Bu Kadar Basit Olmamalı

A+
A-
20 Aralık 2021 08:27

Levent Sağlam yazdı…

Antalyaspor, Süper Lig’in 17. haftasını Konyaspor deplasmanında 90+2. dakikada yediği golle mağlup tamamladı.  Antalyaspor’un Trabzonspor ve Konyaspor maçlarında yediği her iki gol, basit ve yenilmemesi gereken gollerdi. Trabzonspor maçında golden sonra karşılık verme şansımız oldu. Fakat Konyaspor maçında yenilen golün son dakika golü olması nedeniyle telafisi olmayan bir goldü. Tabii ki mağlup da olacağız, gol de yiyeceğiz ama bu kadar basit olmamalı.

Süper Lig’in 17. haftasında cumartesi günü oynanan mücadelede her iki takım oyuna kontrollü başladı. İlk yarı boyunca oyun orta saha mücadelesiyle geçti. Antalyaspor oyunu kurarken kaleci Boffin’i de oyuna dahil edip rakibi üzerine çekerek, rakibin arka tarafında boşluk bulma niyetindeydi. Kırmızı beyazlılar rakibini savunurken ise defans bloğunu kendi yarı sahasının ortasına kadar çıkardı. Fakat daha önce izlediğimiz gibi ön tarafta rakibine net bir baskı uygulamadı. Genel anlamda ön tarafı biraz daha geride tuttu. Bu anlayışta deplasmanda oynamak ve oyunu tutmak önemi gibi görünse de bunun asıl nedeni takımın en önemli silahı Fredy’nin kart cezalısı olmasıydı.  Fredy’nin takıma bu kadar etki edip etmediğini sorabilirsiniz. Antalyaspor’un merkezinde oynayan en etkili oyuncusu aynı zamanda rakiplerinin en fazla tedbir aldığı oyuncu ise bence oyuna bu denli etki eder.

Oyunun ilk yarısında Antalyaspor’un dakika 22’de girdiği net bir pozisyon vardı. Belki de bu pozisyonu değerlendirebilsek oyunun şekli şemali değişecekti. Ayrıca Konyaspor’un da dakika 36 ve 38’de bulduğu iki pozisyonu unutmamak gerekir. Bu pozisyonlar haricinde ilk yarıda kayda değer başka pozisyon yoktu. Yani maçın ilk yarısı genel anlamda orta saha mücadelesiyle geçti.

İkinci yarıya Konyaspor oyuncu değişikliğiyle başladı. Orta sahadan bir oyuncusunu çıkaran Konyaspor ön bölgeye aldığı oyuncu ile hücum gücünü artırdı. Konyaspor’un baskıyı artırdığı dakikalarda geriye yaslanan ve kapanan bir Antalyaspor vardı. Oyunda son ana kadar defans bloğunu bozmadan, rakibini disiplinli bir şekilde savunan Antalyaspor izledik. Ta ki maçın ikinci devresinin uzatma dakikalarında yediğimiz basit gole kadar… Bazı maçlarda oyunun savunma yönünü de oynamak önemlidir. İçeride veya deplasmanda duruma göre bu tip maçlar oynayabiliriz. Fakat bu kadar yaslanıp rakibi ceza sahasının içine kadar sokmak sıkıntı yaratır. Rakibi biraz daha önde karşılayabilirdik.

Konyaspor maçında Nuri Şahin gerek takım içinde oyuncuların mevkilerini değiştirerek gerekse kulübeden aldığı oyuncularla oyuna müdahalelerini yaptı. Bazen yapılan bu müdahaleler tutmayabilir ve o gün her şey tersine işleyebilir. Bu maç böyle bir günde oynandı.

Bazen zamana bırakmak gerekir. Burada asıl önemli olan, camia olarak birlik, beraberlik ve destektir. Artık ilk yarının bitimine iki maç kaldı. İlk yarıyı 24 puan ve üstünde tamamlama şansımız var. Bugün itibari ile Konyaspor maçını unutup içeride salı günü oynayacağımız Kasımpaşa maçına odaklanmalıyız.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:57
3 Mayıs 2022 09:28
18 Nisan 2022 09:58
13 Nisan 2022 11:55
22 Mart 2022 12:29
16 Mart 2022 10:28