Kötünün İyisi

10 Ocak 2023 08:58

Ahmet Çolak yazdı…

Uzun bir zamandır istediği sonuçları alamayan Antalyaspor lig sıralamasında aynı puana sahip olduğu Hatayspor karşılaşmasında hem kötü gidişe dur diyebilmek hem de rakibiyle olan puan farkını açabilmek adına çok önemli bir müsabakaya çıkmıştı. Elindeki oyuncu grubundan en rasyonel kadro ile sahaya çıkan takımımız 3-5-2 oyun düzeniyle müsabakanın ilk 45 dakikasında saha dizilişi ve oyun düzeni ile daha kompakt bir görüntü sergiledi. Özellikle rakibin ilk 15 dakikada yaptığı bireysel hatalardan yararlanabilseler maç o dakikalarda kopabilirdi. İlk yarı boyunca rakibine sadece bir pozisyon veren takımımız neredeyse sıfır hatayla devreyi tamamladı. Tabii ki buradaki en büyük etken, rakip Hatayspor takımının bizden daha kötü durumda olmasından kaynaklandı. Rakip kötü olunca sahada bizim takım daha iyi gibi görüntü verdi. Yani kötünün iyisi bir adım öne çıkmış oldu.

İkinci yarı başlarken soyunma odasında yapılan değişiklikler maçı bambaşka bir duruma getirdi. Luiz Adriano değişikliği kabul edilebilir bulunurken Fredy tercihi bir kabus gibi takım üzerine çökmüş oldu. İlk yarıda Fernando önderliğinde maçın tamamında orta sahada üstünlüğünü rakibine vermeyen Antalyaspor’da Fredy sahada olmayınca üretkenlik rakibe geçmiş oldu. Sahaya sürülen Sinan Gümüş ve Gökdeniz hem üçüncü bölgede hem de ikinci bölgede gerekli katkıyı koyamayınca rakip bizim alanımızda daha fazla görünmeye başladı. Bütün orta saha yükü sadece Fernando üzerine yıkılınca hem kendisi hem de takımımız hiçbir üretkenlik gösteremedi.

Takımımızda sakatlık kabusu devam ediyor. Bunlara son kurban olarak Haji Wright olarak eklendi ve en az üç hafta formasından uzak kalacağı tahmin ediliyor. Artan bu sakatlıkların sebebiyle ya çok yükleme yapılarak idman temposu arttırıldığı ya da daha az çalışma ve antrenman sayısının düşürülmesinden kaynaklı olabilir. Sağlık ekibinin özverili çalışması ile inşallah sakat oyuncular en kısa sürede takıma dönerler.

Takım içinde özgüven ve bir lider oyuncu eksikliği net şekilde göze çarpıyor. Özellikle takımın mental olarak maçlara hazırlamak ve lider özellikli bir oyuncu ön plana çıkarmak gerekmektedir. Onun için transfer döneminde vedalaşılacak ve alınacak oyuncularda çok dikkatli ve hassas olunmalıdır.