Yeni Başlangıç

18 Ekim 2021 08:25

Ahmet Çolak yazdı…

Uzun zamandır beklediğimiz teknik adam değişikliği, milli maç arasından önce gerçekleşmiş oldu. Yönetim kurulunun onayı ve Başkan Aziz Çetin’in aldığı kararın ardından Nuri Şahin teknik sorumlu olarak göreve getirildi.

Camia içinde ve taraftarlar arasında birçok soru işaretlerine sebep olan Nuri Şahin kararının takım üzerinde nasıl bir etki yaratacağı merak konusu olmaya başlamıştı. Oyuncu pozisyonundan bir anda kulübeye teknik sorumlu olarak geçmek olur mu, tecrübeli mi, yapabilir mi gibi sorular ardı ardına geldi. Bunlara en güzel cevap deplasmanda oynanacak Sivasspor maçıyla verilebilirdi. Ersun Yanal’ın Hatayspor hezimeti sonrası uygulamaya aldığı ve kamuoyunda ısrarla kabul ettirdiği 6-3-1 sistemi ile sahadaki oyuncunun futbolu unuttuğu, tribündeki ve ekran başındaki taraftarın da Antalyaspor’dan soğuduğu dönemden sonra Nuri Şahin’in Sivasspor ile başlayacak olan serüveni nasıl devam edecekti?

Maçın başlama düdüğüyle üçlü savunma önünde ikili Hakan ve Fredy, diğer taraftan arkalı önlü dört kanat ve tek forvet Crivelli ile sahada başlayan takımımız neredeyse Sivasspor takımını ilk 15 dakika sahasına hapsetti. Ayağa oynayan, sürekli dikine bir oyunu tercih eden takımımız rakibini oldukça bunalttı. Oyun içerisinde zaman zaman 3-5-2 gibi 5-4-1 gibi varyasyonları da denediğimiz dakikalar oldu. İlk 45 dakika sahanın mutlak hakimi tek kelimeyle Antalyaspor oldu. Ersun Yanal taktiğinden sonra hiç alışık olmadığımız düzende oynayan futbolcular hiç sırıtmadılar. Demek ki bu takım her formatta saha içerisinde olabilirmiş. Geride bıraktığımız 1.5 yılda Ersun Yanal’ın hem Antalyaspor’dan hem de taraftarından çok şey götürdüğünü anlamış olduk.

Maçın ikinci yarısında Rıza Çalımbay’ın yaptığı iki değişiklik, Güray ve Doğukan’ın kanat organizasyonlarındaki etkinliklerini engellemiş oldu. Takımın fizik ve kondisyonu yeterli seviyede olmayınca ikinci 45 dakikanın büyük bir bölümünü sahamızda kabul etmeye başladık. Tabii bunun sebepleri sezon başı yüklemeleri ve antrenman programları ile alakalı olduğu için önümüzdeki maçlara olan yansımalarını zaman içerisinde göreceğiz. Burada önemli olan şey, oynayan veya oynamayan bütün oyuncuların hocalarını sahiplenmiş olmaları ve onun için sahada bütün güçlerini harcamaları konusunda gelecek maçlar için hepimizin yüreğine su serpmiş olmalarıydı. Bu durum Sivasspor maçının önüne geçmiştir.

Son olarak isimleri Antalyaspor ile çok iyi anılmayan hakem Mete Kalkavan ve VAR hakemi Hüseyin Göçek maalesef sonuca etki edecek iki kritik karara imza atmış oldular. İlk golde ofsayt olduğu şüphelenilen pozisyonda çekilen çizgi ve golü atan oyuncu seçimi yaklaşık 4 dakika kadar sürmüş, tartışılan karar ise gol olarak tescil edilmiştir. İkinci golde inisiyatif elinde iken tam 2 metre önünde önce taç atışını bizim takıma verip sonra anlaşılmaz bir şekilde rakibe vermesi, akabinde takımımızın pozisyon almakta zorlandığı anda golü kalemizde görmüş olmamız takım adına şanssızlık olduğu kadar hakem adına da fiyasko bir karar olmuştur. Bugüne kadar oynanan maçlarda hakkındaki kaygıları hiçbir zaman boşa çıkarmayan Mete Kalkavan ismi camiada hep istenmeyen adam olarak kalacaktır.