Doğru Yoldayız

22 Aralık 2020 08:55

Ahmet Çolak yazdı…

Bu tür maçlarda oyundan çok alınacak galibiyetin önemli olduğu aşikar. Ligde şu anki puan durumuna göre rakibin olan takımlardan alınan 3 puan hem rakibini orada tutmak hem de üst grubu yakalamak adına çok önemli hamlelerdi. Devre arasına kadar maksimum alınacak her puan, ligin ikinci yarısı için katma değer olacaktır. Oyundan çok alınacak puanlar şu an Antalyaspor için en doğru karardır.

İlk yarım saat çok temposuz bir maç izledik. 30. ve 45. dakikalar arasında takımımız vitesi biraz arttırıp, rakibe önde pres yaparak ve baskı ile maçı koparttık. Ersun Hocanın oyun planında oyunu geriden kurup hızlı hücumlarla sonuca gitme üzerine yaptığı taktik varyasyon, yavaş yavaş oturuyor. Bir de Kayseri maçındaki gibi 25 veya 30 dakika oynanan tempolu oyunu 50 dakikaya çıkarabilirse, daha gollü maçlar oynayabiliriz. Bu maçın ikinci yarısında en az 3 pozisyonda rakibi 2’ye 1 yakalamışken pas tercihleri ve pas şiddeti doğru olmayınca farklı bitebilecek maçı maalesef 2-0 ile bitirebildik.

Son oynadığımız 3 lig, 1 de kupa maçında takımımız gol yemeden ve mağlup olmadan maçı bitirdi. Bu da gösteriyor ki Ersun Hoca doğru yolda, yaptığı çalışmalar takım üzerinde ciddi gelişmeler gösteriyor. Özellikle bilimsel antrenman programları ve takım içerisinde disiplinli tavırları ile oyuncular üzerinde farkını belli etmeye başladı.

Forvet pozisyonunda olan oyunculardan verimliliği alamıyoruz. Jahovic iyi niyetli, çok koşuyor ve rakip defansı yıpratıyor. Oyun içerisinde Jahovic çıkana kadar rakip üzerimize gelemedi. Ne zaman oyuncu değişikliği oldu ve Jahovic kenara geldi, ondan sonra rakip daha çok üzerimize gelmeye başlayarak pozisyonlar buldu. Bir de Orgill diye bir oyuncumuz var ki gerçekten inanılır gibi değil. Adam saha içerisinde nerede duracağını, koşu alanlarını, nereye koşu yapacağını maalesef bilmiyor. Kendisi Süper Lig oyuncusu olduğunun farkında değil gibi davranıyor. İnşallah devre arası planlamasında hocanın vereceği rapor doğrultusunda Başkan Ali Şafak Öztürk gereken önlemleri alır ve bu sıkıntılara son verilir.

Bundan sonraki dönemde hafta içi maçları başlıyor. Takımın yaş ortalamasına bakarak hocanın oyun planlarını ona göre yapmasını bekliyorum. Bu tür sık maç trafiğinde oyun boyunu kısaltıp rakibe çok boş alan bırakmamak gerekir. Sayısal olarak sahada 11 kişi kalmak çok önemli, bunu son 3 maçta gördük. Bir de 5 oyuncu değişikliği hakkını oyunun sonuna bırakmak gerekir. Rakibin yaptığı hamlelere göre hemen karşılık verip oyuncu değişikliklerini erken kullanabiliriz. Tabii ki bu ligin en deneyimli hocalarından biri olan Ersun Yanal en doğru kararı verecektir.