Haklı Galibiyet

2 Kasım 2022 10:02

Ahmet Çolak yazdı…

Nuri Şahin, teknik ekibi ve oyuncuları; 6 maçlık 3 puan hasretine İstanbulspor maçında nokta koymasının ardından Sivasspor deplasmanından da net bir skorla dönerek puan sıralamasında rahat bir nefes almış oldular.

Bir hafta önceki galibiyetin daha da anlamlı hale gelmesinin yolu, sonraki maçta alınacak 3 puandan geçiyordu. Bunun bilinci ile sahaya çıkan takımımız daha ilk dakikalardan galibiyetin sinyallerini vermeye başladı. Her ne kadar rakibe topu bırakarak başlasak da bariz bir üstünlük sağlamalarına izin vermedik. Tabii ki bunda Sivasspor takımının çok yoğun maç trafiğinde yıpranmış olmasının da etkisini görmüş olduk.

Bu maçta teknik adam ve ekibinin tercihi üçlü savunma gibi görünse de rakibi karşılarken beşliye dönmemiz gözlerden kaçmadı. Beşli savunmanın önünde dörtlü bir orta saha kurgusu ve üçüncü bölgede tek forvetle oynama çabalarını gördük. Geçiş oyunlarında beşli savunmanın önünde ikili bir diziliş ve yine onların önünde Larsson ve Nakajima ile forvette Haji Wright’ı destekler bir oyun formatını izledik. Rakibi ilk yarının ortalarında bu oyun düzeninde savunmaya zorlayarak hatlar arası kullanımı, genişliği, oyun yönü değişimini çok iyi uygulayarak sonucu almış olduk. Sivasspor takımı dar kadrosu ile rotasyon şansının olmaması, yorgun oyuncularının mücadele gücü gösterememeleri ve iki yaratıcı oyuncusu Max Gradel ve Dia Saba’nın geniş alan bulamaması sebebiyle kaleyi bulan şutları olmadan maçı tamamlamış oldular. Kaleci Alperen Uysal belki de kariyerinin en rahat maçını oynadı diyebiliriz. Hatta bir adım daha öteye gideyim; forması dahi kirlenmemiştir çünkü Sivasspor’un maçın 80. dakikasında sağ taraftan yapılan bir orta girişiminde yere yattığını söyleyebiliriz.

Alınan net skora karşı Antalyaspor takımının da aman aman bir top oynadığını söyleyemeyiz fakat alınan galibiyet ve puan hanesine yazılan artı 3 çok değerlidir. Skoru ilk yarıda alınca maçın ikinci devresi çok farklı bir hal aldı. Rakibinin üzerine gitmeyen, oyunu ikinci bölgede ve temaslı olarak oynanmasına izin veren bir Antalyaspor takımı izledik. Kısacası kendisi için bir çıkış maçı olan Sivas deplasmanından kayıpsız bir şekilde dönmesiyle müsabakayı atlatmış oldu.

Mental olarak rahatlayan ve özgüvenini yeniden kazanan teknik ekip ve oyuncu grubu bundan sonraki müsabakalarda gerçek oyun karakterlerini ve kimliklerini ortaya koyacaktır.