Altın Değerinde Üç Puan

31 Ekim 2023 10:00

Ahmet Çolak yazdı…

Cumhuriyetimizin 100. yılında kendi saha ve seyircisi önünde oynadığı müsabakada, böyle bir özel günde çok değerli üç puanı hanemize yazdırarak yola devam ediyoruz.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun maç planlama departmanının gerçekten Antalyaspor kulübü ile büyük bir sorunun olduğu çok net ortada. Ülkenin her ilinde büyük coşkuyla kutlanan bir günün akşamına maç planlamak, gerçekten mühendislik başarısıdır. Vatanın her şehrinde inanılmaz katılım ile meydanların dolduğu böyle bir akşamda Antalya gibi cumhuriyet değerlerine sahip çıkan şehre yapılan en büyük saygısızlıktır. Sadece yayıncı kuruluş için dört büyük tabir edilen takımlar ile oynanan maçlarda pazar gününü seçen TFF ne hikmetse lütuf edip Başakşehir maçını da 100 yılda bir denk gelebilecek günün akşamına sıkıştırmış, Antalya Valiliği tarafından yapılan resmi başvuruya rağmen maçın günü ve saati ile alakalı bir değişikliğe gitmemiştir. Tabi ki bu uygulamanın sonucunda tribünlerde yeterli çoğunluğu ve desteği en minimum düzeyde yaşamış olduk. Maçın gününün de Antalyaspor taraftarının pek alışık olmadığı pazar akşamına denk gelmesi de oldukça manidardı.

Maça gelecek olursak dengeli iki takımın müsabakasını izledik. Atanın kazanacağı görüntüsünü maçın başlama düdüğüyle birlikte görmüş olduk. Burada daha çok koşan, mücadele eden ve isteyen takım, Antalyaspor olarak ön plana çıktı. Antalyaspor’un bir duran top organizasyonundan bulduğu kafa vuruşundan attığı gol ile kazandığı müsabaka oldu.

Oyun anlamında her iki ekip birbirini yoklayarak maça başladılar, öncelikle zaaflardan yararlanıp öne geçmeyi planladılar ki Antalyaspor kendi zaafı olan duran top hatalarının bir benzerini rakibine uygulayarak istediğini almış oldu. Müsabaka boyunca topu rakibe vererek karşıladık, çok iyi alan daralttık, mücadele üst düzeydeydi ve onlardan daha çok koştuk. Neticesinde sonuca gittik. Uzun yıllardır Süper Lig’de mücadele ettiğimiz fakat şansımızın pek tutmadığı Başakşehir takımını böyle özel bir günde mağlup edip zinciri kırmak ayrı bir sevinç ve mutluluk kaynağı oluşturmuştur.

Bugüne kadar oynanan 10 müsabakada alınan 12 puan ile maç başı 1,2 puan ortalaması ile oynuyoruz. Bundan sonra alınacak galibiyet ve puanlar ile bu yüzdeyi en kısa zamanda daha yukarı çekmeliyiz ki ligin ikinci döneminde sıkıntı yaşamayalım. Bu sezon dört takımın düşeceğini düşünürsek puan ortalamasını bir an önce 1,3 seviyelerine getirmeliyiz.

Yapılan transferler ve izlenen yol haritasını göz önüne alırsak bu takımın orta sıralar hedefi çok net görünüyor. Kadro kalitesi ve oyuncu grubu daha üst klasman için şimdilik yeterli değil, devre arası transfer döneminde kulübün ekonomik durumunu göz önüne aldığımızda çok ekstrem takviyelerin yapılmayacağı aşikar. O yüzden mevcut kadro ile gidebildiğimiz yere kadar gidip ligi en iyi yerde bitirmeliyiz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.