Pozitif Futbol

19 Eylül 2023 10:00

İbrahim Yumak yazdı…

2023-2024 transfer sezonu 26 Haziran’da başlayıp 15 Eylül’de sona ererken, Antalyaspor büyük bir kadro yapılanmasına gitti. Haji Wright ve Fernando gibi önemli oyuncular başta olmak üzere çoğu oyuncu ile yollar ayrılırken 11 yeni oyuncu da kadroya dahil edildi. Özellikle Haji Wright’tan gelen yüksek bonservis bedeli ve diğer oyuncuların alacaklarından vazgeçmesi, finansal olarak rahatlamamız açısından önemliydi.

Milli aradan önce Kayserispor maçında kaçan galibiyetin camiada mutsuzluğu ve o hafta Brezilyalı oyuncumuz Naldo’nun ailesinin yaşamış olduğu talihsiz trafik kazasının da moral bozukluğu ile milli aradan dönüşü zorlu İstanbul deplasmanında yaptık.

Maç öncesi herkes Kadıköy’de 40.000 taraftar önünde Fenerbahçe’nin baskılı bir futbol oynayacağını belki de kolay bir galibiyet alacağını bekliyordu. Fakat Antalyaspor maça önde baskıyla başlayınca art arda kornerler duran toplar derken pozisyonları bulan taraftı. Özellikle Saric’in oyunu dikine oynaması hızlı geçişleriyle birlikte rakip sahada daha fazla görünen taraftık. 31. dakikada hızlı bir oyunla Streek’in akıl dolu pası ve Buksa’nın harika çalımı ile öne geçtik. Golden sonra da oyunun kontrolünü bırakmadık. Fakat şans yanımızda değildi. Yüzde yüzlük İkinci golü kaçırırken duraklama anlarında golü kalemizde gördük.

Antalyaspor ikinci yarının başlarında geri düşse de 64. dakikada Buksa ile yine beraberliği yakaladı. Maç böyle bitecek ve 1 puana üzüleceğiz derken, yine bir duran topta golü kalemizde görerek İstanbul’dan mağlubiyet ile dönmek zorunda kaldık.

Haftalardır söylediğimiz milli araya kadar sabır düşüncelerimizin karşılığını bu maçta görmeye başladık. Takım yavaş yavaş ritmini bulmaya başlıyor. Takım 90 dakika boyunca pozitif bir futbol oynadı. Özelikle ikinci yarıda Fenerbahçe oyuncu değişiklikleriyle oyunun hakimi gibi görünse de Antalyaspor sahada mücadelesiyle asla teslim olmadı. Belki de sezonun en iyi maçlarından birini oynadı. Özellikle Teknik ekip işine çok iyi çalışmış. İlk yarıda Fenerbahçe’nin bütün pas oyunlarını kapatıp adeta yarı sahasından çıkartmadı. Dün ben de dahil herkes mağlubiyete üzgün değil, oynanan oyun ve gösterilen mücadeleye sevinmişti. Aslında Antalyaspor taraftarının beklediği oyun bu.

Maçtan birkaç oyuncu ile ilgili olarak, Saric’in orta sahadaki dinamizmi bu sene bize bize çok katkı koyacaktır. Neredeyse sahanın her yerinde vardı. Spiker bile maç boyunca belki de en çok onun ismini söyledi. Buksa’nın gol atması önemliydi. Özellikle şutları da çok iyi. Jehezkel ve Safuri için konuşmak erken ama iki oyuncunun da kumaşı kaliteli.

Son olarak futbolcumuz Naldo’nun oğlu Davi, kayınvalidesi ve kayınpederinin talihsiz bir kaza geçirmesi sonucu geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Umarım küçük Davi bir an önce sağlığına kavuşur.

Sağlıcakla kalın Antalyaspor Ailesi…