Şapkadan Tavşan Çıkmadı

24.11.2020
A+
A-

Levent Sağlam yazdı…

Antalyaspor, yeni hocası Ersun Yanal ile ilk maçına Alanyaspor maçı ile çıktı. Gerek kart cezalısı ve sakatlar gerekse Covid-19 testi pozitif çıkan oyuncularından dolayı yedi as oyuncusundan yoksun olması, çiçeği burnunda hocasının da elini kolunu bağladı. Zira transferleri yapan ve bu takımı sezon başı çalıştıran hoca kendisi olmadığı için Ersun Yanal’dan da bu kısa sürede şapkadan tavşan çıkarmasını beklemek haksızlık olur. Nitekim beklenildiği gibi şapkadan da tavşan çıkmadı.

Pazar akşamı dikkatimden kaçmayan şey, sahada izlediğim Antalyaspor’da hala Tamer Hocanın izlerinin olmasıydı. Ersun Hoca, her ne kadar Hakan ve Nuri ile çift ön liberolu sisteme dönse de, yine topu rakibe veren, önde basan, ikinci bölgeyi fazla kullanmadan uzun toplarla kontratak oynayan bir Antalyaspor izletti. Zira Tamer Hocanın da oyun şekli bir farkla böyleydi. O bir fark ise Tamer Hocanın tek ön libero oynatmasıydı. Belki de takımın kadro derinliğinden dolayı olmuş olabilir. Ama en önemlisi, bu takımın Ersun Hocadan önce hiç çalışmadığı gerçeğidir.

Birinci goldeki kademe hatası, ikinci golde çıkarken Podolski’nin kaptırdığı topta bu takımda sol bek oynayan Eren’in elli metre rakip ile beraber koşuya başlayıp, sonra da kondisyon olarak yetersiz kalması, genç Gökdeniz’in sürekli ofsayta yakalanması, rakip stoper Caulker’ın Naldo ve Kudryashov’un arasından rahatlıkla topa vurması gibi durumların hepsi daha önce üzerinde çalışılması gereken ve çalışılmayan önemli konular olarak göze çarptı.

Aynı saha dizilişiyle yani çift ön libero oynayan iki takımın ön liberolarını incelediğimizde ise Alanyaspor, Salih ve Siopis’ten maksimum verim aldı. Siopis maçta bütün boş topların sahibiydi. Salih ise yine Alanyaspor’un sigortası gibi oynadı. Bir golle de takımına katkıda bulundu. Antalyaspor’un ise Hakan ve Nuri gibi iki üst düzey oyuncu ikilisiyle ön liberoda oyuna başlayıp verim alamaması ise dikkat çekiciydi. Hakan ve Nuri yan yana oynar mı? Nuri biraz daha ön tarafta mı oynar? Tabi ki bunu önümüzdeki haftalarda daha net göreceğiz. Ama özellikle bu mevkiye oyunun her iki yönünü de oynayan yani hem savunma hem de hücum kabiliyeti olan iyi bir ön liberonun devre arasında transfer edilmesi gerekli diye düşünüyorum.

Alanyaspor maçın başlama düdüğünden maçın bitiş düdüğüne kadar gerek topla oynama gerekse oyunu isteme anlamında oyunu forse eden taraftı. Alanyaspor, genel anlamda Antalyaspor’un orta sahası üzerinden kısa toplar kullanarak geldi. Fakat kaptığı toplarla da pozisyon yakalayan ise Antalyaspor’du. Antalyaspor, ilk yarıda Podolski ve Sam ile girdiği pozisyonları da değerlendiremedi. Alanyaspor ise ikinci yarı girdiği pozisyonları değerlendirerek üç puanı hak ederek alan taraf oldu.

YAPMA HAKAN YAPMA

Geçen sezon Bülent Hoca döneminde Denizlispor maçının 46. dakikası ile, Kayserispor maçının 89. dakikaları arasında yaşananları az çok tahmin ediyorum. Bu süreçte seni savunan iki yazım var. Yine Tamer Hoca döneminde ise yine seni savunan iki yazım var. Haftalardır sakatlığından dolayı yoksun. Bu taraftar, bu takım seni beklerken böyle ucuz kartlar görme. Unutma, bu camianın sana, senin de bu camiaya minnet borcun var. YAPMA HAKAN, YAPMA.

YORUMLAR
  1. Özer Gökboncuk dedi ki:

    Levent abimiz kalemine yüreğine sağlık
    Takip ediyoruz her hafta

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI