Yanal Rotasyona Gitti

A+
A-
22 Eylül 2021 08:59

Levent Sağlam yazdı…

İki gün önce kendi evinde Beşiktaş’la karşılaşan Antalyaspor, deplasmanda karşılaştığı Karagümrük karşısına kadrosunda yaptığı rotasyonla başladı.

İki gün önce maç oynayıp sonrasında maça çıkıp akabinde üç gün sonra içeride Malatyaspor’a karşı oynayacak olması, Ersun Hocayı rotasyona zorlamış olmalı. Daha önceki haftalarda genellikle ön tarafında uyguladığı değişikliklere bugün defans bloğunda da yer verdi. Sağ bek Bünyemin ve stoper Naldo maça kulübede başlarken Floranus’u sağ bekte, Kudriashov’u stoperde izledik. İleri uçta Haji sağ kanatta, Milosevic forvet arkasında, Amilton sol kanattaydı. En önde ise Crivelli vardı.

Karşılaşmanın ilk yarısında oyunu kendi yarı alanında kabul eden Antalyaspor, ilk yarı boyunca oyunda etkili olamadı. Genel anlamda alan daraltıp Fatih Karagümrük takımına fırsat vermemek istese de ilk yarıda kalesinde dört net gol pozisyonu yaşadı. Rakip Karagümrük takımı Pesic ile üç, Bertolacci ile bir net pozisyondan yararlanamadı. Bu pozisyonlarda kaleci Boffin başarılıydı. İlk yarıda rakip takımdan Pesic’in sık sık defans arkasına sarkmasının tandemde oynayan iki stoperin ağır olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum. Tabii bunda oyunun sıkışık bir alanda oynanması, Antalyaspor’un oyunu kendi yarı alanında kabul etmesi ve Milosevic’in istenileni verememesi de etkiliydi. Oyun bu kadar dar bir alanda oynanmasına rağmen rakibin yaptığı kısa ama etkili pas trafiği, rakibin ilk yarıda net pozisyonlar bulmasına da neden oldu.

İkinci yarıya rakip bir stoper değişikliğiyle başlarken, Antalyaspor oyuna on numara mevkiinde Milosevic-Fredy değişikliğiyle başladı. Bu değişiklik, Antalyaspor’un orta alandan ileri uca çıkışını kolaylaştırdı. Bence Fredy bu mevkide Antalyaspor’un en iyi verim aldığı oyuncu. Hem koşan hem rakibi bozan hem de defansla ileri uç arasındaki bağlantıyı kuran oyuncusu.

Fredy değişikliğinden sonra rakibe önde basan bir Antalyaspor izledik. İkinci yarıda erken yapılan değişiklikler olsa da pozisyon üretmekte sıkıntılar yaşadık. Karagümrük takımı bir duran top organizasyonunda Balkovec ile golü bulabilirdi. Bu pozisyonda Boffin topa çıkmakta tereddüt edince Balkovec golü kaçıran futbolcu oldu. Akabinde ise dakika yetmiş ikide Crivelli’nin yerine giren Gökdeniz ile ilk net pozisyonumuzu bulduk. Fredy’nin rakip defans arkasına attığı topla buluşan Gökdeniz, pozisyonu gole çeviremedi. Bu dakikadan sonra Amilton’un yerine giren Mukairu ile ve Fredy’nin asistinde Gökdeniz ile pozisyonları değerlendiremedik. 90+2’de ise Antalyaspor bir köşe vuruşu kazandı. Bu dakikada Ersun Hoca, Naldo’yu oyuna alarak onun ön direk vuruşlarından yararlanmak istese de bir sonuç alamadı.

Her ne kadar bu maçın ikinci yarısında Antalyaspor iyi oynadı desek bile Antalyaspor, ilk yarıya göre kendi oyununun üzerine çıktı. Bu maçın genelinde rakibin girdiği net pozisyonlar Antalyaspor’dan daha fazlaydı. Deplasmanda bir puan aldık. En azından kaybetmedik.

Houssam Ghacha isminde bir oyuncumuz var. Oynadığı zaman gayet başarılıydı. Beşiktaş maçına kadar olan süreçte neler yaşandı, bilmiyorum. Çünkü bu takımın kapalı kapılar ardında neler yaşadığını bilemeyiz. Ben şahsen bu kadar derinlemesini bilmek istemem. Zaten çok kötü bir şey olsaydı sağır sultan bile duyar, ortalık çalkalanırdı. Belli ki hafif hasarlı bir durum. Beşiktaş maçından sonra sosyal medyadan yaptığı paylaşıma istinaden Karagümrük maçına almamanızı kabul ederim. Zira taviz, tavizi doğurur. Bir insanın yaptığını affedersen ve görmezden gelirsen o insan bunu ikinci, üçüncü defa yine yapar. Bunu çoğu insan yaşamıştır. Fakat oyuncuyu kazanmak adına kadroya alıp kulübede bekletmek, ona verilecek en iyi cezadır diye düşünüyorum. Eğer amacınız dediğim gibi oyuncuyu kazanmak, kulübe faydalı olmak, kulübün zarar görmesini istememek ise şu da bilinmeli ki ceza, insanı eğitmez.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:57
3 Mayıs 2022 09:28
18 Nisan 2022 09:58
13 Nisan 2022 11:55
22 Mart 2022 12:29
16 Mart 2022 10:28