Karşılıklı İkram

8 Şubat 2021 08:56

Ahmet Çolak yazdı…

Uzun bir aradan sonra ilk kez deplasmanda alınan bir puan için mutlu olamıyorum.

Ligin son sırasında yer alan rakibimiz, maalesef oynanmakta olan Süper Lig’in en zayıf kadro yapısına sahip olan ekibidir. Üç günde bir maç oynanan haftalarda bizden bir gün daha fazla dinlenmesine rağmen saha içerisinde bize karşı reaksiyon gösterecek güçleri yoktu. Böyle bir maça çıkarken maç sonucu lehimize olan bir skor beklentisi olanlardandım, kadrolar açıklanınca mide rahatsızlığı geçiren Nuri Şahin ve özellikle Amilton’u göremeyince hayal kırıklığına uğradım. Eğer cezası ve sakatlığı yoksa maç kadrosuna ilk olarak Amilton’un ismini yazarsınız. Hal böyle olunca ilk 45 dakikayı rakip kalede pozisyon bulamadan ve isabetli şut atamadan tamamladık.

Kadro tercihindeki bir yanlış da Omar İmeri’nin sağ bek mevkiinde olmasıydı. Alışık olduğumuz mevkinin dışında kullanılan Bünyamin de maalesef ilk 45 dakika sahada yoktu ve varlığı hiç hissedilmedi. En çok eleştirilen Orgill için haftalardır yazıyoruz, faydasından çok zarar veriyor. Saha içerisinde rakip ile kavga ediyor. Yetmiyor kendi ile kavga ediyor. Top ona her geldiğinde kendisini sürekli yerde görüyoruz. Hava topuna yükseliyor yerde, ikili mücadeleye giriyor yerde, boş koşu yaparken yerde! Adam ayakta kalmayı becerebilse her şey kendiliğinden çözülecek gibi geliyor. Amilton yerine tercih edilen Sidney Sam bu maçta yine ha vardı ha yoktu. Maalesef Süper Lig için çok yumuşak bir oyuncu. Takıma en ufak bir katkı koyamadı.

Amilton’un oyuna girmesiyle takımda biraz kıpırdanma oluştu. Bünyamin de asıl mevkisi olan savunmaya dönünce her iki kanadı daha iyi kullanmaya başladık. İlk yarı kanatta çok etkisiz olan Gökdeniz, biraz daha iç taraf ve kaleye yakın oynamaya başlayınca üretkenliğimiz biraz daha artmış oldu. Nitekim böyle bir fırsat golü ile eşitliği sağlamış olduk. Yediğimiz golde de Eren Albayrak’ın kesmek istediği top adeta asist olunca, takımlar birbirlerinin ikramını geri çevirmemiş oldular.

Müteakip kereler yazdım, yine yazıyorum. Sezon başı kadro yapılanmasını kim veya kimler yaptıysa kulaklarını çınlatıyorum. Eğer bugün elimizde yetenekli ve oyunun sonucuna etki edecek kaliteli oyuncular olsaydı bu deplasmandan çok net bir skor ile galip ayrılabilirdik. Ersun Hoca birinci ve ikinci bölgede sorunları çok iyi dokunuşlar ile çözmüştür. Maalesef üçüncü bölgeye bir türlü çözüm ve çare bulamıyor, elindeki oyuncu kalitesi buna izin vermiyor. O yüzden bu kadro mühendisliğini sezon başı kim yaptıysa herkesin elini kolunu bağlamıştır. Ligin boyu kısalıyor. Böyle durumlarda sonucu lehimize çevirmemiz gerekiyor ve ilk defa sezon başından beri topa sahip olma ve oyun kontrolü anlamında önde başladığımız bir maçta yukarıda belirttiğimiz sebepten ötürü istediğimizi alamadan dönüyoruz.

Şimdiki hedef, hafta içi oynanacak olan kupa maçı… İstediğimiz skorla ayrılıp yarı finale yükselirsek, final maçına kadar gidebileceğimizi düşünüyorum. Teknik ekip ve futbolcular inşallah camianın en büyük beklentisi olan kupa için bütün güçlerini ortaya koyarlar.