Sakin Kal İstediğini Al

A+
A-
15 Mart 2021 07:56

Fahrettin Kayan yazdı…

Son haftalarda “Biz ciddiyeti elden bırakmadığımız ve konsantrasyonumuzu koruduğumuz sürece bu ligde bizi yenebilecek takım yok.” iddiamın devamında, iki haftadır sürekli vurguladığım konsantrasyonumuzu kaybediyoruz. İyi savunma yapmamaya başladık. Ciddiyeti elden bırakıyoruz. Uyarılarımın sonucunda Alanya deplasmanında Süper Lig’de 13 maçın ardından kaybettik.

İki haftadır savunmada yapılan hatalar, ciddiyetsizlikler ve konsantrasyon kayıpları malumun habercisiydi. Yediğimiz ilk gol, kaleci Boffin’in gereksiz ve bir o kadar da akılsızca yaptırdığı penaltıda geçip giden savunmanın dibinde olduğu pozisyonda adama neden çelme takarsın? Zihin olarak konsantrasyonun hiç olmadığının kanıtıdır bu!

İkinci golde ise Mustafa Pektemek topu orta sahadan aldı, geldi, şutunu çekti. Yetmedi, dönen topu kafayla kendi tamamladı. Ne müdahale var ne baskı var. Bu da son haftalarda savunmamızın ne kadar kötü olduğunun net kanıtıdır.

Fredy’nin yokluğu sahada her an belli oluyordu. Bununla beraber hücum oyununda da hiç verim sağlayamadık. Düşünün, takımın tek tehlikeli pozisyonu Veysel Sarı’nın kendi sahamızdan yaklaşık 50 metreden denediği aşırtma vuruştu.

Ersun Hoca yenilgi sonrası sorumluluğu üstüne aldı ama hocam, iki haftadır “geliyorum” diyen kazanın üstüne bu hafta çıkardığın kadrodan, saha içi oyununa kadar hepsi yanlıştı.

Alt sıralardaki takımlar kazanıyor ve her geçen gün bize daha da yaklaşıyorlar. Ben yine de bu takımın düşme tehlikesi yaşayacağını düşünmüyorum. Ancak stresin daha da artması ve kazanamama psikolojisi, bizim gibi oyunun tek tarafını oynayan takımlar için daha büyük baskılara neden olur. Bu yüzden bir an önce kafaların rahatlaması ve takımın üstündeki baskının azalması için 3 puanlık maça ihtiyacımız var.

Bu kadar yenilmezlik serisinin ardından elbet bir maç kaybedilecekti. Hatta bazen kaybetmek takımın üzerindeki “seri bozulmasın” kaygısı ve baskısını ortadan kaldırıp fayda sağlayabilir ancak bizim için bu serinin bir Akdeniz derbisinde Alanyaspor deplasmanında bozulması, psikolojik olarak olumsuz baskıya neden olabilir. Burada sorumluluk tekrar teknik heyete düşüyor. Hafta içi rakibimiz tekrar Alanyaspor ve bu sefer daha hayati bir mücadele olan kupa yarı finalinde karşılaşacağız. Bu yüzden sakin kalmak ve takımı sadece taktik değil psikolojik açıdan da bu maça hazırlayabilmeleri gerekiyor.

Sakin kalamamak ya da rövanş almaktan kaynaklanabilecek aşırı yüksek motivasyon, takımın kupa maçında daha büyük hatalar yapmasına yol açabilir. Üç gün içinde bu kadar ince bir çizgideki maç hazırlığı, bize tamamen teknik heyetin beceri ve yeteneğini gösterecek.

Ligde seri bozuldu, stres arttı. Kazanmaya ihtiyaç var ama kupa yarı finalinde alınacak bir galibiyet ve finale uzanan yol hem Alanyaspor’a kaybedilen serinin rövanşı olacak hem de güvenin tekrar kazanılmasını sağlayacak. Aksi durumda bu maçın da kaybedilmesi durumunda takımın toparlanma süreci daha da uzayacaktır. Ligin sonu gelirken olumsuzluğa dönecek bir gidişat ise takım için hiç hayırlı olmayacak.

Bu üç günlük hazırlık ve çarşamba günü oynanacak maçın kilit cümlesi şudur:

Sakin kal, istediğini al

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:55
23 Mayıs 2022 08:58
17 Mayıs 2022 09:58
11 Mayıs 2022 09:58
3 Mayıs 2022 09:24
26 Nisan 2022 08:59