Mesele Muhatap Bulmak

23 Mayıs 2023 11:00

M. Okan Okuş yazdı…

Dünya kupası, deprem, milli maç araları ve BAY haftası derken ağır aksak bir şekilde bu sezonun da sonu geldi. Artık bir an önce sezon bitse de seneye ne olacaksa bakalım moduna girdik.

Hafta içi başkent deplasmanında iyi götürdüğümüz maçta uzatmalarda yediğimiz golle sezonu bitirme işini orada bıraktık. Bu akşamki rakibimizin hafta içi kupa rövanşı olması, ligde de hedefsiz olması nedeni ile genç oyuncu takviyeli bol rotasyonlu gelmesini bekliyordum. Ama sakatlar harici iki oyunculuk bir rotasyon yaptı. Maç içi tempoyu yükseltmeden, Kenny’ye atılacak toplarla sonuca gitmek isteseler de bunu pek sahaya yansıtamadılar. Maç boyunca içeriyi zorlamalarımız, ligin iyi kalecilerinden Muhammed’e takıldı. Bizde de Haji, eski Haji değil. Ama çıkarken ıslıklanmayı da hak etmedi. Yakın tarihin en fazla bonservis getirisi ile aramızdan ayrılacak oyuncu, yeni de bebeği olmuşken kuşkusuz gol atıp ileride ‘Senin doğduğunda attığım gol buydu‘ diye hatıralarına eklemek isterdi. Ama bu isteği topu çok fazla ezmesine neden oldu.

Maçı bir kenara bırakıp çim zemin üstünde olmayan konulara bakalım. İtalya’da Napoli 33 sene sonra şampiyon oldu. Napoli’yi 7 Aralık gecesi hazırlık maçında tam kadro seyretmek bize de kısmet oldu. Almanya’da Borussia Dortmund şampiyonluğa ulaşırsa sezon başı ve ortası iki hazırlık maçı yaptığımız takımlardan Avrupa’nın en büyük beş liginin 2 şampiyonu ile oynamış olmak bizim için iyi bir PR olacak. Peki biz hep bunlarla mı teselli bulacağız? Daha önce çok yazdım, gene yazmaya devam edeceğim. Ligi beşinci bitirmek bile bu şehir için başarı olmamalı. Antalya, Türkiye ekonomisini ayakta tutan bir şehir. Tarım ve turizmin yükünü çekiyor, sanayi olarak çok göze batmasa da ciddi anlamda ihracat yapılıyor. Ülkeyi saran ekonomik krizin Antalya’da nispeten az hissedilme sebeplerinden biri de şehirdeki bu ekonomik para hareketliliği.

Antalya, 2000’li yıllardan bu yana spor turizmini üst düzey yapıyor. Savaş ve pandemi dönemi de dahil olmak üzere ortalama 2000 civarı takım her sene en az beş altı bin civarı maç yapıyor. Antalyaspor olarak transfer dönemlerinde hiçbir oyuncuyu Belek’te, Manavgat’ta hazırlık maçında görüp de aldık dediğimiz olmadı. Brezilya’ya, Afrika’ya, Avrupa’ya scout gönderip maç ve oyuncu izletmek maharet değil. Zaten 2-3 ay boyunca bu takımlar ayağına kadar geliyor. Kimse bu işler öyle kolay olmuyor edebiyatı yapmasın. Rusya’da futbol oynayan ve çok düşük ücretle bu ülkeye giden birçok Brezilyalı ve Afrika futbolcuların orada aldığı paranın daha azına Antalya’ya gelmek istediğini birebir sohbetlerimden biliyorum. Sayın başkan kulüpte yeni bir yapılandırmaya gideceğini söylüyordu. Umarım kulüpte konunun muhatapları ile bu konuyu konuşur.

Yapılanma derken, medyaya son düşen haberlerden biri de bir İstanbul kulübünde tercümanlık yapan şahsın kulübe sportif direktör olarak geleceği oldu. Sezon içi bir yazımda kulüpte Nuri Şahin’in üstünden yükü alacak, oyuncularla iyi bir iletişim kuracak birine ihtiyacımız olduğunu yazmıştım. Bu isim mümkünse kulüpte simge olmuş, değilse Avrupa ve dünya futbolunu tanıyan, elinde oyuncu havuzu olan, takımda forma giyen oyuncunun sözünü dinleyeceği karakter olmalıdır. Belki biraz maaş maliyeti olur ama getireceği nokta isimlerle bunu fazlası ile telafi eder. Antalyaspor kulübü, İstanbul’dan birinin telefonla arayıp sizde işe başlasın diyeceği kadar değerleri olmayan bir camia değil.

ETİKETLER: