Hedef Üst Sıra

22 Mart 2022 12:26

Ahmet Çolak yazdı…

Sezonun ikinci devresinden itibaren ligin üst sıralarına doğru emin adımlarla ilerleyen bir Antalyaspor takımı izliyoruz. Yeni katılan oyuncular ile futbolcu ve oyun kalitesi her maç üzerine koyarak gidiyor. Tam anlamıyla takım oyununu sahaya yansıtıyoruz. Ligi maç maç düşünerek ve rakibe göre oynama temellerine oturtarak puanları hanemize yazdırmaya devam ediyoruz. Futbolun doğrularını yapınca istediğimiz sonuçlar da gelmeye devam ediyor.

Artık Nuri Hocanın klasiği haline gelmeye başlayan rotasyonu Giresunspor maçında da gördük. İç saha maçlarında Naldo ve Floranus’u ilk 11’de görmeye devam ediyoruz. Takımımız klasmanda 35 puan ile hemen altında olan rakibini yenerek hem puan farkını açmak hem de ligi bitirmek adına çok önemli bir müsabakaya çıktı. Bunu da ne kadar çok istediğini maçın hemen başındaki mücadele ve isteği ile göstermiş oldu. İlk 10 dakikada rakibini kendi yarı saha alanına hapseden Antalyaspor VAR hakemlerinin uyarısı ile golü de erken bulmuş oldu. Tabii bu erken gelen gol takımı hem rahatlatmış hem de rehavete sokmuş olacak ki ilk yarının ortalarından sonra rakibe daha çok topla oynama imkanı vermiş olduk. Rakip takım kalitesi Süper Lig seviyesinde olmadığı için sadece topla oynama yüzdesi istatistiğinde üstünlük sağlamış oldular. Kadro derinliği ve kalitesi üst seviyeye çıktığı için takımımız istediği zaman vitesi düşürdü ve yükseltti. Ancak kendi istediği kadar rakibinin oynamasına izin verdi.

Müsabakanın ikinci yarısında yapılan ilk değişiklikler yine golü erken bulmamıza fayda sağladı. Özellikle Ghacha değişikliği o kanada hareketlilik getirdi. Ndao maalesef beklentilerin uzağında, henüz kendisini takımın bir parçası olarak görmüyor. Maalesef Andrea Poli ile takımın oyununu yavaşlatıyorlar, adeta el freni vazifesi görüyorlar. Bu maç özelinde takımın aksayan yönleri olarak göze çarptılar. Bir de Floranus gençliğinin verdiği enerji ile çok koşuyor ve çabalıyor ama ne yazık ki futbol aklını biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Ayakları ve enerjisi ile futbol aklını geliştirebilirse ilerideki yıllarda çok faydalanacağımız oyuncular arasına girebilir.

Nuri Şahin bu maçtaki tek hatasını ikinci oyuncu değişikliğinde yaptı. Doğukan Sinik-Fedor Kudriashov tercihi rakibin tamamı ile üstümüze gelmesine yol açıp savunan taraf olmamıza sebep oldu. Tabi ki burada kanat tarafına Fredy’i atınca ilk 10 dakika tamamen kapanan takım olduk ve rakibi bekler konuma geldik. Nitekim yanlıştan çabuk dönüp Sinan Gümüş’ü oyuna alması ve Fredy’yi orta alana çekmesi ile takım birden eski hüviyetine kavuştu ve rakibine üstünlük kurarak golleri de ardı ardına bulup farklı bir galibiyete imza atmış oldular.

Artık ligde farklı yerlerde farklı şeyleri düşünme zamanı geldi. Bundan sonra kadroda her hafta genç ve gelecek vadeden oyunculara zaman zaman süre verme vakti gelecektir. Bunun yanında alınacak her galibiyette hem üst sıraları hem de kasamızı doldurmayı da göz ardı etmemeliyiz. Alınan her galibiyetin kulübe üç milyon beş yüz bin TL gibi bir girdisi olduğunu da unutmayalım. Hem genç oyuncuları hem de paraları kazanarak yolumuza devam edelim.