Futbol Böyle Bir Şey Değil

28 Şubat 2024 09:00

Ulaş Kalkan yazdı…

Yine futbol konuşamıyoruz. Avrupa’da kendini rezil etmiş, minimum 2 maç ceza alması gerekene 1 maç almış olsa da as forveti cezalı olan, oyundan atılmayacağını bildiği için kasap gibi oynayan bir topluluğu eze eze yenmek için sahaya çıkmış olan Antalyasporumuz’u konuşamıyoruz yine. Maç sonucu tayin eden bir sistemde tüm Anadolu kulüplerinin korkusuzca Kulüpler Birliği denilen garabetten ayrılıp neden Anadolu Kulüpler Birliği gibi bir yapı kurmaya yanaşmadıklarını anlayamıyorum. Yanlarında sessizce durdukça, maçtan sonra iki gün konuşup sonraki “kayırılmış”a karşı maçımızda başımıza yenisi gelene kadar bu konuyu unuttukça, hakkımızı yemeye, kendileri çalıp kendileri oynayıp şampiyon tayin etmelere devam edecekler.

Sahada kayır, masada kayır, gelirde kayır, cezada kayır… Türkiye Futbol Federasyonu’nun uzunca senelerdir süregelen uygulaması bu şekilde özetlenebilir. Fakat gelin görün ki, bu kayırmanın neticesinde şampiyon edilip Avrupa’da rezil rüsva olmak dışında da pek bir işe yaradığı söylenemez. Peki neden yapıyorlar? Ben gerçekten bunu merak ediyorum.

Ligde senelerdir “hata” kılıfı altında yapılan maç sonucu değiştirecek suikastlar artık soru işareti dahi oluşturmadan ayan beyan yapılabiliyor. Ne zaman ileri gitmeye çalışsak kusurlu bir şekilde durdurulduğumuz bir maçta 15 şut çekmek gerçekten direnci kırılmayan bir Antalyaspor’un sahada olduğunun en açık göstergesiydi, izletmediler. Resmen kendilerinden olanı galip ilan etmek için bizden takımımızı izleme zevkini bile çaldılar.

Yazımı kaleme aldığım dakikalarda TFF maçın sözde VAR kayıtlarını yayınladı. Sözde diyorum çünkü muhteşem TFF, sivri zekalı TFF yönetici ve idarecileri şöyle yapmışlar: Toplamda 5 dakika 43 saniyelik bir video, bu video bütün hafta oynanan maçların VAR kayıtlarının yayınlanan toplam süresi. İşte bu videoda bizim sonucu tayin edilmiş maçımıza ayrılan süre 80 saniye. Sadece uydurulan penaltının uydurulma anındaki standart sayılabilecek konuşmaları duyuyoruz. Ne güzel TFF değil mi? VAR kayıtlarını “yayınladı” değil mi neticede? Gerçekten inanılmazlar. Yaptıkları bariz maç sonucu tayin etmeyken bunu bu kadar beceriksizce ve göstere göstere yapabiliyor olmaları inanılmaz. En azından “yönettikleri” şeyin futbol olmadığını kendilerine söylemek gerekiyor. Konu futbol olunca zaten görüyoruz Prag’larda, Kopenhag’larda neler yaşanıyor…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.