Deplasman Golcüsü Böyle İstedi

23 Ocak 2024 12:00

Ahmet Çolak yazdı…

Süper Lig’de 4 ve Türkiye Kupası’nda 1 maçı Sergen Yalçın yönetiminde oynayan Antalyaspor takımı yenilgisiz yoluna devam ediyor. Buna karşılık hoca elindeki kadrodan net bir 11 oyuncusunu çıkarabilmiş değil, geçmiş dönem hocası Nuri Şahin’in iki vazgeçilmez oyuncusu Ömer Toprak ve Bünyamin Balcı’yı kulübeye yanına alarak defans hattını Erdoğan ve Bahadır ile yeniden düzenleyerek yoluna bu şekilde devam edeceğinin sinyallerini takımı ile geçirdiği yaklaşık bir aylık süreçte vermiş oldu.

Sergen Yalçın’ın oynatmak istediği oyun sisteminde futbolcudan çok topu koşturmak olduğunu düşünürsek devre arasında yapılacak transferlerde kanat, forvet arkası ve geçiş oyunlarını çok iyi yönetecek bir oyun kurucuya ihtiyaç olduğu görünüyor. Pazar günü oynadığımız Konyaspor müsabakasında gördüğünüz gibi kapanan takımları ancak bu şekilde açabilirsiniz. Rakip takım topu Antalyaspor’a vererek hep kendi bölgesinde bekledi ve taktik icabı duran toplardan gol bulmaya yönelik oynayarak istediği skor katkısını yine bu şekilde aldı. Özellikle golden önceki dakikalarda ve gol pozisyonunda Veysel Sarı bütün karşıladığı topları taca ve kornere atarak rakibin ekmeğine yağ sürmüş oldu. Bir de geldiği günden beri söylüyorum Helton Leite cepheden çok iyi kaleci ama yan top zafiyeti maalesef hem kedini hem de takımını adeta yakıyor. Kalede duruşu, oyun görüşü ve cepheden iyi olunca bizler de bu kusurunu sineye çekmek zorundayız. Eğer yan top özelliği de çok iyi olsaydı bizim takımda olmazdı. Avrupa’nın sayılı kulüplerinin birinde kariyerine devam ediyor olurdu.

Ligin dibinden kurtulmak isteyen rakibine ilk 45 dakikada kendi ceza sahasına gelmesine izin vermeyen Antalyaspor, maalesef üç bölgeyi zorlayacak hücum varyasyonlarını da sahaya yansıtamadı. Sadece Güray Vural’ın soldan getirip al da at dediği Ramzi Safuri’nin altı pasın içinden topu dışarı attığı pozisyon dışında ‘net pozisyon’ diyebileceğimiz atağı yoktu. Konyaspor takımının oynamak gibi bir niyeti yoktu, oynatmamak adına sahaya çıkmışlardı. İlk yarının son dakikalarında defans hattının üst üste yaptığı hatalardan golü bulunca onlar için madenden altın bulmuş etkisi yaratmış oldu.

İkinci 45 dakika sahada her iki takımda aynı kadro ve düzende olunca seyir zevki iyice düşmüş oldu. Bir de ligdeki konumu itibariyle Konyaspor’un üç puana ne kadar çok ihtiyacı olduğunu düşünürsek futbolcuların oyunu soğutma ve yerde ne kadar fazla kalırız temaşasına döndü. Her şey ev sahibinin istediği gibi giderken deplasman golcüsü Adam Buksa sahneye çıktı. Çok net ve sert bir kafa vuruşu ile ben bu gollerin adamıyım der gibi deplasman tribününü dolduran taraftarına selamını gönderdi. Polonyalı golcüden bu tür skor katkısını görmek istiyorsanız Erdoğan Yeşilyurt’un yaptığı gibi asist özelliklerini çok iyi uygulayan kenar oyuncularına ihtiyacımız var ve sahadaki sisteminizi de bu şekilde kurmanız gerekmektedir.

Ligin boyu kısaldıkça bir an önce yapılacak takviyeler ile Sergen Yalçın’ın elini rahatlatmak gerekiyor. Daha üst sıraları hedefleyen takım olmak istiyorsanız ivedilikle her iki kanat, forvet arkası ve merkez orta saha oyuncusunun kadroya katmalısınız. Teknik heyet defans hattını çözmüş gibi görünüyor hücum bölgesinde gereken iyileştirmeler yapılırsa seyir zevki daha güzel bir Antalyaspor izlemeye devam ederiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.