Ligin Sadece Adı Süper

14 Ağustos 2023 09:30

M. Okan Okuş yazdı…

Egemen İstanbul medyası, süslü ambalajlarla gaz verse de içi boş yeni sezonumuz başladı.

Altı yedi takım bol keseden harcayarak lige başlıyor, TFF’nin transfer harcama limiti denen kısıtlamaları maalesef sadece Anadolu’daki takımlara uygulayıp gerisini boş bırakınca kaynağı ve para akışı şaibeli transferler kitleleri mutlu ediyor. Oysa Juventus, Barcelona, Real Madrid gibi dünya devleri hukuk çizgisinin dışına çıkınca en ağır şekilde cezalar ile bedelini ödüyor.

Takımımıza dönecek olursak, Yeni başkanımız Sabri Gülel, alkışlanacak iç transfer hareketliliğinde verim alınamayan oyuncuların tamamına yakınından hem bonservisini almaya hem de alacaklarını bırakmaya ikna ederek kulüp ekonomisini çok rahatlattı. Buradan kasada bırakılan 100 milyon civarı para, döviz kurunun başını alıp gittiği dönemde kulübe ilaç oldu.

Kulübe ilk geldiği zamandan bu yana Antalyaspor için büyük fedakarlık yapan ve bu uğurda kariyerini bile riske atan Haji Wright takım için en güzel golü transferinde attı. Benim sezon boyunca kişisel beklentim artı eksi 10 milyon Euro civarıydı. Gerçekten zor gibi gözüken bu transferin gerçekleşmesinde kimin çabası varsa teşekkür ederim.

Fernando geldiği günden bu yana takıma kalite katan bir isimdi. Gecen senenin başkanı Aziz Çetin ve yönetimi, Haji’de olduğu gibi büyük fedakarlık göstererek oyuncuyu kadroda tuttu. Gelgelelim ülke ekonomisindeki döviz kurunun ciddi artışı, bizim altından kalkabileceğimiz sınırı geçti. Fernando kalsa oyuncuya bu sene 1.8 milyon Euro ödemek zorunda olacaktık. Ödemelerinde aksaklık olmasına rağmen sözleşme feshine gitmedi ve kulübe para kazandırarak gitti.

Eleştiriyi seviyoruz ama bazı konularda emeği olanların hakkını vermek lazım. Haji Wright ve Fernando’nun gelişinden gidişine kadar bu oyunculardan maddi katkı almamızı sağlayan herkes takdir edilmeyi hak ediyor.

Sezon öncesi takımı canlı izleme şansımız olmadığı için lig maçı ile takımımızı izleme şansı bulduk. Maç bittiğinde takım kadrosuna dair yeni transferler ve oyun anlamda rahatsızlık duymadım. Kaleci Leite artık iyice güven veriyor. Son sakatlık sürecinden sonra Ömer Toprak neredeyse sıfır hata ile maçları bitirmeye başladı. Yanına atletik bir partner iyi olacak. Bahadır’ın maç içinde kritik hamleleri olsa da bu çocuğun bir kere adı çıkmış, yanlışlıkla topu taca bile atsa tepki almaya açık. Polonyalı Jakub Kaluzinski sezona damga vuracak bir isim gibi duruyor.

Bu aralar tarafsız şekilde futbol izleyenler, Adana Demirspor’un oyununu beğeniyor. Hızlı kanatları ve bitirici forveti ile kolay sonuç alıyorlar. Bizde orta alana Belhanda tarzı birini bulabilirsek Buksa ve Assombalonga kolayca gole gidecek. Bytyqi, Holtmann ve Larsson rakip savunmalara çok çim yolduracak.

Teknik direktörümüz Nuri Şahin bizimle üçüncü sezonuna başladı. Antalyaspor’a olan aidiyet duygusundan zerre şüphem yok. 35 yaşında ve önünde uzun bir kariyer var. Hatalarına mutlaka o da üzülüyordur. Her hoca değişimi, futbolcu transferinden beter hasar bırakır. Hocamızı direkt hedefe koymayalım.

Son olarak sayın başkanımız Sabri Gülel ve yönetiminin yukarıda belirttiğim şekilde kulübe ekonomik kazanımların yanında transferlerde de baya isabetli iş yaptığı görülüyor .Yaptığı güzel işlerin meyvesini anca uzun yıllar başkanlık yaptığı zaman alabilir. Geçen sezonlarda Ali Şafak Öztürk ve Aziz Çetin’in görevde aralıksız uzun süre kalmasını diledim ama bazı sebeplerden ötürü olmadı. Umarım uzun yıllar kulübün başında kalmanızı sağlayacak bir yol haritanız olur.

SadeceAntalyaspor.com’daki üçüncü sezonumda sayfaları paylaştığım arkadaşlarıma ve camiamıza bol galibiyet ve mutluluklarla geçireceğimiz bir sezon dilerim.