İlaç Gibi Geldi

A+
A-
21 Şubat 2022 09:56

Levent Sağlam yazdı…

Antalyaspor, Fatih Karagümrük galibiyetinden sonra deplasmanda çıktığı Yeni Malatyaspor maçını da kayıpsız geçti ve aldığı üç puanla puanını 31 yaptı. Deplasmanda alınan üç puanın her ne kadar önemi büyük olsa da bir hafta önce Fatih Karagümrük maçındaki kadar etkili bir oyun anlayışı yoktu. Aslında Yeni Malatyaspor’un yaşadığı sıkıntıları da düşünürsek, daha etkili bir oyun anlayışı beklemek normaldi.

Oyunun ilk yarısında topu Antalyaspor’a teslim eden Yeni Malatyaspor kendi yarı alanında Antalyaspor’u karşılayıp kaptığı toplarla kontratağa çıkan bir yapıdaydı. Antalyaspor oyunun henüz yedinci dakikasında önde yaptığı baskı sonucu bireysel hatadan Adriano ile bulduğu golle öne geçmesine rağmen kapanan Yeni Malatyaspor karşısında rakip ceza sahası çevresinde pas trafiğini iyi yönetemedi. Buna Fredy’nin etkisiz oyununu da dahil edebiliriz.  Antalyaspor genel anlamda rakip defans arasına ve arkasına atılan toplarla pozisyon arayışı içindeydi. Hal böyle olunca da gözler ister istemez bir hafta önce Fatih Karagümrük maçında bu işleri iyi yapan Hakan Özmert’i aradı. Aslında cumartesi oynanan maçta bizim Poli gibi savunma yönü iyi olan oyuncudan çok hem savunurken hem de atağa çıkarken takımın hücum organizasyonunu iyi yapan bir Hakan’a ihtiyacımız vardı. Poli ile deplasmanda oynamak mantıklı olabilir, Adana Demirspor deplasmanında sahaya Poli ile çıkabiliriz fakat bu maç için bence Fernando’nun yanında Hakan olmalıydı.

Maçın ilk yarısında Fernando’nun orta sahadan vurduğu müthiş topu kurtaran kaleci Ertaç akabinde yine karşı karşıya pozisyonda Ndao’ya şans tanımadı. Aslında bu iki pozisyonun birisini gole çevirebilsek ikinci yarıya daha rahat çıkacaktık. Zira Yeni Malatyaspor’un iyiden iyiye umudu kalmayacaktı.

Oyunun ikinci yarısında yine Fatih Karagümrük maçının ikinci yarısında da olduğu gibi geri çekilen ve oyunu yavaşlatan bir Antalyaspor vardı. Bu maç için bunu skoru koruma iç güdüsü olarak değerlendirmek gerekir. Zira Nuri Şahin kenardan sürekli öne çıkmaları için takımı uyarıyordu. Bu yarıya iki değişiklikle başlayan Yeni Malatyaspor’un yanı sıra Antalyaspor da Fredy’i oyundan alıp Mehmedi’yi oyuna dahil etti. İkinci yarının ilk dakikalarından itibaren öne çıkan Yeni Malatyaspor takımı, Antalyaspor ‘un ikinci golünden önce net bir pozisyondan yararlanamadı. Boffin’in çıkardığı bu pozisyon için bence maçın kırılma anı diyebiliriz. Çünkü henüz daha maçın elli üçüncü dakikasıydı ve oyun Antalyaspor’un bir farkla üstünlüğüyle devam ediyordu. Hemen akabinde Fernando’nun pasında kaleciyi de geçen Doğukan çaprazdan golü bulamazken 59. dakikada günün yıldızı Fernando şık bir vuruşla Antalyaspor’un ikinci golünü atan oyuncusu oluyordu. Bu gol pozisyonunun içinde olan oyuncular ise dakika elli sekizde Poli’nin yerine oyuna giren Hakan, Luiz Adriano ve golü atan Fernando’ydu. Bu golden sonrada Mehmedi ve Ghacha ile pozisyonlardan yararlanamayan Antalyaspor’un yanı sıra Yeni Malatyaspor’un da direkten dönen ve yararlanamadığı pozisyonları vardı.

Dakika seksen sekizde Yeni Malatyaspor ‘un attığı golden sonraki altı dakika ise geçmek bilmedi. Aslında oyunun ilk yarısında isteksiz oynayan ve üzerimize gelmeyen Yeni Malatyaspor’u ikinci yarıdaki oyun anlayışımızla canlandıran da bir yerde biz olduk.

Bu maçta deplasmanda alınan üç puan, ilerleyen günler için ilaç gibi geldi. Artık bu maçı unutup bir diğer deplasman maçımız olan Adana Demirspor maçına odaklanmalıyız.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:57
3 Mayıs 2022 09:28
18 Nisan 2022 09:58
13 Nisan 2022 11:55
22 Mart 2022 12:29
16 Mart 2022 10:28