41 Kere Maşallah

22 Mart 2022 12:28

M. Okan Okuş yazdı…

Yakın zamana kadar maçlarda hakemin başlama vuruşu ile duaya başlar “Allah’ım golü bulalım maç öyle bitsin” derdim. 90 dakika boyunca televizyonda da stadyumda da olsam gözüm kronometreden ayrılmazdı.

Pazar günü havanın soğukluğu ile dışımız üşürken, takımın sahadaki varlığı ile içimiz ısınıyordu. Takımda artık öyle güven var ki, sahaya doğru dürüst bakmayıp tribünde sohbet ederken dakikalar 30’u bulmuştu bile.

Geride kalan haftalarda alınan puanlarla tehlike bölgesinden uzaklaşsak da özellikle Altay’ın beklenmedik çıkışı ister istemez bir tedirginlik yaratıyordu. Rakip Giresun için Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor maçlarından aldığı 7 puan ise bu sene ligde kalacak olurlarsa onlar için büyük nimet olarak yazılacak. Görüntüleri itibari ile 1 puan için geldikleri maçta onlara umut verecek oyuna izin vermedik.

Rakip kim olursa olsun kendi oyununu sahaya yansıtan, oyunun temposunu kendi isteğine göre ayarlayan bir takımız. Nuri Şahin ve teknik ekibi, 60’lı dakikalara kadar oyunu kendi isteğince oynuyor. Ayrıca son 2 yılda izin verilen 5 oyuncu değişikliğini çok akıllıca kullanarak yedek kulübesinin zenginliği ve kalitesini de kullanarak maçın finalini istediği gibi yapıyor. Milli takımlara gidecek Doğukan ve Fredy’nin yanında 2 tecrübeli isim Veysel ve Naldo da savunmadan gelip gol bularak takımda her oyuncunun gol atabileceğini gösteriyor.

Pozitif ayrımcılık yapacak olursak, Luiz Adriano iç sahada gol atmasını en çok istediğim isim. Kendini o kadar oyuna kaptırmış ki 90+6. dakikada kullandığımız kornerde topu almak için köşe noktasına kadar koştu. Kariyer ayrı bir şey ama bir oyuncuyu benim gözümde en çok değerli kılan karakteridir. Ara transferde takımımıza katılan oyuncuların hepsinde eksiksiz bu karakter var.

Geçen hafta MHK anlamsız bir operasyonla sezon devam ederken 13 hakemle yolları ayırdı. Türk hakemliğinde yetenek ve kapasite sıkıntısı, sahada ise futbolu çözememe sorunu var. Bu ayrı bir şey Ama hafta sonu maç verdiğin ve genelde sorunsuz maç yönetimi göstermiş hakemleri 24 saat sonra el çektiriyorsan, bu iş bilmezliktir. Alt liglerdeki maçları da seyreden biri olarak maalesef Süper Lig’e gelsin denecek yetenekte hakem gözükmüyor. Trabzonspor’un şampiyonluğa yakın olması ve alt sıraların kopması belki rahatlık hissi verir ama gerçekler ortada. Maçımızı yöneten Mustafa Kürşad Filiz maçı hakkıyla yönetmek yerine idare etmek yolunu seçti. Çalmadığı düdükleri bir sonraki pozisyonda anlamsızca telafi yoluna gitti.

Güzel bir sezon geçiriyoruz. İnşallah önümüzdeki sezon çok farklı heyecanların içinde olacağız. 41 puan yaptık, sezon sonuna kadar 50 puanı geçeriz.

Çanakkale’de kefensiz yatan vatan evlatlarını ve “Size ölmeyi emrediyorum” diyen son Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyorum.