İki Kader Maçı

9 Mart 2021 08:57

Ahmet Çolak yazdı…

Artık bu takımın maç kazanma zamanı geldi. Hatta geçiyor. Her rakibe aynı oyunu oynadığımız için rakipler oyun planını ve düzenini çözdüler. Fuat Çapa, bugüne kadar oynanan teknik adamların içerisinde en akıllı ve mantıklı oyun sistemi ile Antalyaspor’u adeta sahasına hapsetti. Hem oyun boyunu iyice daraltıp kısaltarak hem de topun arkasında çok koşarak, ilk hamleleri yaparak ayakta kaldılar. Antalyaspor, Başakşehir maçından sonra duran toptan bulduğu, kaleye tek şutla skoru lehine çevirecek golü buldu. Bunun dışında hiçbir denemesi hatta girişimi bile olmadı. Eğer kaybetmemek ve rekorları geliştirmek, başarı ise evet. Lakin futbolda kazanmak da çok önemlidir. Bunu alışkanlık haline getirmek daha da önemlidir. Takım kaybetmemek adına mücadele ediyor. Kazanmak adına futbolcuların kendilerini fazla zorladıklarını da düşünmüyorum.

Ligdeki takım sayısının fazla olması, pandemi sebebiyle ligin boyunun kısalması, 3 günde bir maç oynanması gibi durumlar Antalyaspor gibi yaş ortalaması yüksek takımlar için çok zor hale gelmeye başladı. Dünkü müsabakada bunu çok net olarak gördük. Özellikle 60. dakikadan sonra takım sahada adeta yürüdü. O dakikadan sonra oyun öyle bir hal aldı ki, son yarım saat Antalyaspor yarı alanında oynandı. Bunun önüne geçmek adına Ersun Hoca’nın kenardan yaptığı hamleler hiç başarılı olmadı. Özellikle Amilton – Podolski değişikliğini anlamak çok zordu. Çünkü rakip oyunu yarı alanımıza yığmışken hızlı adam ve araya atılacak toplara gidebilecek oyuncuyu alıp onun yerine adeta el freni tabir edilebilecek bir futbolcuyu sahaya sürmek, kaderine boyun eğmek gibiydi. Ayrıca sahada kaldığı sürece hiçbir varlık göstermeyen ve sürekli sahanın boş alanlarında yalandan koşu yapan Amilton vardı. Burada hocayı bu maç özelinden eleştirebileceğimiz tek olumsuz davranışı buydu. Amilton – Serdar Gürler değişikliği daha başarılı olabilirdi.

Önümüzdeki oynayacağımız iki Alanyaspor maçı bu sezonki hedeflerin nerede ve nasıl olacağının göstergesi olacaktır. Ligde kazanıp 3 puan alırsak %90 oranında gelecek sezon Süper Lig takımı olarak devam edeceğimizin garantisi olacaktır. Kupada kazanıp final oynamayı garantilersek, kupa şampiyonluğu ile Avrupa Kupalarına katılma hakkını kazanabiliriz. Önümüzdeki on gün gerçekten ligde ve kupada nerelerde olacağımızı belirleyecektir. Burada Ersun Hoca rakibine karşı ters kontra yaparak farklı bir oyun ve kadro yapısı ile bütün ezberleri bozması, en büyük beklentimiz.