B Sınıfı Ehliyet

4 Eylül 2023 12:00

Hakan Aydın yazdı…

Yeni haftaya başlarken, Antalyaspor 1 mağlubiyet ve 2 beraberlikle 90 dakikaya çıkıyordu. Rakip Kayserispor ise transfer tahtası kapalı, giden oyuncusu çok olsa da yerine oyuncu koyamayan ve adeta ambargo uygulanan Kuzey Kore gibiydi. Buna rağmen oynadığı ilk üç karşılaşmada 2 beraberlik 1 galibiyetle Antalya’ya gelmişti. Bu sonuçlarda Kayserispor’un hocası Çağdaş Atan’ın katkısı büyüktü. Adeta şapkadan tavşan çıkarmıştı, bir nevi sihirbazlık yapıyordu.

Antalyaspor’un teknik adamı konumundaki Nuri Şahin’in ise henüz resmi olarak teknik direktör diploması Antalyaspor’a hoca olmasına yeterli gelmiyordu. Teşbihte hata olmaz derler, bu durumu B sınıfı ehliyetle kamyon kullanmaya benzetebilirsiniz. Trafikte böyle araç kullanırsanız, hem ceza yersiniz hem de araç trafikten men edilir.

Böyle bir ortamda başlayan karşılaşmada, beklendiği gibi ev sahibi olmanın da avantajını da kullanan Antalyaspor hızlı ve baskılı başladı. İlk dakikalarda net skorla bitebilecek pozisyonları bulan Antalyaspor olmuştu. Bunda sahaya sürülen ilk 11de Larsson’u birinci mevkisi olan sol kanatta, sağ kanatta üç haftalık Erdoğan ısrarının üstüne Holtmann ile başlamanın ve ileri uçta sakatlıktan dönen Buksa’nın sahaya sürülmesi ve 10 numaraya da Van de Streek’in sürülmesi etkiliydi. Böylece Antalyaspor sahaya daha ofansif bir anlayışla çıkmıştı. Orta alanda Van de Streek ve Dario Saric ile hücumu düşünürken, Ufuk Akyol ile rakibe kaptırılan toplarda hızlı çıkışlara önlem almaya çalıştık. Bunlar, Antalyaspor teknik ekibi için ilk yarıdaki olumlu işlerdi. Özellikle ilk 30 dakikada Kayserispor’u yarı alanından çıkarmadık ve baskıyı kurduk.

Ne yazık ki dakikalar 34’ü gösterirken yine bir duran top zafiyeti ve bir kademe hatası ve defansta adam paylaşımı hatasından Kasımpaşa’dan beri adeta Antalyaspor’un belalısı olan Thiam kafa vuruşu ile topu ağlarla buluşturdu. Golden sonra rakibe baskıyı kuran ve pozisyon arayan bir Antalyaspor vardı. Nitekim kanatların özellikle hem Larsson hem Güray ile sol kenar bindirmeleri rakibi bezdirdi ama ne yazık ki Holtmann’ın sakatlanıp çıkması ile üç haftadır camiaya saç baş yolduran Erdoğan, sağ kanadı Bünyamin ile etkili kullanamadı. Bir sol kanat bindirmesi ile karambolde Streek durumu eşitledi ve Antalyaspor  ilk yarı sonunda soyunma odasına moralli girdi.

Karşılaşmanın ikinci yarısına yine atak pozisyon arayan, üstünlük sayısı bulmak için kanatlardan atak yapan, topu 18 içinde genelde Buksa ile buluşturup sonucu kendi lehine değiştirmeye çalışan Antalyaspor’du. Ne var ki gerek sosyal medyada gerekse Antalyaspor taraftarları arasında taraftarın büyük çoğunluğu tarafından Nuri Şahin için yapılan ve bence de gerçeklik payı bulunan “stajyer” yakıştırmasını anımsatan şekilde Nuri Şahin’in hataları 60. dakikadan itibaren oyuna damga vurdu. Van de Streek’i çıkartıp Bytyqi’yi oyuna alıp sol kenara Bytyqi’yi çekip ortaya Larsson’u çekince zaten işleyen bir tek sol kanat vardı, orası da bu değişiklikten sonra işlemez oldu. Oyunun sonlarına doğru sahanın en iyilerinden olan Larsson’u çıkarıp Milosevic’i oyuna alarak ve Buksa-Assombalonga değişikliği takımın el frenini çekti. Böylece yine bir puan hesabı yaptırdı.

Nuri Şahin için 90 dakika sonunda homurdanmalar başladı ve stajyer ve istifa söylemleri yükseldi. Stajyerliğin sözlük anlamındaki karşılığı, eğitim-öğretim süresi boyunca öğrenilen bilgi ve teoriyi, profesyonel bir ortamda pratik uygulamalara çevirebilecek deneysel bir öğrenme metodudur.

Olayın bir de Nuri Şahin tarafından bakılınca oynanan 4 maçta sadece 1 kez mağlup olmuş, kalesinde 4 gol görmüş, karşı kale ağlarını 3 kez havalandırmış, bahane olarak geçen seneden on birde oynayan birçok oyuncusu gönderilip yeni bir yapılanma ile sahaya çıktığını, takımın henüz oturmadığını söyleyebilir. Yalnız ilk 4 haftaya bakınca, oynanan oyun umut vermiyor. Bir de kenar yönetimin hatalar zinciri bu sezonun zor geçeceğinin habercisi gibi duruyor.

Bir de şu konuya değinmek istiyorum, alınan istikrarsız sonuçlardan ötürü Necati Ateş ve İbrahim Dağaşan’ın isimleri zikrediliyor. Son maçta locada karşılaşmayı izleyip sosyal medya paylaşımları yaptılar. Antalyaspor başkanı ve yönetimi şunu bilmelidir ki, Antalyaspor teknik adam yetiştirme kursu değildir. Yarın ileride yapılacak olan olası bir teknik adam değişikliğinde bu isimler akıldan bile geçirilmemelidir. Antalyaspor kulübü, Altınordu ya da Başakşehir değildir. Bu camianın büyüklüğünün farkına varılmalıdır. Eğer ki bir mukayese yaparsak, Necati Ateş ile Nuri Şahin arasında yerden yere vursak da Nuri Şahin ağır basar.

Son sözüm, Amin Maalouf’tan gelsin:

Umutsuzlukta haklı çıkacağımıza, umutta yanılalım.”