Rakibi Hayatta Tutmak

6 Aralık 2021 08:26

Ahmet Çolak yazdı…

Son dört maçından üç galibiyet çıkarmış Antalyaspor takımı ile son üç maçından puan alamamış Kayserispor müsabakasından avantajlı çıkacak takım konuk ekip olarak görünse de yıllardan beri ihtiyacı olan takımlara can suyu olan ve adeta omuzlayarak düzeye çıkaran Antalyaspor geleneği bozmamış oldu.

Kendi rakibin pozisyonundaki takımlara ilk 15 dakika içerisinde 2 gol yemeyeceksin. Eğer yediysen üstesinden gelmek için çok fazla efor gösterip rakipten daha çok koşup daha da yaratıcı oyun oynaman gerekir. Bir de üstüne üstlük rakibin 50 dakika 10 kişi kalan 30 dakikada 9 kişi tamamlamak zorunda kalıyorsa kaymaklı ekmek kadayıfı gibi olmuşken maalesef sahada ne yaptığını bilmeyen oyuncu grubundan çok da fazla bir şey beklememek gerekir.

Son maçlarda övgü ile bahsettiğimiz orta saha oyuncuları durgun günlerinde oldukları için maç kazanma şansı neredeyse imkansız hale geldi. Söylemekten ve yazmaktan tükendiğimiz sezon başı transfer planlaması ve yapılanmasının meyvelerini böyle maçlarda görmek çok daha üzücü hale geliyor. Kuvvetli, gezgin stoperleri sağa sola gezdiren ve net vuruşu olan bitirici santrfor almazsanız sonuçlarına katlanırsınız. Takımı gençleştirmek ve geleceğin takımını oluşturmak fikrine kimsenin itirazı olmaz fakat bunun planlaması bir veya iki yılda olacak bir şey değil. Antalyaspor takımı ne bir Ajax ne de Porto çünkü onların altyapı scout ekipleri yıllardan beri dünya futbolunda bu işlerin merkezinde olan kulüpler. Siz hiçbir hazırlığınız olmadan 20 ve 23 yaş aralığındaki topçu sayısını takım içerisinde fazla kullanamazsınız. Tecrübeli oyuncu ile mix eder, maksimum verim alırsınız. Bu tür maçlarda tecrübeli ve kaliteli oyuncu eksikliğini çok fazla ararsınız.

Kayserispor maçının başlama düdüğü ile takımın mental olarak hazırlanmamış olduğunu çok net gördük. Maalesef vasatı aşamayan bir oyun oynandı. Net olarak bu takım çok uzun zamandır bu sorunu ve durumu aşamıyor. Rakip takımın tecrübeli teknik adamı Hikmet Karaman, 3-5-2 sistemine karşı oyun düzenini takımına iyi çalıştırmıştı. Rakip maçı ilk 15 dakikada bitirdi. Her ne kadar 9 kişi kalsalar da takımın direncini hep üst seviyede tuttu. Tabii ki buna Antalyaspor takımı da yardımcı oldu. Kapanan takımlara sürekli yana oynayarak gol bulma şansınız olmaz; ikiye bir, verkaçlar ve sürekli kaleye şut atarak rakip kaleciyi zor durumda bırakıp dönen toplarda ikinci bir şut imkanı ile gol veya golleri aramalıydık. Maalesef takım olarak bu maça gidilirken hazırlıklar, oyun planı, yapılacak değişiklikler ve çeşitli varyasyon denemeleri ile sınıfta kalınmıştır. Bu maç bir yol kazası olarak görülmeli ve önümüzdeki kalan son 4 maçta maksimum puanlar alınmalıdır.

Eğer transfer konusunda kendinizi teknik adam ve menajerlerin eline bırakırsanız işe yaramaz birçok oyuncuyu bünyenizde bulundurursunuz. Benim tahminim devre arasında oldukça fazla oyuncu ile yollar ayrılacak. Yerlerine alınacak futbolcular konusunda hata yapma şansları artık yok. Eğer bilmiyorsanız destek almak abes ve ayıp değildir, işin ehli olanları ile çalışmak bir erdemdir.