Sezonun Ardından

14 Haziran 2023 12:00

Ahmet Çolak yazdı…

Antalyaspor camiası olarak 2022-23 sezonunu tamamlamış olduk.

Bir önceki sezonun ikinci yarısında alınan sonuçlara istinaden başarılı olan takımımıza ilk 5 hedefi koyularak beklentileri üst seviyelere çıkaran Antalyaspor’un maçlarını, taraftarlar ve bizler heyecan ile izlemeye başladık. Sezon başlayıp maçlar ilerledikçe gerçeğin bu şekilde olmadığını gözlemlemeye başladık.

Özellikle sezon başı planlaması ile birlikte yapılan transferlerin hiç de istenilen düzeyde olmadığını görmüş olduk. Bu yanlışların sorumluluğu tek bir kişi üzerinden yorumlamak yanlış olur. Bu yapılanmaya izin veren başta o dönemin başkanı Aziz Çetin, futbol şube sorumlusu Aytaç Altay ve takımın teknik direktörü Nuri Şahin’dir.

Sezon boyunca alınacak başarısız sonuçların habercisi, adeta sezon başından belli olacak şekilde tezahür etmekteydi. Koskoca sezonda Antalyaspor taraftarının rahat izlediği ve kesin kazanırız dediği müsabaka sayısı maalesef bir elin parmaklarını geçmemektedir.

Yapılan yanlışlardan ders alınmamış olmalı ki ikinci transfer döneminde genç olarak alınan ve gelecek vadettiği iddia edilen oyuncuların da adeta hiç süre almadan sezonu bitirmeleri koskoca soru işareti olarak ortada durmaktadır. Bunların başarısızlıklarının dışarıya yansıması, Sayın Aziz Çetin’in sezon bitmeden koltuğunu bırakması ve teknik adam Nuri Şahin’in bütün yardımcılarının da müsabakalar bitmeden kulüpten ayrılık kararı almalarıdır. Bir insanın başarılı olup olmadığını alt kadroları ile uyumlu çalışmasından anlayabiliriz.

Sportif olarak 41 puan alarak ligi 13. sırada bitiren Antalyaspor, tabiri caizse son düzlükte lige tutunmuş oldu. Taraftarların ve kamuoyunun kafasından geçen, eğer Hatay ve Gaziantep takımları ligden çekilmeseydi önümüzdeki sezon Antalyaspor takımı bir alt ligde devam etme durumunda kalabilir miydi? İnsan hak vermeden de edemiyor. Sportif anlamda başarısızlıklar devam ederken çiçeği burnunda Başkan Sabri Gülel’in de kulübün borcunun yaklaşık 600 milyon TL olarak açıklaması sıkıntının sadece saha içinde olmadığını belli etmiş oldu. İnsanın aklı havsalası gerçekten anlamakta zorluk çekiyor. Bu kadar borcu nasıl yaptınız? Gelir gider dengesi diye bir şey var, sizlerin yanına hiç mi uğramadı? Mali Genel Kurulda nasıl bir açıklama yapacaksınız ve nasıl ibra edileceksiniz? Bu soruların cevabını ben ve Antalyaspor camiası gerçekten merak ile bekliyoruz.

Yönetim şekli, planlama ve transferler konusunda belki de tarihin en başarısız dönemini yaşadık. Yaklaşık olarak kırkın üzerinde oyuncu transferi yapıp sadece iki oyuncudan üst düzey verim almak kadro mühendisliği başarısıdır. Bunun dışında karavana yaptığınız oyuncuların transferine kim ve kimler onay verdi, hangi özelliklerine baktınız, geliştirip satıp para kazanalım mı diye yaptınız, yoksa menajerler ile olan ilişkiler sonucu mu veya ahbap çavuş ilişkisinin sonuçları mı… Gerçekten insanlar merakla birbirine bu soruları soruyorlar.

Bu yönetimin hakkını vereceğimiz nokta sadece ülkemizin yaşadığı en büyük felaket olan deprem zamanında çok çabuk reaksiyon gösterip hızlı şekilde organize olup bölgeye yaptıkları yardımlardır. Ülkemizdeki her kesimden takdiri ve alkışı almışlardır. Koskoca sezondaki tek artıları bu olmuştur, onun dışında her halleri ile sınıfta kalmışlardır.

Bizleri bugüne kadar takip edip okuduğunuz, yaptığınız yorumlar ile bize güç verdiğiniz ve gösterdiğiniz sabır için bütün renktaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu mecralarda bizlere yer veren SadeceAntalyaspor.com ailesine, editörümüz ve bütün yazar grubu arkadaşlarıma da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bundan sonraki sezonlarda daha güçlü ve iyi Antalyaspor takımını hep birlikte izlemek dileğiyle. Sağlık, mutlu, huzurlu ve başarılı günler diliyorum.