Röportaj: Barış Çakır

SadeceAntalyaspor.com – Barış Çakır röportajı…

Röportaj: Barış Çakır
10 Mayıs 2019 16:30

SadeceAntalyaspor Ailesi olarak, Antalyaspor U15 Takımı Teknik Sorumlusu Barış Çakır ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

SadeceAntalyaspor.com Ailesi olarak bu keyifli röportaj için hocamıza teşekkür ederiz.


Öncelikle sizi tanıyalım, Barış Çakır kimdir?

1973 İstanbul Eyüp doğumluyum. İlköğretim ve liseyi İstanbul’da tamamlayıp, daha sonra Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesini kazandım ve Antalya’ya yerleştim. Daha sonra profesyonel futbol hayatına atıldım. 17 sene profesyonel futbol oynadım.  Futbolculuk hayatı bittikten sonra da 5-6 senedir antrenörlük yapıyorum. Son iki sezondur da Antalyaspor’da antrenör olarak görev almaktayım. Evliyim, iki çocuk babasıyım.

Elit U15 Ligi’ni Antalyaspor ile zirvede tamamladınız. Bu başarının hikayesini bize anlatır mısınız?

Ben iki senedir Antalyaspor’dayım, bu sene U15 takımımızı aldım. Çok yetenekli çocuklarımız var. İlk iki sırada ya da lider bitirmek ve lider tamamlamak bize ekstra motivasyon sağlıyor olsa da öncelikli amacımız, sıralamadan ziyade oyuncuların gelişimini sağlamak ve A takıma oyuncu yetiştirmek. Sıralama bizi de camiamızı da mutlu ediyor, oyuncularımız Milli Takım’a gidiyor. Bizler bunun için seviniyoruz. Yoksa sıralama bizim açımızdan önemli değil. Oyuncunun gelişimi ve profesyonelliğe aday futbolcu olarak yetişmesi bizler için daha önemli.

Katılacağınız Türkiye finalleri öncesinde bu sene üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Gençlik Turnuvası’na katıldınız ve ilk kez katıldığınız turnuvada başarılı bir sonuç aldınız. Bunu nasıl yorumlarsınız?

Biz bu turnuvaya son anda katıldık. Torino takımı gelmeyince son gün bizi davet ettiler. Biz de oyuncuların gelişimi için ne kadar üst düzey maç oynarlarsa yararlı olur düşüncesiyle katıldık. Dördüncülük elde ettik. İlk maç Shaktar Donetsk ile berabere kaldık, ikinci maçta Dinamo Zagreb’i ve üçüncü maçta Altınordu’yu yendik. Üçüncülük maçında Stuttgart’a yenildik ve dördüncü olduk. Bizim için çok yararlı bir turnuva oldu. Oyuncularımızın hepsini oynama şansı buldum ve finaller öncesi çok iyi bir hazırlık dönemi geçirmiş olduk.

Gelecek sezon için çalıştıracağınız yaş grubu belli mi?  Yoksa sizi yine Antalyaspor U15 Takımının başında mı göreceğiz?

Henüz belli değil. Sezon başında görev dağılımımız oluyor. Önemli olan, Antalyaspor’daki her oyuncuya temas etmemiz. Kategori önemli değil. Altyapıda çok değerli antrenörlerimiz görev yapıyor. Hepimizin tek amacı Antalyaspor’a ve Türk futboluna yetenekli oyuncular kazandırmak.

Antalyaspor altyapısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ben altyapıya geçen sezon katıldım. Bir sene David Badia koordinatörlüğünde çalıştık. Onunla bazı anlaşmazlıklar olabiliyordu. Ama şimdi bu sene Osman Akyol Hocamız ve Sedat Karabük Hocamız geldi. Altyapıya büyük önem veriyoruz. Özellikle Sedat Karabük genç oyuncu taramasına çok büyük bir önem veriyor. Scout ekibimizi genişlettik, Türkiye’nin her yerinde Antalyaspor altyapısına doğru oyuncular katabilmek için çalışıyoruz. A takımımızda bugün baktığımızda Doğukan çıkıyor, Sergen çıktı, Erman, Bahadır çıkıyor. Türk futbolunun kurtuluşu altyapıdan geçiyor. İlerleyen senelerde bu sayıyı daha da artırmayı planlıyoruz.

Türkiye’de altyapılarda size göre yapılan doğrular ve yanlışlar nelerdir?

Türkiye’de altyapıda doğruları uygulayan kulüp son üç senedir Altınordu var. Türkiye’deki altyapıya yeni bir çehre kazandırdı. A takımında da yabancı oynatmıyor. Onlar sayesinde diğer kulüplerimiz de altyapıya çok büyük önem vermeye başladılar.

Yanlışlıklara gelirsek; Türkiye’de başarıya endeksli bir altyapı planlaması var. Altyapıda başarıdan ziyade, önemli olması gereken şey oyuncu gelişimi olmalıdır. Maalesef ülkemizde skor endeksli altyapıcılık, oyuncu yetişmesini ve oyuncu gelişimini kısıtlıyor.

SadeceAntalyaspor.com Ailesi olarak bu keyifli söyleşi için teşekkür ederiz. Bizler aracılığıyla taraftarlarımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Çocuklarımızı küçük yaştan itibaren aidiyet duygusuyla Antalyasporlu yapmamız, Antalyaspor sevgisini göstermemiz gerekiyor. Onlardan ricam, altyapı maçlarına da çocuklarını getirsinler. Aidiyet duygusunu kazandırıp inşallah yeni nesli daha iyi bir Antalyasporlu yapacağız.


RÖPORTAJ: Çağan KALKAN
DÜZENLEME: Eda GENÇ AYDIN

Bu röportaj 8 Mayıs 2019 tarihinde yapılmıştır.