Röportaj: Sedat Peker

SadeceAntalyaspor ailesi olarak, Antalyaspor’un eski başkanlarından Sedat Peker ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik …

Röportaj: Sedat Peker
4 Mayıs 2016 18:00

 

SadeceAntalyaspor ailesi olarak, Antalyaspor’un 2005-2008 yılları arasında başkanlığını yapan Sedat Peker ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

SadeceAntalyaspor.com Ailesi olarak bu keyifli röportaj için Sedat Peker’e teşekkür ederiz.

 


Öncelikle sizi tanıyalım. Sedat Peker kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Öğretim hayatımın tamamını Antalya’da geçiren, küçük yaştan beri Antalya çarşısında büyüyen biriyim. Akdeniz Üniversitesi’nin ilk mezunlarındanım. Ayrıca bir üniversite daha bitirdim. Ecza deposu işletmeciliği yapmakta ve otelcilikle uğraşmaktayım.

******************************************************************************

Antalyaspor, sizin için ne ifade etmektedir?

Ben tribünden gelen birisiyim. Kendimi bildim bileli Antalyaspor maçlarını takip ederim. Antalyaspor benim bir yaşam biçimim aslında, öyle görebiliriz. Hiçbir maçını kaçırmamışımdır, evlendiğim günün ertesinde Antalyaspor maçına gitmiştim, siz düşünün.

******************************************************************************

2005 Haziran -2008 Haziran yılları arasında Antalyaspor başkanlığı yaptınız ve kulüp tarihinde iki şampiyonluk yaşayan tek başkansınız. Başkanlığınız sürecinde geçen dönemi biraz açıklayabilir misiniz? Batmak üzere olan bir takımın başkanlığına gelmeyi nasıl kabul ettiniz?

Hakikaten çok zor günler geçiriyorduk. Belediye Başkanlarının kulüp başkanı olmasının yasaklanmasının ardından başkan ve yönetim arayışına girdik. O dönemde kimse bunu kabul etmedi. Antalyaspor’un borca battığı ve kimsenin takımı sahiplenmediği bir dönemdi. Bırakın kulüpte yemek çıkmasını, bakkaldan makarnayı dahi zor alan bir yapıdaydık, öyle söyleyeyim. Aslında bu görevi arkadaşlarımızla üstlendik. Aramızdan birisi başkan olacaktı, onlar da beni seçtiler. Çok yorucuydu ama bir o kadar da güzel günlerim geçti.

******************************************************************************

Antalyaspor’un en zor dönemlerinden birinde göreve gelerek kayyıma gitmek üzere olan bir kulübün başına geldiniz. O zamanki şartlarla başarılı olabileceğinizi ve takımın Süper Lig’e yükselebileceğinizi düşünüyor muydunuz?

Kesinlikle düşünmüyorduk. Çünkü ilk sene yönetime girdiğimizde şampiyonluk hedefimiz dahi yoktu. Takımı toparlayalım diye yönetime girdik ama şartlar bizi öyle bir yere getirdi ki biz daha kendimizi bulmadan, ödemelere dahi yeni başlamışken bir anda potaya girdik ve şampiyon olduk. Aslında bu şampiyonluk bütün dengemizi de bozmuş oldu.

 

Sedat Peker Röportaj #1

 

Başkanlık döneminizin ardından Antalyaspor, Atatürk Stadyumu’na veda etti ve sırasıyla Mardan ve Üniversite Stadyumlarının ardından kendi stadyumuna kavuştu. Bu stadyum değişikliklerini ve Antalya Arena’yı nasıl yorumlarsınız?

Atatürk Stadyumu’ndan ayrılınca Mardan Stadyumu’na geçtik. Sonrasında ise Üniversite Stadyumu… Mardan Stadyumu bizi çok büyük bir seyirci kaybına uğrattı. Üniversite Stadyumu’nu ise Antalya şehri bir türlü benimseyemedi. Antalya Arena ile birlikte yerimizi bulduk ve uzun zamandan bu yana istediğimiz şeye kavuşmuş olduk.

******************************************************************************

Sizden sonra göreve gelen isimlerden Hasan Akıncıoğlu ve Gültekin Gencer’i nasıl yorumlarsınız?

Kulüp başkanlığı yapmak gerçekten çok zordur. Herkes sizden iyi bir yönetim ve başarı bekler. Bu işler biraz da kendinden fedakarlık isteyen işler. Benden sonra gelen Hasan Akıncıoğlu ve Gültekin Gencer’in fedakarca görevlerini yaptıklarına inanıyorum.

******************************************************************************

Gültekin Gencer, şubat ayında yaptığı açıklamada isim vermese de 2008 yılında sizin döneminizde yapılan ve 2018 yılına dek sürecek olan borç yapılandırmasını eleştirmişti. Bu konuda neler söylersiniz?

Aslında Gültekin Gencer,  Antalyaspor tarihini en iyi bilen isimlerden birisidir. O eleştiriyi yaparken Antalyaspor’un nereden nereye ne şekilde geldiğini unuttuğunu düşünüyorum. Hem benim hem de Hasan Akıncıoğlu döneminde bu yapılandırmalar yapıldı. O dönem borç yapılandırmaları olmasaydı bu borçlar nasıl ödenecekti? Bunu kendisine sorması gerek.

******************************************************************************

Antalyaspor Divan İcra Kurulu üyelerinden birisi olarak Antalyaspor’un son yapılan mali kongresini nasıl değerlendirirsiniz? 

Bize gelen verilere göre elbette bir borç artışı olduğu görülüyor. Ciddi bir borç artışından bahsedebiliriz. Antalyaspor’u mali anlamda kötü günler bekliyor. İnşallah akıllı transfer politikalarıyla daha fazla bütçe açığı olmadan bu seneyi geçiririz. Alacağımız her galibiyette federasyon tarafından belirli paralar ödeniyor. Ne kadar çok maç kazanırsak, o kadar çok gelirimiz olur.

 

Sedat Peker Röportaj #2

 

Yapılan Mali Kongre’de mevcut yönetimin ibrası, gelecek sezondaki bütçe artışları ve güncel borç tutarlarının Antalyaspor’da ne gibi etkileri görülebilir?

Evet, bütçe onaylandı fakat bütçenin tamamının kullanılması diye bir şey yok. Gültekin Gencer ve yöneticiler Antalyaspor’un nerelerden nerelere geldiğini bilen bir başkan ve yönetim pozisyonundalar. O yüzden inşallah altyapıya daha çok önem vererek dikkatli bir transfer politikası izlerler ve dikkatli anlaşmalar yaparlar.

İbra konusuna gelirsek, ortada bu denli istekli ve arzulu bir yönetim varken ibra etmemenin mantıklı olmayacağına inanıyorum.

******************************************************************************

Biraz da kırmızı beyazlı ekibimizin performansından konuşalım. Antalyaspor’un bu sene yaptığı transferleri ve buna yönelik ligdeki sıralamasını nasıl yorumlarsınız?

Antalyaspor’da bu sezon yoğun bir futbolcu akışı oldu diyebiliriz. Çok futbolcu geldi gitti, dolayısıyla kendimizi bulamadık. Ama takım olarak hem yenilgi hem de galibiyet anlamında şaşırtıcı sonuçlar aldık. Antalyaspor için sürprizlerle dolu bir sezon oldu. Tabii daha yükseklerde olmayı isterdik ama her zaman dediğim gibi az bir bütçeyle yönetiliyorsan ve doğru transfer politikası izliyorsan üç beş yıl ligde kalmak benim gözümde şampiyon olmak kadar değerlidir.

******************************************************************************

Antalyaspor’un bu sezonki transferimiz Samuel Eto’o’yu nasıl yorumlarsınız?

Samuel Eto’o transferi, bütün Türkiye’yi şaşırttığı gibi bizi de çok şaşırttı. Müthiş bir transfer oldu. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Antalyaspor, Eto’o sayesinde bütün dünyanın gündemine taşınıyor. En son dünyaca ünlü oyuncuların da Antalya’ya geleceği açıklandı, bunlar hep Eto’o sayesinde oluyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum.

******************************************************************************

Antalyaspor, sizin döneminizde de kentteki oteller ve diğer kesimlerden desteği minimum düzeyde alıyorken, şu anda da mevcut yönetimde bu konuda destek alamamaktan şikâyetçi. Antalya şehrinin maddi destek bakımından Antalyaspor’a yaklaşımını nasıl değerlendirirsiniz?

Hep aynı oteller, hep aynı isimler… Antalyaspor’a yardımlarını hep bunlar sürdürüyor. Antalyaspor maalesef hala şehir bazında sahiplenilmiş değil bunun da aslında nedenlerini çok iyi biliyoruz. Çoğu otel sahibi ya Antalyalı değil ya da Antalyasporlu değil. O yüzden takımla hiçbir ilgileri bulunmuyor, dolayısıyla destek de olmuyorlar.

 

Sedat Peker Röportaj #3

 

Antalya şehrinin ve Antalya halkının Antalyaspor’a olan ilgisini nasıl yorumlarsınız?

Eskiden, ben daha başkan olmadan önce, ilk şampiyonluk zamanımızda bile Finike’den, Manavgat’tan, Elmalı’dan ve daha çok yerden otobüsler gelir, sıralanırdı. Otobüslerle Antalyaspor’un maçlarına akın akın insanlar gelirdi. Bu insanlar hiçbir plan program yapmadan, “hadi gidiyoruz” diye maça çıkıp gelirlerdi. Yeni statla birlikte bu ilginin geri geleceğini ve daha da artacağını düşünüyorum. Ayrıca yeni jenerasyona da Antalyasporluluk ruhunu daha fazla aşılarsak bu ilginin daha da artacağına inanıyorum.

******************************************************************************

Başkanlık döneminiz de dahil her zaman taraftarla iç içe olan biri oldunuz.  Bu bakımdan değerlendirirsek Antalyaspor taraftarlarını nasıl yorumlarsınız?

Antalyaspor ile küçüklüğümden beri birlikteyim, taraftarlarla da hep iç içe oldum. Çok sıkıntılı maçlarda hep taraftarların yanına attım kendimi, orada maç izlemek beni rahatlatıyordu. Beraber tezahürat ediyorduk. Bir keresinde hiç unutmam şampiyonluk yolunda en önemli maçlardan biriydi. Gaziantep BŞB maçında seyirciler beni yanına çağırmıştı, ben de duramamış kalkıp yanlarına gitmiştim. Onlarla olmak bana mutluluk veriyordu.

Yeni stadyumla birlikte seyircilerin takımı daha da iyi sahipleneceğini düşünüyorum. Ayrıca kaç tane grup olursa olsun, hepsinin aynı amaç doğrultusunda Antalyaspor’u destekleyeceğine inanıyorum.

******************************************************************************

İlerleyen dönemde sizi tekrar Antalyaspor başkanlığında görme ihtimali var mı?

Şu an Yenikapıspor’un başkanlığını yapmaktayım. Amatörden gelmiştim, süper olmuştum. Tekrar amatöre döndüm. Bundan böyle Yenikapıspor ile devam etmeyi düşünüyorum.

******************************************************************************

Antalyaspor camiası içinde ya da başkanlığınız döneminde unutamadığınız bir anınız var mı?

Anlarımızı düşünürsek çok fazla var ama başkanlık dönemimde teknik direktör Yılmaz Vural olunca ondan bir sürü anı çıkıyor. Muhabbetleri çok güzel oluyordu. Hiç unutmam, Cordoba’yı transfer ettik Beşiktaş’tan. Takıma sonradan katıldı ve kampa gitti. E biz de ilerleyen zamanda kampa gittik takımı ziyarete. “Hocam kamp nasıl, iyi mi?” derken takımın iyi çalıştığını söyledi. “Peki Cordoba ne diyor takım için?” diye sordum, Yılmaz Hocanın verdiği cevap “Cordoba bana ‘Hocam Kuran çarpsın ben böyle takım görmedim.’ dedi” oldu. Onunla yaşananları anlatsam gerçekten roman olur.

 

Sedat Peker Röportaj #4

Boş zamanlarınızda neler yaparsınız? Vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?

 Amatör takımların maçlarına gidip izliyorum, kadın futbol takımının kurucusuyuz biliyorsunuz, yine onların maçlarını takip etmekteyim. Ayrıca iyi bir basketbol seyircisiyimdir. Kısacası boş zamanlarımı da yine sporla geçirmekteyim.

******************************************************************************

SadeceAntalyaspor.com ailesi olarak bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak bizler aracılığı ile Antalyaspor taraftarlarına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı? 

Antalyaspor taraftarları hiçbir zaman kimseye bağlı kalmasınlar, her zaman tek bir yürek olsunlar. Onlara tek tavsiyem budur.

Sedat Peker Röportaj #5

 


RÖPORTAJ: Hüseyin YAŞA
FOTOĞRAF: Cem KEÇE
DÜZENLEME: Eda GENÇ

* Bu röportaj, 28 Nisan 2016  tarihinde yapılmıştır.