Futbol Dersi

3 Mayıs 2022 09:27

Ahmet Çolak yazdı…

Tüm Türkiye’nin beklediği, bütün spor camiasının yakından takip ettiği hatta ev sahibi takımın maçtan 1 gün önceki son antrenmanını ulusal yayın yapan kanalların canlı yayınladığı sezonun en enteresan maçına bu şartlarda çıkıyorduk. Biletlerin günler öncesinden satışa çıktığı anda dakikalar içerisinde tükendiği, şehrin önemli noktalarına dev ekranlar kurarak adeta rakibin ayaklarını titretecek her türlü organizasyonun yapıldığı müsabakaya şahitlik ettik. Tabii ki bütün bu hazırlıklar yapılırken hakkını da teslim etmek lazım, Trabzonspor camiası şampiyonluğu bu sezon oynadığı son 4 maça gelinceye kadar sonuna dek hak etmiştir.

Trabzonspor müsabakanın ilk düdüğü ile taraftarın müthiş desteğini alarak başlarken, Antalyaspor maalesef kademe hatasıyla birlikte konsantrasyon eksiği ile maçın henüz başında geriye düştü. Her şey ev sahibinin istediği gibi başladı. Bu kadar yapılan hazırlık, baskı ve organizasyon meyvesini vermiş gibi görünüyordu. Fakat fazla ve ekstra motivasyon ters tepebilirdi. Nitekim öyle de oldu. Ev sahibi oyuncuların stresi her geçen dakika arttı. Tabii ki bunda Antalyaspor takımının mükemmel oyun anlayışı ve sahaya hakim olmasının da çok büyük etkisi vardı. Belki de sezonun en derli toplu 90 dakikasını izlettirdiler. Sahada ne yaptığını bilen, sakin kalan, sürekli ayağa oynayan rakibini neredeyse nefes aldırmayacak duruma sokan bir Antalyaspor takımı izledik. Bu kadar baskı, dayatma ve agresifliğe karşı bir çok Süper Lig takımı zor karşılık verirdi fakat Antalyaspor sezonun en zor maçında Medical Park Stadyumu’nda adeta rakibine futbol dersi vererek taraflı tarafsız futbol kamuoyunun takdirini kazandı ve bunu sonuna kadar hak etti.

Futbol adına bütün doğruları yapan Antalyaspor takımı maalesef rakibin 90 dakika boyunca geliştirdiği 3 gol girişiminden 2’sine mani olamadı. Çok fazla istatistiklere takılan ve özen gösteren birisi değilim fakat bu maç çok enteresan ve önemi büyük olduğu için sizlerle paylaşmak istiyorum.

Rakip ceza sahasında topla buluşma: Antalyaspor 32, Trabzonspor 12. Antalyaspor’un toplam şutu 12, isabetli şutu 7, topla oynama oranı %60, isabetli pası %86 iken en can alıcı rakamda Medical Park Stadı’nda 537 pas sayısı ile rakibini neredeyse ikiye katlamış. Gerçekten mükemmel ve takdire şayan, bütün emeği geçenleri gönülden kutluyorum.

Bir önceki hafta kulüp rekorunu ileriye taşıyamayan Nuri Şahin ve ekibi yenilmezlik serisini egale etmiş oldu. Önümüzdeki maç istediği sonucu alabilirlerse kulüp tarihine adını yazdırma fırsatı bir kez daha önlerine gelmiş olacak. Şimdi iç sahada oynayacağımız Konyaspor müsabakası bu açıdan bir fazla önem arz etmiş oldu. O yüzden böyle önemli bir maçta takımımızı yalnız bırakmayalım ve tribündeki bütün koltukları dolduralım.

Antalyaspor takımı iki sezondur lig tarihine geçmeyi başarmıştır. Hem geçen sezonun şampiyon takımı Beşiktaş hem de bu sezonun şampiyonu Trabzonspor takımları ligde oynadıkları iki maçta Antalyaspor takımını mağlup edememişlerdir. Şampiyon takımlara boyun eğmeyen Antalyaspor takımı bu özelliği ile Süper Lig tarihine adını yazdırarak önemli bir başarıya daha imza atmıştır.

Her geçen hafta Antalyaspor takımı bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Hem yönetim hem teknik kadro hem de oyuncu grubu görevlerini mükemmel yapıyorlar. Başarı ve saha sonuçları da ardı ardına geldikçe ülkedeki spor kamuoyunun Antalyaspor takımına ve şehrine ilgisi de artarak devam ediyor.

ETİKETLER: ,