Zorunlu Rotasyon

10 Temmuz 2020 09:27

Ahmet Çolak yazdı…

Başakşehir mağlubiyetinden 4 gün sonra sosyal medya üzerinden çok ağır ithamlar almış takımımızın üstüne üstlük ilk on birde oynayan dokuz oyuncudan yoksun gittiği Trabzon deplasmanı hepimiz için çok zor olacağını tahmin etmemiz hiç de sürpriz olmazdı. Trabzonspor takımının son şansı ve bu kadar eksik kadroyla maça çıkılacak olması, maç öncesi en büyük handikaplarımızdandı.

Maç başladıktan sonra hiç de korkulan bir müsabaka olmayacağı daha ilk dakikalardan belli olmaya başlamıştı. Takım üst düzey motive ve ne yaptığını bilen, ayağa oynayan bir görüntü verdi. Nitekim pozisyonlar bulduk ve penaltı golü ile öne geçtik. Fakat karşımıza VAR ve AVAR hakemleri geçti, akıl almaz bir penaltı pozisyonu yaşadık. Hava topu mücadelesinde kapalı olan kolu ve omuz hizasındaki çarpmayı izleme uyarısında bulundular. Onların ricasını kırmayan Halil Umut Meler de skandal bir karar imza atarak beyaz noktayı gösterdi. Dünya üzerinde oynanan tüm liglerden sadece Türkiye liginde verilecek bir pozisyon, böylelikle rakibe avantaj sağlamış oldu.

Trabzon takımının duran toplar ve penaltı harici gol atma şansı olmayan bir maçtı. Penaltılar hariç ilk kaleyi bulan topunda 83. dakikada kornerden gelen kafa vuruşu üst direkten döndü, diğeri de kalecinin kurtardığı tek şut olan 90+2’de gelen pozisyondu. Bunun dışında ele alınacak tek atakları yoktu. Buna karşılık Nazım Sangare’nin kalecinin üzerine vurduğu iki net şutun gol olma yüzdesi yüksekti. Diğer iki pozisyonda da Gustavo Blanco’nun şut tercihleri yanlış olunca ve de Doğukan’ın iki jeneriklik şutu kaleci Uğurcan’ın kurtarışı ile sonuçlanınca, galibiyet ile dönebileceğimiz deplasmanda 1 puan ile yetiniyoruz.

Bu kadar eksik kadro ile mücadele gücü yüksek olan takım için Tamer Tuna hocayı tebrik ediyorum. Sezon boyunca çok fazla süre almayan oyuncuları bu şekilde hazır tutmak her hocanın harcı değildir. Moral, motivasyon, kondisyon ve takımdaşlık örneği için de ayrıca teşekkürler hocam.

Bir takım için 2 veya 3 oyuncu rotasyonu çok normal sayılabilir. Ama 8 oyuncu, neredeyse yeni bir takım olarak kabul edilebilir ve de bunun çok büyük bir risk olduğunu herkes fark eder. Bir de bunun kontra durumu söz konusudur, yedek oyuncular ve rotasyon oyuncuları kendi adına maç kazanma yüzdesini en üst seviyeye çıkarmalarıdır. Bizim takımımızın için de bu müsabakada kaliteli ve güzel oyun ortaya çıktı. Emeği geçenlere çok teşekkürler.