Kritik Galibiyet

7 Ocak 2021 09:57

Ahmet Çolak yazdı…

Antalyaspor, bu sezonun en kritik maçına çıkmıştır. Galibiyet aldığı takdirde puan sıralamasında üst gruba kendini atacaktı, alabileceği bir mağlubiyette ise alt grupta tamamen kendine yer bulacaktı. Böyle maçları oynamak gerçekten çok zordur, futbolcu ne kadar tecrübeli olursa olsun sahaya çıktığı zaman şartların, saha ve zeminin, hakem ve rakibin göstereceği reaksiyon da belirli olacaktı. Nitekim yine maça bireysel hatalar ile mağlup başladık. Yaklaşık 30 metreden duran topta gol yemek kaleci Boffin’e yakışmadı. Transfer döneminde eğer mümkünse ve bütçe de uygunsa acil olarak kaleye takviye elzem oldu. Şu an takımdaki iki tecrübeli eldiven de güven vermiyor.

Doğukan Sinik tercihli bir orta saha düzeni ile ilk defa koşan ve rakibi bozan bir oyun anlayışı ile sahadaydık. Uzun zamandır böyle bir dirençli bir maç temposu izlememiştik. Bu sezon bir maçta ilkleri yaşadık, geride kalan 17 haftada ilk defa penaltı sonrası gol bulduk ve geriye düştüğümüz bir maçı geri çevirmiş olduk.

Bu maçta Amilton’un inanılmaz bir bireysel mücadelesini gördük. Karşısındaki rakibini çok zor durumlara düşürdü ve yaptığı asist ile bir gole direkt katkı yaptı. Bu ligin en iyi kanat oyuncusu olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Bir de son pas tercihleri ve şut denemelerini zamanında yapabilse, kesinlikle bu ligin üzerinde futbolcu olduğunu gösterebilirdi.

Bir maçı 90 dakika aynı tempoda, hücum ve sürekli atak futbolunu düşünerek oynayamazsınız. Bölüm bölüm düşünüp planlarınızı ona göre yaparsınız. Ersun Hoca da bugün öyle yaptı. Zaman zaman topa sahip olup rakibinin üzerine gitti, bazı bölümlerde topu rakibe bırakarak araya atılacak toplarla gol aradı. Orgill ve Gökdeniz ise Amilton’a ayak uyduramayınca daha erken dakikalarda rakibin fişini çekemedik. Yine de hocanın oyun planı tuttu ve başarılı oldu.

Rakip Karagümrük’ün kadro kalitesi olarak bizden çok daha iyi olduğunu kabul edebiliriz. Ayrıca rakip 6 yeni oyuncuya imza attırıp bu maçta 3 oyuncusunu ilk 11’de başlattı. İlerleyen dakikalarda 2 oyuncusunu da sahaya sürerek hamleleri yaptı. Şu durumda Süper Lig’de en çok transfere ihtiyacı olan takım durumundaki Antalyaspor’dan maalesef gerekli hamleleri göremedik.

Aldığımız bu galibiyet, kimseyi çokça ümitlendirip rehavete sürüklemesin. Bugün bireysel olarak Amilton’un muhteşem katkısı ve mücadele eden, çok koşan futbolcular topluluğu ile bu galibiyeti aldık. Kenardan katkı verecek oyunculara çok ihtiyacımız var. Ersun Hoca kendi oyun düzenine uyabilecek ve kendi istediği futbolcu takviyelerini ivedilikle rapor etmelidir. Başkan ve yönetim kurulu tarafından transfer hamleleri bir an önce yapılmalıdır.