baskıya sadece Hatay değil rakip kim olsa karşılık verme şansı yoktu. Önce Buksa nın nefis kafası ardından sezonun üzgün çocuğu Bytyqi’nin nefis golü bize 2 haftadan sonra galibiyeti getirdi.

Daha önce de yazdım, bu sezon sonu sözleşmesi bitecek çok oyuncumuz var. Teknik direktör belirsizliği ayrı bir sorun. Veysel ve Güray’ın son iki sezonki hakları ödenmez. Bu maçta sprinter rakiplerine rağmen her ikisi de çok iyiydi. Ama yerlerine hata yapmadan doğru isimler alınmalı. Kaleci Leite belki de tarihimizin en iyi yabancı oyuncularından, her maça damgasını vuruyor. Artık sözleşmesinin uzatıldığı haberi daha da geç olmadan verilmeli.

Bu kadro kalitesinin hakkı ilk 5 içinde olmak. Ama bu maç sonrası bile hala 10. olmak başarı diyen bir teknik adamla önümüzdeki sezon yola çıkmak büyük hata olur. Yönetimin transferi açmayıp Sergen Yalçın’ın vereceği listedeki isimleri almamak kulübün ekonomik yükünü artırmamak adına hayırlı olmuş. Hatayspor maçında taktik değil oyuncuların oynama isteği ve hırsları sonucu getirdi.

Umarım sezon bitmeden önce yönetimsel sonra Teknik adam ismi konusunda belirsizlikler biter ve önümüzdeki sezon MESUT günlerimize kavuşuruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.