3’er 5’er

21 Ocak 2020 07:26

Ahmet Çolak yazdı…

Bir şeyler olmuyorsa ne yaparsanız yapın sonuç alamazsınız, İşte bu durum, takım için sözün bittiği noktadır. Sezon başı yapılanması yanlışının üzerine, bir sezon içerisinde şu ana kadar üç hoca değişikliği yapan bir takım için başarının gelmesi mümkün müdür?

Geçen sezon Avrupa kupalarını kaçıran takımın başkanı; mevcut hoca Bülent Korkmaz ile mecburiyetten devam etti, yoksa kendisi ile çalışma gibi bir niyeti yoktu. Birinci yanlışı burada yaptı.

İkinci yanlış, geçen sezon bitmeden şuan kadroda istenmeyen futbolcuların çoğu ile mukavele yenilenmesi oldu.

Üçüncü ve en önemlisi ise hem Bülent Korkmaz hem de Stjepan Tomas’ın verdiği raporlardaki tüm futbolcular aynı isimlerdi ve futbolcularla ilgili yaptırımları yapmadan topçuya dayalı düzene boyun eğilmesi oldu.

Sezonun ilk yarısı bitmiş ve takım adeta yerlerde sürünürken, dakika saniye hatta salise kadar zaman yokken lig başlayacağı gün transferleri yapmak, taraftarın gazını almak, tribünlere oynamaktan öteye gitmez. Sezon başı yapılan yanlış, devre arası transfer döneminde de devam ediyor. Ligin en çok gol yiyen üç takımından biri olarak, başta kalecilerin ikisini yan yana aynı anda kaleye koysan her maç 2 gol yemeleri garanti. Defans blokunun 74 model Hacı Murat gibi… Rakip forvetler Ferrari gibi yanlarından geçerken, onların rüzgarından şarampole yuvarlanıyorlar. Bunları herkes görüyor. Ne yazık ki işin başındakiler göz ardı ediyorlar. Siz isterseniz beş tane forvet oyuncusu alınız, bu forvetler her maç 4 gol atsa sizin bu defans ile 5 gol yemeniz neredeyse garanti. O yüzden kalecilerin ve defans blokun sağlam olacak ki, önce gol yemeyeceksin. Nasıl olsa bir şekilde gol bulabilirsin.

Gelelim futbolcu grubuna… Bu kadar güçsüz, mental olarak bitik ve hiçbir şekilde reaksiyon gösterememenizin sebebi ne olabilir? Puan durumuna göre kendi kategorinizdeki takımlara karşı galibiyetiniz yok, rakip takımlara karşı üstünlüğünüz yok, her maç mağlubiyet, beraberliğe sevinecek duruma nasıl geldiniz? Her maç üzerinize elini kolunu sallayarak gelen rakiplerden 3’er 5’er gol yemek nedir? Futbol karakterini nasıl böyle ayaklar altına alabiliyorsunuz? Burada isim isim yazmaya gerek yok, çünkü hepiniz birbirinizi tamamlıyorsunuz. Yani birbirinizden farkınız yok. O yüzden bu sezon sizleri anlatmaya kelimeler yetmiyor! Böyle devam ederseniz kulüp tarihine adınız ne şekilde yazılır, varın siz düşünün!

İşin taraftar boyutuna gelirsek onların da tahammül sınırları kalmadı, iyice gerildiler. Muhtemelen içerideki Konyaspor maçında tepkilerini daha yüksek sesle yerine getirebilirler.

Bir önceki yazımda aynen şu ifadeleri kullanmıştım: “Lakin bu kafa yapısı ve yönetim anlayışı ile mümkün görülmüyor. Durum böyle olunca insanın aklına şöyle bir şey geliyor; TFF 1. Ligi tanıyan bir hoca ile anlaşıp elindeki para edecek futbolcuları satıp, diğer işe yaramayanları da elden çıkarıp gelecek sezonun planlaması yapılabilir. Hem borcun artmasının önüne geçilip hem de tasarruf edilebilir.” Yol yakınken bu planlama ve tasarruf için geç kalmış sayılmazsınız.

ETİKETLER: ,