Yeni Sezon Yeni Umutlar

14 Ağustos 2023 09:30

Ahmet Çolak yazdı…

Yeni sezon, yeni umutlar ve yeniden başlangıç 2023-24 futbol sezonu gözümüzün nuru Antalyaspor’umuz ve tüm futbol paydaşları için hayırlı ve uğurlu olması dileğiyle… Bu sezonki yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve döviz kurundaki aşırı yükselmeler büyük diye tabir edilen üç kulüp hariç diğerlerini ve Antalyaspor’umuzu aşırı derecede etkiledi. Maaş yükü ve ödeme dengesinden kurtulmak ve yeni hareket alanları açmak adına birçok oyuncusu ile yollarını ayıran kulübümüz, onların yerine de transferler yaparak yeni kadro yapılanmasına girmiştir. Yeni oyuncuların verecekleri maksimum katkıyı ancak eylül ayındaki milli maç arasından sonra net görebilir ve ona göre yorum yapabiliriz.

Geçen sezonların aksine bu başlangıç döneminde daha reel bir yol izleniyor. Camiayı beklentilere sokmadan, ilk 5 hedefi koyup sezon sonu zar zor +1 puan ile ligde kalıp hayal kırıklığı yaşatmak istenmiyor. Başkan ve yöneticiler –tamamı değil– daha rasyonel düşünüp adımlarını sağlam atmaya çalışıyorlar.

Her zaman sezon başında Antalyaspor’umuzda 5 yıl görev yapmış Mehmet Özdilek’in söylemi aklıma gelir. “Nerede başladığınız değil, nerede bitirdiğiniz önemlidir.” İlk haftaların günahı olmaz. Yeni oyuncular, uyum sorunu, adaptasyon süreci başlıca belirleyici etkenlerdir. Bir de çok erken form tutan takımların ilerleyen haftalarda sürekli sıkıntı yaşadıklarına fazlası ile şahit olmuşuzdur.

Ligin ilk maçına gelecek olursak, deplasmanda başlamak süper ligde şampiyonluklar yaşamış rakibin taraftar baskısı önemli etken olarak göz önüne çıkmıştır. Müsabakanın ilk yarısının 15 dakikasında rakibin agresif baskısına reaksiyon gösteremeyip pas hatası, yan ve geri top isteği ve top kayıpları ile kronik duran top hastalığından kalemizde golü görmüş olduk. Hocanın yaklaşık 45 gündür takımla birlikte olduğunu, kamp dönemini beraber geçirdiği oyuncu grubunda çıkardığı ilk 11’e bir şey diyecek halimiz yok elbette fakat oyuncu değişiklikleri ile birlikte son yarım saat momentumu yakalayan ve Trabzonspor’u adeta saha dışına hapseden Antalyaspor’u izledikten sonra neden bu oyuncular ile başlanmadı diye de kendimize sormadan edemiyoruz.

Başlangıçlar her dönem önemli kabul edilir, taraftar sürekli galibiyet ve başarı ister. Fakat istikrar hepsinden daha çok önemlidir. Yapılacak iki veya üç nokta atışı transfer ile daha başarılı bir Antalyaspor izleyeceğimiz görüntüsü ligin açılış maçında verilmiştir.

Sabır ve koşulsuz destek ile takımımızın bu sezon da yanında olmaya devam ederek başarılı bir sezon geçirmeyi ümit ediyor, bütün renktaşlarımı saygı ile selamlıyorum.