Taraftar Yaşlandı

27 Eylül 2021 08:26

Semra Kuzucu yazdı…

Fraport TAV Antalyaspor, Süper Lig’de 7. haftayı Öznur Kablo Yeni Malatyaspor’u evinde 1-0 mağlup ederek, 3 puanla bitirmiş oldu. Houssam Ghacha’nın yeşil sahalardan aforoz edilmesi ise yedeklere alınmasıyla sona erdi.

Oynanan oyunda istatiksel olarak Antalyaspor topa daha çok hakim gibi gözükse de; topçuların isteksiz oyunu ve yumuşak vuruşlarıyla ilk yarı golsüz bitti. İlk 11’de başlayan genç oyuncumuz Gökdeniz Bayrakdar’ın etkisiz vuruşları, her geçen gün performansının geriye gittiğinin kanıtı.

Antalyaspor’un performansı ikinci yarı tamamen düştü. Topa hakim değillerdi ve futbolcular girdikleri ikili mücadelelerden top kaybederek çıktılar. Yapılan oyuncu değişiklikleri oyunun nabzını artırdı. Nuri Şahin’in oyundan çıkarken  yaptığı konuşmalar ve kenardan takıma destek vermesi; takımı sahiplendiğini gösterdi. Amilton’un girer girmez oyunu hareketlendirmesi de gözlerden kaçmadı. Özellikle Hakan Özmert ve Amilton güzel bir iş çıkardı. 89. dakikada Güray Vural’ın vuruşuyla rakip kalenin fileleri havalandı. Böylece Antalyaspor tek golle 3 puanı hanesine yazdırdı.

Yeni Malatyasporlu oyunculara gelecek olursak; ilk yarının sonunda 45+4’deki Veysel  Sarı ve Benjamin Tetteh’in itişmesinde sarı kart beklentisi yüksekti. Fakat hakem Mert Güzenge görmedi ya da görmemezlikten geldi. Tetteh’in Veysel Sarı’yı yere düşürmesiyse sportmenliğe aykırı bir davranışlarda ilk beşe girer. İkinci yarı Adem Büyük’ün faul olmamasına rağmen kendini yere atıp penaltı beklemesiyse dikkat çekti. Kaleci Ertaç’ın sinirle topu Haji Wright’a topu çarpması da yine sarı kart beklentisinin yüksek olduğu olaylardandı.

Ersun Yanal maç sonu açıklamalarında; Antalyaspor’un geleceği için takımın yaş ortalamasını düşürmeye yönelik riskler aldıklarını söyledi. Fakat Ersun Hocam, sen takımı gençleştirmeye çalışırken; taraftarı yaşlandırıyorsun.

Maçın son dakikalarında golsüz eşitlik sürerken; stattan “Ersun Yanal istifa” sesleri yükseldi. Fakat maç galibiyetle sonuçlanınca Ersun Yanal tribünlere çağırıldı ve oyuncularla beraber tribüne gitti. Hatta taraftarla el sıkıştı. Eğri oturup doğru konuşmak gerekirse; Ersun Hoca –bunu oyuncular istemiş olsa bile– tribünlere giderek güzel bir adım attı.

Velhasıl Antalyaspor bu hafta da 3 puanı alamamış olsaydı; futbolcularımızı mental olarak tamamen kaybetmiş olacaktık. Umarım bu bir başlangıç olur ve bundan sonraki maçları yüreğimiz ağzımızda değil, takıma güvenimiz tam ve rahat bir nefes alarak izleriz.

Antalyaspor’un başarılarına sevindiğimiz güzel günlere…