Mutlak Hakimiyet, Önemli Galibiyet

26 Ocak 2024 11:00

Ulaş Kalkan yazdı…

İşte ligde iki maç aradan sonra tekrar 3 puan. Öyle şansa kazanılmış bir maç da yok ortada. Bu hafta biraz maçın istatistiklerinden bahsedeceğim ve bu vesileyle de Sergen Yalçın’ın neden doğru tercih olduğunu bir kez daha değerlendirmiş olacağız.

Öncelikle maçtaki olumlu istatistiki değerlerin hemen hemen hepsinde Antalyaspor’un rakibine göre iki katından ya biraz az ya da iki katından fazlasını yapmış olduğunu söylemek mümkün. Maç boyunca topa sahip olma konusunda baştan sona hakim olduğunu gördüğümüz takımımız %66 ile topun oyunda olduğu her 3 andan 2’sinde topun sahibi olarak maçı domine etti. Topa sahip kalmanın birincil yöntemi olan pas konusunda da hem sayılar hem de pas isabeti oranı konusunda gerçekten muhteşem bir maç çıkardığımızı belirtmek isterim. 555 pasımızdan 482 tanesinin isabetli olmasıyla %87’lik bir başarı oranıyla paslaştığımız ortaya çıkıyor. Bu yüzde Sergen Hoca geldiğinden beri ufak ufak yükseliyor ve ben sonunda ne olacağını görmeyi çok istiyorum. Bunun yanında rakibimiz ise 283 pas denemesinde 204 başarılı pas yapabilmiş.

Gelelim geçtiğimiz iki maçta da en çok ihtiyacımız olan fakat bulamadığımız şuta, daha doğrusu isabetli şuta; Antalyaspor bu hafta Sergen Yalçın döneminde hem çekilen şut sayısı hem de kaleyi bulan şut sayısı konusunda rekor kırdı. Takımımız çektiği 25 şutta kaleyi tam 12 defa buldu, rakip kaleci de takımının açık ara yıldızıydı. Maçtan önce aramızda sadece 4 puan olduğu düşünülürse dişli sayılabilecek bir rakibe karşı muazzam bir üstünlük. 2.21 xG değeri (gol beklentisi) ile de bulduğumuz gol sayısından daha fazla yaklaştığımızı da tekrar istatistiksel olarak da görüyoruz.

Oyuncularımızın performanslarına baktığımızda ise özellikle hücum anlamında, kaleye gitmek anlamında Buksa ve Safuri bir adım öne çıkıyor. Buksa 8, Safuri 5 kere rakip kaleyi yoklamış; dörder isabet sağlamış oyuncular. Şut pası konusunda da hücum ekibimizin diğer iki aktörü Larsson ve Bytyqi de öne çıkıyorlar. Larsson %95’lik isabetli pas yüzdesinin içerisine bir de 5 şut pası ekleyerek kalitesini ortaya koyuyor. Diğer yandan kilit pas konusunda da zirvede Safuri var. Takım ortalamamız ile aynı olan %87’lik isabetli pas oranına sahip paslarından 6 tanesi şut pası. Bytyqi ise 3 şut pası veren oyuncumuz olmasına rağmen maçtaki tek asistimizin de sahibi.

Geçtiğimiz hafta Trabzonspor maçı sonrası rakamları yazmak, futbolun istatistik verileriyle oyunumuza bakmak istemiştim fakat gündem, maçı maç bitmeden unutturmuştu. Bu hafta ise kendini geliştirmiş, rakamları eleştiri ve beklenti yerine övgüyle konuşulması gereken bir Antalyaspor vardı. Takım en azından hücum anlamında günden güne daha da iyiye gidiyor. Duran top savunması zafiyeti, yeni savunma dörtlüsünün birbirine alışma sürecindeki sıkıntılar gibi savunma anlamında birkaç küçük noktaya temas etmek gerekse de hocamızın görevine başlamasının üstünden henüz bir ay bile geçmediğini ve bulduğu takımla bu oyunu oynattığını, şu ana kadar herhangi bir transfer takviyesi yapılmadığını da göz önünde bulundurmak gerek.

Kısacası ben razıyım. Merakla ve umutla ilerisini görmeyi bekliyorum. Bu oyun, bu sahada üstünlük kurma arzusu bize daha birçok galibiyetler yaşatacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.