Deplasman Kabusu

20 Aralık 2021 08:26

Ahmet Çolak yazdı…

Geçen hafta lig liderine karşı oynadığı oyun ve aldığı sonuç ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Antalyaspor’un bu sezonun flaş takımı Konyaspor karşısında alacağı sonuç merakla bekleniyordu.

Son haftalarda olduğu gibi maçta tempolu ve rakibe her alanda basan bir Antalyaspor izlemeye başladık. Konyaspor’un bundan önce rakiplerine uyguladığı oyun sistemini bu kez Antalyaspor, Konyaspor’a yaptı. Rakibini ilk 45 dakikada neredeyse kilitledi ve oyun kurmasına müsaade etmedi. Özellikle orta sahada rakibi durdurunca rakibin oyunu kanatlara yıkmasına engel oldu. Tabii ki bu arada maçtaki en net iki pozisyonu da bulan taraf Antalyaspor oldu. Nitekim iyi bir golcü transferi ve yaratıcı oyuncu eksiği olunca bu pozisyonlar skora etki edemedi. Bunun en başlıca sebebi, sezon başı transferlerinin tek kişi üzerinden yürütülmesi ve yapılan tüm transferlerin bir veya ikisi haricinde tamamının tabiri caizse çöp çıkması bu tür maçlarda kaybedilen puanların baş sebebidir.

Savunma oyuncularının verdiği mücadele takdire şayan, forvet oyuncularının yetersiz ve etkisizliği de eleştiriye açık bir durum arz etmektedir. Tabii ki o kadar mücadele ederek rakibi neredeyse yarım pozisyon vermeden maçı bitirme durumuna getiren defans oyuncularına karşın kaleci Boffin’in yaptığı inanılmaz hata takımı hem 1 puandan hem de kasasına koyacağı yaklaşık 1.5 milyon TL’den etmiş oldu. Kaleci kararlarında hiç tereddüt etmemeli! Sen altıpas çizgisine çıkıp da sonra karar değiştirip kaleye dönmeye çalışırsan golü ağlarında ampul gibi görürsün. Oysa çizgide kalsa topu tek hamlede alacaktı. Yıllardır bu ligde oynayan ve neredeyse ligin en tecrübeli bir veya iki eldiveninden olan kaleciye yakışmayan gol yemiş oldu.

Nuri Şahin’in iç saha performansı bizlere Jose Morais dönemini hatırlatıyor. O zaman da bütün rakiplere üstünlük kurup büyük takım olarak tabir edilenlere bile farklı mağlubiyetler tattırmıştık. Fakat aynı deplasman kabusu Nuri Şahin döneminde de yaşanıyor. O yüzden futbol sorumlusu Nuri Hoca bir B planı hatta C planı oluşturmalıdır. Tabii ki kadro derinliğinin kalitesi de unutulmamalıdır.

Artık devrenin bitmesine son 2 maç kaldı. Türkiye Süper Ligi’nde sezonun ikinci yarıları hep zor ve şaibeli geçmiştir. O yüzden planlama konusunda ince eleyip sık dokunulmalıdır.