Rekora Ramak Kala

26 Nisan 2022 08:57

Ahmet Çolak yazdı…

Antalyaspor takımı 6 maçlık galibiyet serisini geliştirip 7 maça çıkarmak için çıktığı maçtan beraberlik ile ayrılarak bu isteğini yerine getirmedi. Josef Jarabinsky’ye ait bu rekoru bir tık ileriye götürmek, Nuri Şahin ve ekibinin önüne gelmişti fakat kulüp tarihine geçecek adımı atamadılar.

Şehir olarak özellikle sosyal medya üzerinden ve muhtelif reklam panolarından maça davet organizasyonu gayet başarılı oldu. Dört büyük olarak tabir edilen takımlarla oynanan maçtan sonra belki de en fazla taraftar sayısına ulaşan maçı oynamış olduk. Aslında her şey tam istediğimiz gibiydi; saha ve hava şartları, maç saati, ortalamanın üzerinde taraftar, harika bir zemin ve galibiyet için beklenen ilk düdük. Fakat maçın başlama vuruşu ile birlikte sanki hafta içi Ziraat Türkiye Kupası maçı oynayan rakip takım değil de Antalyaspor gibiydi.

Hikmet Karaman ve ekibi maçı adeta futbolcuları ile bir gün önce oynamış gibi derslerine çok iyi çalışıp gelmişler. Özellikle defans bloğu dörtlü savunma ile hiç ileri çıkmadı. Bir de bunlara ek olarak iki kanat Mame Thiam ve Ramazan Civelek ile geriye doğru kapanarak zaman zaman altılı savunmaya dönüp özellikle Giray ve Doğukan kanadını çok iyi kapattılar. Bunların önünde Kemen ve Attamah ile birlikte Bertolacci ikinci bölgeyi de kalabalık tutunca maalesef oyunu kilitlediler ve Antalyaspor’a boş alan bırakmadılar. Fernando önderliğinde en iyi yaptığımız uzun top organizasyonlarını uygulayamadık. Rakibin dengesini bozan orta sahaya kadar gelip top alan ve Haji Wright’a boş alan yaratan Luis Adriano’yu da iki adam ile baskı yaparak oynatmadılar. Bütün bunları doğru yapınca Antalyaspor’a maalesef hücum opsiyonları kalmadı. Sadece duran top veya uzaktan vurulacak şutlarla sonuca gitmek durumunda kaldık. Bir de üstüne üstlük kaleye dikine giden ve o dakikaya kadar Ndao ile kanadını iyi kullanan Hakan Özmert sakatlanıp oyundan çıkınca adeta Hikmet Hocanın ekmeğine yağ sürmüş gibi olduk.

Rakip teknik adam ve oyuncular doğruları yaparken, sezon içinde kötü oynama ve kenardan müdahalede eksik kalma hakkımızı bu maçta kullanmış olduk. Nuri Şahin ve ekibi rakibin yaptığı doğrulara çözüm bulamadılar. Özellikle Hakan’ın sakatlığında yapılan değişiklikler tutmadı. Hücum opsiyonu için Fredy – Bünyamin değişikliği yapılması gerekirken, yapılan Poli – Gökdeniz tercihi yanlıştı. O dakikaya kadar gayet başarılı oyun sergileyen Ndao maalesef sahadaki 3 Türk oyuncu kuralına takıldı. Oysa ki Floranus – Bünyamin değişikliğini düşünse çok farklı bir ilk yarı izlemiş olacaktık. Kadro ve oyuncu tercihinin ne kadar önemli olduğunu burada çok net görebiliyoruz. Maça başlarken Naldo – Veysel tercihi olsaydı Türk oyuncu kuralını düşünmeyecektik. İç sahada bu ikilinin tandem anlayışı gayet başarılıydı.

Oynadığımız son 10 maçta bu maçtaki kadar rakiplere gol pozisyonu verdiğimizi hatırlamıyorum. Boffin’in en çok topla oynadığı maçı izlemiş olduk. Özellikle Poli’nin vasatın üzerine çıkamayan oyun anlayışı ile orta saha hakimiyetini rakibe vermiş olduk. Kayseri takımı 2. bölgeyi çok hızlı geçerek araya attıkları toplar ve ceza yayı üzerinde yaptıkları ikiye birler ile net 5 pozisyon buldu. Yaptıkları 12 şut girişimi ise deplasman takımı için hiç de yabana atılmayacak sayıyı göstermektedir. Futbol şansının yanımızda olduğu maçı beraberlik ile tamamlamış olduk yoksa bu sezon sahamızda oynadığımız ve en farklı mağlup olduğumuz maçı görmüş olacaktık.

Bu müsabakada görmüş olduk ki bazı oyuncular bu takımın bir parçası olmak için yeterli seviyede değiller. Floranus, Houssam Ghacha ve Andrea Poli ile sezon sonu yollar kesinlikle ayrılmalı. İki genç oyuncu maalesef Süper Lig seviyesinde değiller. TFF 1. Lig veya başka ülke liglerine kiralık olarak düşünülebilir. Andrea Poli ise yaşı gereği ve Süper Lig’in sertlik seviyesine göre sahada çok sırıtıyor. Kendisi oynamak istiyor fakat beyninin vereceği emir ve ayaklarındaki güç buna izin vermiyor. Saha içerisinde istediklerini yapamayınca taraftar ile girdiği diyalogla kredisini bitirme noktasına getirmiştir.

Nuri Hoca kalan 4 maçta ne yapmak istediğinin kararını vermeli. Gelecek sezon yapılanması adına süre bulamayan oyunculara daha fazla şans verip görmek mi isteyecek yoksa her puan veya puanlarda kulüp kasasına girecek para ile başkan ve yönetim kurulunun elini rahatlatıp hareket alanlarını mı genişletecek. Hangisini yaparsa yapsın, camiadan tam destek alacağına sonuna kadar inananlardanım.