Antalyaspor’dan “VAR Konuşmaları Yayınlansın” Talebi

Antalyaspor kulübünden Kasımpaşa ve Kayserispor maçlarında yaşanan hakem hatalarına dair açıklama geldi.

Antalyaspor’dan “VAR Konuşmaları Yayınlansın” Talebi
23.09.2019
A+
A-

Cumartesi günü oynanan Kasımpaşa maçında penaltı olduğu futbol kamuoyu tarafından da belirtilen pozisyonda Koray Gencerler’in VAR hakemleri ile görüşmesinin ardından “devam” kararı vermesinin yankıları sürerken, kulüp tarafından da “VAR konuşmaları yayınlansın” açıklaması geldi.

Antalyaspor yönetimi, MHK tarafından görevlendirilen hakemlerin futbolculara yeni oyun kuralları ile ilgili verdiği eğitim seminerlerinde özellikle sorulan sorulara verilen cevaplara aykırı şekilde davranıldığını söylerken, MHK’dan tatmin edici bir açıklama ve son zamanlarda sıkça tekrarlanan bu pozisyon ile ilgili kuralın doğrusunun anlatılıp tartışmanın sonlandırılması talebinde bulundu. 

Şeffaflık ilkesinin tüm soruların cevabı olacağını aktaran kırmızı-beyazlılar, “VAR konuşmalarının kamuoyu ile paylaşılmadığı sürece akıllardaki soru işaretleri kartopu gibi büyüyecek, maçlarımızı ‘güvensiz’ ortamda oynamayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Yapılan açıklamada son iki maçta yaşanan hakem hatalarının asıl kaynağının eğitim olduğu ve bu eğitime en çok hakemlerin ihtiyaç duyduğuna, göreve yeni gelen TFF ve MHK ile hakemlere güvenin devam etmesi temennisinde bulunulurken, bundan sonraki hakem yönetimlerinde hayal kırıklığı yaşanmasının istemediğini söyleyerek açıklamasını sonlandırdı.

Antalyaspor tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Süper Lig’de 18 takımımızın performansından çok hakemlerin konuşulduğu 5 haftayı geride bıraktık.
İsimleri teker teker yazıp konuyu bireysele indirmek yerine asıl sorunun ‘eğitim’ olduğunu görmekteyiz.
Sezon öncesi MHK tarafından görevlendirilen hakemimizin futbolcularımıza yeni oyun kuralları ile ilgili verdiği eğitim seminerinde özellikle sorulan sorular, son iki maçta başımıza geldi.
Fenerbahçe-Trabzonspor karşılaşmasında vücuttan seken topun elle buluşması sonucu verilmeyen penaltının aynısı, aynı hakem tarafından Kayserispor ile oynadığımız karşılaşmada aleyhimize verildi.
Son oynadığımız Kasımpaşa maçında topun savunma oyuncusunun açık olan kolu tarafından kale çizgisini geçmesini engellemesine sahadaki 4 hakem ve VAR’daki hakemler akıl almaz bir şekilde ‘devam’ kararı verdi.

Talebimiz şudur;
Bu konu ile ilgili tartışmalar sürerken MHK’dan tatmin edici bir açıklama ve son zamanlarda sıkça tekrarlanan bu pozisyon ile ilgili kuralın doğrusunu anlatıp tartışmayı sonlandırmasını bekliyoruz.
Daha önce de söylediğimiz gibi; şeffaflık tüm bu soruların cevabı olacaktır. VAR konuşmalarının kamuoyu ile paylaşılmadığı sürece akıllardaki soru işaretleri kartopu gibi büyüyecek, maçlarımızı ‘güvensiz’ ortamda oynamayı sürdüreceğiz.
Son iki maçımızda yaşadığımız hakem hataları, eğitimin şart olduğunu, bu eğitime en çok hakemlerin ihtiyacı olduğunu göstermektedir.
Yeni göreve gelen TFF ve MHK ile hakemlerimize güveniyoruz, güvenmeye devam etmek istiyoruz
Bundan sonraki hakem yönetimlerinde hayal kırıklığı yaşamak istemiyoruz.

Bunu sadece taraftarımız ve camiamız için değil, özellikle Türk futbolu için istiyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.