İvme Yukarı Doğru

A+
A-
21 Şubat 2022 09:55

Ahmet Çolak yazdı…

Spor Toto Süper Lig’in şu an en sıkıntılı konumunda olan, uzun süredir maaşlarını alamayan, son iki antrenmana çıkmayan oyuncu grubuna sahip olan Yeni Malatyaspor takımı karşısında Antalyaspor sürprize izin vermedi. Böyle takımlara karşı oynamak her zaman çok zordur. Çünkü her zaman böyle ekipler taraftarın önünde kendileri için oynayıp maçı kazanmak isteyeceklerdir.

Antalyaspor son haftalarda oynadığı oyun şablonuna bağlı kalarak dörtlü defans ile maça başladı. Bu şekilde oynamaya başladıktan sonra zor gol yiyen bir takım hüviyeti kazanmış olduk. Özellikle Fernando’nun önderliğinde takım ayağa top oynayarak ikinci ve üçüncü bölgeyi çok efektif kullanmaya başladı. Böyle olunca sabırla ve araya atılan toplarla pozisyonları da daha çok bulmaya başladık. Henüz oyunun başında rakibin hatasını değerlendiren takımın çiçeği burnunda yeni golcüsü Luiz Adriano, adına yakışır şekilde çok net bir vuruş ile adeta maçı alacağımızın mesajını vermiş oldu. İlk kırk beş dakikada maçı koparacağımız gol pozisyonlarını da bulmuşken gerek rakip kaleci gerek biraz beceriksizlikten dolayı skor gecikmiş oldu.

İkinci yarının hemen başında yapılan Fredy – Mehmedi değişikliği çok yerinde ve kabul edilebilir bir değişiklikti. Çünkü son haftalarda Fredy Ribeiro’nun kendisi burada fakat aklı sanki başka yerde gibi. Bunun nedenlerinden bir tanesi yeni transferler ile birlikte yerini kaybetme korkusu olabilir. Eğer böyle devam ederse Bülent Korkmaz döneminde olduğu gibi kendisini kulübeye mahkum edebilir.

Nuri Şahin’in iç saha performansından sonra deplasman başarısı da gelmeye başladı. Artık dış sahada da nasıl oynanacağını öğrenmeye başladı. Savunma planı ön safhada olan, alan daraltarak rakibin kabiliyet şahsını azaltma ve ayağa paslarla hızlı hücum organizasyonları ile atağa çıkıp sonuç alma stratejisi tutmuş durumda. Bu maçta skoru yakalamışken, farkı artıracak pozisyonları da bulmuşken gereken yapılmalıydı. Son dakikada yenilen talihsiz gol oyunun kalan bölümünde strese neden oldu. Tabii ki rakibin içinde bulunduğu durum da futbolcular üzerinde biraz konsantrasyon eksikliği göstermiş oldu. Her ne olursa olsun profesyonel oyuncuların bu tür şeylerden etkilenmemesi gerekir.

Geçen yazımda belirttiğim gibi maç maç düşünme dönemindeyiz. Her haftanın ayrı bir hikayesi olacak, artık telafisi olmayan haftalara giriyoruz. Her hafta oynanacak rakipleri iyi analiz edip oyun planlarını mutlaka onlara göre iyi şekilde analiz edip geliştirmeliyiz. Teknik ekip bunların çalışmalarını yapıyordur. Geriye kalan maçlarda rahat bir nefes almak için 4 galibiyet ve 2 beraberliğe ihtiyacımız var. Belki takım bu puanları bulamayabilir fakat rahatlamak adına kesinlikle bu rakamları bulmalıyız.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
7 Haziran 2022 09:56
23 Mayıs 2022 08:57
17 Mayıs 2022 09:55
11 Mayıs 2022 09:56
3 Mayıs 2022 09:27
26 Nisan 2022 08:57