Tazelenmiş Antalyaspor

17 Aralık 2022 14:58

Semra Kuzucu yazdı…

2022-2023 sezonunda Spor Toto Süper Lig’e Dünya Kupası ile verilen aranın sonuna yaklaştık. Bu süreçte kırmızı beyazlı takımdan Haji Wright Dünya Kupası’na giden futbolcular arasında yer aldı.

Haji Wright, Antalyaspor’da gösterdiği başarılı performansı Dünya Kupasında da gösterdi. Dünya Kupasında 4 maça çıkan Wright, 1 golle başarısını taçlandırdı.

Dünya Kupası devam ederken Antalyaspor, vites arttırarak hazırlıklarına devam etti. Sakatlıkla kadro dışı kalıp son haftalarda forma şansı bulamayan Ruud Boffin, futbolu bırakma kararı kaldı. Ruud Boffin için görüşmeler devam ederken, Boffin’in ayrılması halinde yeni bir kaleci transferi gündeme gelecek gibi görünüyor.

Antalyaspor, geçmişten gelen futbolcu borçları yüzünden FIFA tarafından transfer yasağına çarptırıldı. Transfer yasağı gündemdeyken yönetimin bu cephedeki sessizliği soru işaretleri yarattı. Aynı zamanda Boffin’in ayrılması halinde yerine yapılacak olan kaleci transferi; transfer yasağı gündemdeyken imkansız görünüyor. Transfer yasağı, ara transfer dönemine kadar kaldırılmaz ise sancılı günler Antalyaspor’u bekliyor. Yönetime yeni katılan, yabancısı olduğumuz yöneticilerin; transfer yasağı krizinde tavırlarının nasıl olacağı ise ayrı bir merak konusu.

Geçen sezon Nuri Şahin ile güzel bir yenilmezlik serisine imza atan kırmızı beyazlı takım, bu sezon beklentileri karşılamakta güçlük çekiyor. Geride bıraktığımız 14 haftada totalde 16 puanla 11. sırada yer alan Antalyaspor; bu sezon düşme adayı olmayacağı gibi Avrupa hayali de kuramayacak gibi görünüyor. Ancak Ziraat Türkiye Kupası için hala umudumuz var.

Geçtiğimiz günlerde Mehmet Büyükekşi tarafından ziyaret edilen Antalyaspor, TFF’den tam puan aldı. Altyapıya önem veren kırmızı beyazlı takım; yaptıkları ve yapacaklarıyla diğer takımlardan farklı olduğunu kanıtlamış oldu.

Türk futbolunda yıllardır gündeme gelen yabancı oyuncu krizi aslında altyapı oyuncularına verilmeyen önemi kanıtlıyor. Zira bir futbolcunun yetişmesinde genetik faktörler etkili olsa da yetiştirilme tarzı oyunu tamamen değiştiriyor. Atalarımız ağaç yaşken eğilir diye boşuna dememişler. Napoli ile oynanan hazırlık maçında oyuna son dakika dahil edilen genç oyuncular performanslarıyla kırmızı beyazlı formayı terletmeyi ne kadar çok istediklerini gösterme şansı buldular.

Antalyaspor’un son zamanlarda alt yapıya yönelmesi ve Nuri Şahin’in genç oyunculara inanması, kendi gibi futbolcular yetiştirmek istemesi büyük bir şans oldu.

Dünya Kupası için verilen ara ve Ziraat Türkiye kupası maçlarıyla Antalyaspor’da fikstür epey sıkışacak gibi görünüyor. Taksim’de yaşanan patlamayla ertelenen Beşiktaş deplasmanıysa oynanmak için sırasını bekliyor.

Bu uzun soluklu aradan sonra tazelenmiş bir Antalyaspor görmek umuduyla…