Biraz Daha Sabır

21 Ağustos 2023 10:30

M. Okan Okuş yazdı…

Sıcak ve nemin kavurduğu gecede evimizde ilk maça çıktık. Stada giderken, aileleri ile maça gelenlerin çokluğunun yanı sıra çok eleştirilse de yeni sezon formalı çok sayıda taraftarı görmem maç öncesi beni mutlu eden görüntülerdi.

2015 yılında Süper Lig’e dönüş yaptıktan sonra sadece bir kez, o da pandemiye denk gelen sezonda iç sahada galibiyetle başlayabilmişiz. Sıcak ve nem, rakipler kadar bizi de etkiliyor.

Karşılaşmaya geçen haftadan 3 farklı değişiklikle başladık. Trabzonspor deplasmanında iyi bir oyun sergileyen ve rakibi bozan Erdal yerine Fredy değişikliği olmadı. Geçmişte takıma çok büyük katkıları olsa da artık Fredy’nin yer bulmasının zor olacağını düşünüyorum. Kontraya çıktığımızda ısrarla topu ayağından geç çıkarması, kaptırdığı topların kontra yememize sebep olması takımı da bozuyor. Sebep olduğu penaltıdaki hamle saçmalığını her sene yapıyor, iki sene önceki Rize maçını hatırlarsınız.

Savunmada Ömer Toprak tam olgunluk dönemini yaşıyor. Geçirdiği sakatlık sürecini atlattıktan sonra bence kötü maçı yok. Naldo’nun geri gelmesi ve alınacak yeni stoper onu da rahatlatacaktır. Yenilerden Kaluzinski bütün sahipsiz topları orta alanda çok iyi topladı. Ancak fiziksel olarak Türkiye liginin sertliğine uyum sağlamalı. Sam Larsson’un kötü gözükmesinde Britt Assambalonga’nın pas trafiğini kesecek yerlerde olması etkili oldu. Geçen sezon sırtında Veysel’i 35 metre taşıyıp gol atan Assombalonga’nın üç net pozisyonu ezmesi, maçı ilk yarıda koparıp rahatça maç izlememize engel oldu.

Sözün kısası, takımın çok az da olsa zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Haftaya daha oturmuş bir kadro ile sahada oluruz.

Karşılaşmanın hakemi 99 dakika boyunca düşük viteste, kendini sıkmadan maç yönetme yoluna gitti. Gözünün önündeki penaltıyı çalmayıp rakibin ayağını Fredy’ye takmasına penaltı çalarak maçın sonucunu etkiledi. İşin daha kötü tarafı, bu pozisyonu yayıncı kuruluşta yorumlayan ve yıllarca bu ligde maç yöneten üç eski hakemin bizim pozisyona kılıf bulup “temasın büyüğü küçüğü olmaz” demesiydi. Maalesef TFF bazında gücümüz ve lobimiz yok. Bizim gelmiş geçmiş yönetimlerin yıllardır anlamadığı bir konu var, maçtan sonra televizyonlara konuşmakla ya da resmi siteden açıklama yapmakla hak savunamazsınız. En basitinden Konyaspor yıllardır Mehmet Baykan faktörü ile sahada hiç ezilmeden sezonları tamamlıyor.

Sözlerimin sonunda yönetime bir teşekkür bir de sitemde bulunacağım.

Engelli taraftarlarımızın araçlarına stadın altındaki otoparkı açmaları için aracılarla bulunduğum ricanın yerine gelmesini sağladıkları için teşekkür ederim.

Sitemim şu, sizin sorumluluğunuz önce kendi taraftarınıza. Yıllardır deplasman tarafına gelen rakip takım taraftarlarına yılda 1 kere geldikleri statta konfor sağlama mecburiyetiniz yok. Geçmişte de oldu, deplasman taraftarı istediği taşkınlığı yaptı ama bedelini bizim taraftar ödedi. Deplasman tribününde kaldırılan panolar tekrar yerine konmalı.