Can Suyu

5 Nisan 2021 07:55

Ahmet Çolak yazdı…

Haftalar sonra her iki yarıda da oyunun tamamen hakimi olan ve maçı domine eden bir takım izledik. Milli maç arasının Gökdeniz Bayraktar dışında takımımıza iyi gelmiş olduğunu gördüm. Takım çok diriydi, hep ayakta kalmaya çalıştılar ve oyunun içinde kaldılar. Oyunu geriden kurarak geçiş oyunlarını çok iyi yaptık. Tek eksiklik, pas tercihleri ve son vuruşlardı. Uzun bir zamandan sonra ikinci bölgeyi ve üçüncü bölgeyi çok fazla ve çok iyi kullandık.

Sezon başından beri hep yazdık, çizdik. Bu takımın en büyük eksiğinin kaliteli bir 6 numara ve bitirici golcü bir 9 numara olduğunu söyledik. Eğer bu iki pozisyondaki oyuncular olsa, şu an puan tablosuna en az 7 veya 8 artı puan yazdırabilirlerdi. Bu kadar çok pozisyona girilen bir maçta pozisyonların en az bir veya ikisini gol yapmalıydık.

Hakan Özmert’in sakatlık sonrası erken oyunu terk etmesi, bizi olumsuz etkiledi. Takımımızda ikinci bölgeden üçüncü bölgeye geçiş oyununu iyi oynayan ve kaleye direkt giden tek oyuncuydu. Hal böyle olunca rakip kaleye giderken gözler hep kaptan Hakan’ı aradı. Yerine oyuna giren Doğukan Sinik beklentilerin çok uzağında olunca gerekli verimi alamadık.

Ersun Hoca haftalar önce “39 puanı bulmalıyız” demişti. Buldu ve oyun planı biraz olsun farklılık göstermeye başladı. Artık pas oyununu ayağa yaparak hızlı geçişler ile rakip kaleye daha fazla gider olduk. Pozisyonların karşılığını gol olarak almak gerekirdi. Şimdi hocanın hedeflediği puan, şu an için ligin sonunda yeterli olmayabilir. 45 veya 46 puan ligin baraj puanı gibi görünüyor. Bunun izinde ekibimizin en az altı puan alması gerektiğini görüyoruz. Bütün hedefler Türkiye Kupası olarak belirlenmiş gibi görünüyor. Herkesin ortak paydası kupa şampiyonluğu olunca ligi ikinci plana atmak gibi bir lüks olmamalı, bir an önce baraj puanını yakalamamız gerekmektedir.

Hakan Özmert ve Veysel Sarı’nın sakatlığı, Nuri Şahin’in de kart cezalısı olmasıyla beraber hafta içerisindeki oynanacak Sivasspor müsabakasının önemi bir kat daha artmış oldu. Eğer sakatlıklar düzelmezse Ersun Hoca’nın nasıl bir orta saha kurgusu ile çıkacağı merak edilen konu olarak ilk gündeme gelecektir. Sivasspor şu an ligin en diri ve deplasman oyununu çok iyi oynayan takımıdır. Elindeki oyuncu grubundan en hazır, verimli ve reaksiyon gösterecek sporcuları sahaya sürecek istediği sonucu alacak olan Ersun Hoca, yine zor durumdan maksimum başarı ile çıkacaktır.

Yıllardır takımımızın değişmeyen özelliği ihtiyacı olan rakiplerine hep can suyu olmuştur. Yine bu kural Ankaragücü maçında değişmedi. Yalnız bu maç çok ekstra oldu, rakibin 83. dakikada kaleyi bulan ilk şutu gol oldu. Bu dakikaya kadar kusursuz oynayan defans bloğunda, bir anlık konsantrasyon eksikliği ile iki stoper önde yakalanınca, sahanın en kısa oyuncusu Eren Albayrak maalesef rakibini önleyecek hamleyi yapamadı. Buna bir yol kazası diyelim ve bir daha yaşanmamasını temenni edelim.

ETİKETLER: ,