Geçmiş Olsun

21 Ocak 2022 09:58

Ahmet Çolak yazdı…

Neresinden bakarsanız bakın, ele alınmayacak halde bir Antalyaspor takımı izlemekteyiz. Başta başkanı ve yönetimi, oyuncusu, kenar yönetimi, malzemecisi, doktoru kimi ararsan bir rahatlık içinde görünüyor. Hal böyle olunca sportif başarı maalesef arka planda kalıyor. Bizlere de yapılamayan her türlü olumlu veya olumsuz şeyleri eleştirmek kalıyor.

Yıllardan beri bir yönetim eksikliği çok açık ve net görülmektedir. Yapılan transfer hamleleri, sezon planlaması ve idari açıdan çok sayıda başarısız yılı geride bıraktık. Başta oyuncu seçimi, teknik adam tercihleri olmak üzere sürekli başarısız olunuyor. Yönetim ise bunları gördükleri halde ısrarlı bir şekilde hala aynı tavırları devam ettiriyor.

Artık maçları nasıl ve hangi taktikle oynadığımızı bir bilen varsa çıkıp açıklasın lütfen. Sahada başta kaleci ve en ileri uçtaki oyuncusu dahil ne yaptığını bilmeyen bir oyuncu grubu izliyoruz. Tabii ki kenar yönetiminin de çok formsuz olduğunu göz ardı etmeyelim. Özellikle Nuri Şahin üçlü savunma sisteminde ısrar ederek takımın mağlubiyet serisini adeta eliyle hazırlamış gibi görünüyor. Bu takımda ağır iki tane stoperin bu sistemi oynama şansı neredeyse imkansız gibi. Özellikle Fedor inanılmaz pas hatası, pozisyon hatası ve duruş hatası yapıyor. Naldo son maçlarda hep rakibinin arkasında kalarak müdahale şansını öncelikle rakibe tanıyor ve yenilen gollere engel olamıyor. Bu ısrarı yüzünden takım genelde gereksiz ve sahanın çok uzak bölgelerinde rakiplerine faul yaparak duran top şansı tanımaya başladı. Bunun neticesinde duran top ve yan top gollerini kalemizde fazlasıyla görmeye başladık.

Maalesef takımda bir süreklilik görünmüyor. Bir hafta iyi oynayan oyuncu, üç hafta sahada yok. Özellikle oyuncu grubu maç seçiyor ve bu maçlarda farklı oynuyor. Kendi rakibi diyebileceğimiz alt sıraların takımlarına karşı motive olamıyorlar ve bu takımlara adeta can simidi olup takımı ligin dibine doğru atıyorlar. Bu maçta Fredy’nin rakip stoperi sırtı kaleye dönükken omuz ile şarj ederek penaltı pozisyonuna sebebiyet vermesi akıl alır gibi değil. Bir de golden önce Fedor’un taç çizgisine çok yakın bir yerde rakibine faul yapması ile yan toptan yediğimiz gol de işin ekstrası olmuştur. Kendilerini maçın içinde olamayan oyuncu grubu maalesef maç kazanma şansını sıfıra indiriyor.

Antalyaspor ligin şekillenen kısmında alt sıraların takımı olmuştur. Artık buradan çıkmak için daha çok mücadele etmek zorundadır. Üst gruptan buraya takımın geleceğine pek ihtimal vermiyorum. Maalesef Yeni Malatyaspor, Altay ve Antalyaspor bu ligin misafir takımı gibi görünmektedir.

Israrla transfer politikasında yanlış yapmaya devam ediliyor. Bu takıma çok net bitirici golcü oyuncu gerektiğini, camiadaki herkes dillendirdiği halde işin başındakiler bu duruma kulak asmıyor. Kaçınılmaz sona doğru takımı hızla götürüyorlar. Bu şekilde takımın düzlüğe çıkma ihtimali çok zayıf görünüyor. Hal böyle olunca, ekstra oyuncu maliyeti ve maaş yüküne girmelerine hiç gerek yok. Çünkü taraftar her geçen hafta ümidini yitiriyor.

Şimdiden geçmiş olsun.