Sıfır Sıfır

1 Mart 2016 11:18

Bir takım Antalya tabelasını geçtikten sonra bu kadar mı yabancılaşır ve futbol oynayamaz hale mi gelir? Benim aklım almıyor açıkçası …

Lig başlamadan önce getirilen 14 yabancı ile sözleşme yapabilme kuralının gelmesiyle umutlanmıştım aslında. Türk futbolcusunun gereksiz para talepleri bitecek, kulüpler de maliyeti düşük kaliteli futbolcuları takımlarına kazandırarak hem seyircilere güzel futbol izlettirecek hem de futbol kalitesi yükselecekti. Sezonda 23. hafta geçilirken gelinen durum göz önüne alındığında gördüğüm şey geçen sezonun bile arandığı… Bir iki takım hariç sistemsiz ve geleceği düşünmeyen takımlar sürüsü görüyoruz ligimizde. Ne yabancı kuralı sistemli bir şekilde kullanıldı ne de bu kural futbolun güzelliğine, coşkusuna yansıdı. Biraz da olsa Ptt 1. Lig’in kalitesinin arttığı görülse de genel olarak futbol kalitesi diplerde. Kulüpler gereksiz menajerlerden futbolcu alır, kendileri bu konuya özen göstermez ise bu durum Türk futbolunun geleceğinin uzun bir süre daha karanlıklarda kalacağının göstergesidir.

Ligimize baktığımızda her takım kendi sahasında aldığı galibiyetlerle puan toplama hevesinde. Konyaspor, Başakşehir gibi takımlar haricisinde deplasmanda da kendi sahasındaki oyunu dışarıya yansıtmaya çalışan başka bir takım yok şu anda. Onlar da zaten bu başarılarının karşılığını puan ve prestij ile alıyorlar.

Her takım sahasında aslan deplasmanda fare oluyor. Bunların başında Antalyaspor geliyor. Ben yazmaktan bıktım açıkçası. Bir takım Antalya tabelasını geçtikten sonra bu kadar mı yabancılaşır ve futbol oynayamaz hale mi gelir? Benim aklım almıyor açıkçası. Yine bir kaleyi bulan şutun olmadığı maç… Yine rakip kalecinin yeşil sahada 90 dakika piknik yapacak halde geçirdiği, rahat bırakılan bir futbol… Gerçekten anlamak mümkün değil. Koskoca Antalyaspor doksan dakika boyunca altı şut çeksin, üç dakikalık maç özetinde sadece kırmızı kart pozisyonu görüntüye girsin. Akıl almıyor gerçekten. Bu maçta alınan 1 puan altın değerinde tamam fakat deplasmanda bu sene yokları oynamamız, sistemsiz oyun, futbolun deplasmanda da olduğunun hatırlatılmaması en büyük eksikliklerimiz. Gerçekten akıl almayacak derecede enteresan, belki de tarihinin en kötü deplasman performansı Antalyaspor’dan.

Kalbinizden Antalyaspor sevgisi eksik olmasın.