Röportaj: Ali Şafak Öztürk

SadeceAntalyaspor.com – Ali Şafak Öztürk Röportajı …

Röportaj: Ali Şafak Öztürk
26.07.2017
A+
A-

SadeceAntalyaspor Ailesi olarak, Antalyaspor’umuzun başkanı Ali Şafak Öztürk ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Bu keyifli röportaj için Başkanımız Ali Şafak Öztürk’e teşekkür ederiz.

 


 

Öncelikle sizi tanıyalım. Ali Şafak Öztürk kimdir?

Ali Şafak Öztürk, Fikret Öztürk ile Nurten Öztürk’ün oğludur. 1984 yılında Mersin’de doğdum. 6-7 yaşına dek Mersin’de yaşadıktan sonra ailecek İstanbul’da yaşamaya başladık. Ben 13 yaşında Londra’ya gidip eğitimimi orda devam ettirdim. 28 yaşına dek 15 sene orada kaldım. Londra’da eğitimimi tamamladıktan sonra kendi işlerimi, inşaat şirketimi ve WhoScored.com’u kurdum. Belli bir yere geldikten sonra ailemin de çağrısıyla Türkiye’ye geldim. Burada ilk önce İstanbul’a geldim 8-9 aylığına. Daha sonra Regnum projemizin ilerlemesiyle otelin başına geçtim, halen devam ediyorum. Çalışkan biriyim, biraz kafamız da çalışıyor, iyi insan olduğumuzu düşünüyoruz. Elimizden geldiğince de gayretli bir şekilde bunları yerine getirmeye çalışıyorum.

******************************************************************************

Antalyaspor, Ali Şafak Öztürk için ne ifade etmektedir?

Artık bir sene oldu, beklenmedik bir şekilde oldu ama çok güzel oldu. Benim için kişisel anlamda çok büyük bir onur kaynağı böyle bir camiaya başkanlık yapmak. Onun dışında da bana verdiklerini çok iyi görebiliyorum tecrübe anlamında. Bana hayat tecrübesi olarak çok şey kazandırdı Antalyaspor. Türkiye şartlarında başkanlık yapmak kolay değil, onları görüyorsunuz. Daha güçlü hale geliyorsunuz. Daha fazla tanınıyorsunuz Antalya’da orada burada. Aslında çok sevdiğimiz şeyler değil, ailecek biz biraz daha kendi özelimize düşkünüz ama burada tabi bizi insanların takdir etmesi hoşumuza gidiyor.

******************************************************************************

Antalyaspor başkanlığına gelmeyi nasıl kabul ettiniz? Başkanlığa gelme serüveninizi kısaca anlatır mısınız?

Doğru insanlar bize geldiler, bunu söylemekte sakınca görmüyorum. Özellikle Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel ricada bulundular. Biz de başkanlık yapılacaksa doğru yer burası dedik. Yer doğru, şehir doğru, proje doğru… Gerek futbol geçmişim gerekse Antalyaspor’da daha önce yönetimde bulunmam iyi bir altyapı oldu. Potansiyele biz de inandık, şu anda anlattığımız hikayelere biz de inandık ve yapabileceğimize inandık. O yüzden görevi kabul ettik.

Göreve geldiğiniz zaman Antalya kamuoyunda Fenerbahçe formalı fotoğraflarınız sebebiyle size karşı bir ön yargı vardı. Siz ise gerek ilerleyen dönemlerde yaptıklarınız gerekse “Benim için Sadece Antalyaspor var”açıklaması ile bu ön yargıları kırdınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ben bu konuda zaten söyleyeceklerimi söyledim. Bu konunun gündeme gelmesi hoşuma gitmiyor. İnsanlar yanlış yerlere çekiyor. Zaten Anadolu kulübü başkanlarından İstanbul kulübü sempatisi olanlar ve bunu halen devam ettirenler var. Ben İngiltere’de yaşadım, Antalya’da doğmuş da değilim. Daha önce tuttuğum takım Fenerbahçe’ydi ama görevi kabul etmemden sonra Antalyaspor’a her şeyimi verdim, her şeyimle Antalyasporlu oldum. Benim için artık Fenerbahçe’dir şudur budur anlam ifade etmiyor. Onlar bizim saygı duyacağımız rakiplerimiz olarak kalır. Şu anda da bunu içtenlikle söylüyorum, artık sadece Antalyaspor’un başarısını düşünüyorum.

******************************************************************************

WhoScored.com sayesinde futbol dünyasında birçok ülkede geniş bir çevreye sahipsiniz ve dünyadaki birçok kulüp de WhoScored üzerinden istatistikler ve analizlere ulaşıyor. Antalyaspor için böyle bir çalışma yapıldı mı? Bu çalışmalar meyvesini veriyor mu?

Aslında ilk geldiğimiz zamanlar yoğunluk sebebiyle o işlere çok fazla giremedik ama özellikle lig başladıktan 3-4 ay sonra ciddi şekilde kullanımına başladık. Özellikle kendi ekibimde sırf bir ekip bu işler için var. Yeni transferlerin biraz daha iyi olması ve analizinin doğru yapılması bir bakıma buradan da geliyor. Hem isim olarak belli yerde olan hem de fayda sağlayacak oyuncuların performanslarını iyi şekilde analiz ederek yolumuza çıkıyoruz. Kesinlikle bu sistemi kullanıyoruz ama bu tip verileri de doğru şekilde yardımcı bir mekanizma gibi kullanmak lazım. Biz de öyle kullanmayı düşünüyoruz.

******************************************************************************

Antalya Stadı için bu sezondan itibaren stat altındaki işletmelerin faaliyete geçirileceği ve bu konuda bazı firmaların kariyer sitelerinde ilan dahi vermeye başladığı konuşuluyor. Stat altındaki işletmelerin Antalyaspor’a nasıl bir getirisi olması bekleniyor?

Rakamsal olarak söylemeyeyim bunları ama genel anlamda hem orayı canlandırmak hem güzel bir yaşam alanı haline getirmek hem de gelir sağlanması adına Antalyaspor için bir nimet. Ama fiziksel etkenleri de var. Bizim orayla ilgili daha büyük projelerimiz de var ama tavan yüksekliği, yeterli altyapıların bazı yerlerde olmaması gibi sıkıntılarımız da var.  Bir şekilde başlıyoruz o projeye. Yatırımcı bulmak da zor olmadı, gerçekten buradan teşekkür etmek lazım buraya inanmaları ve burada bulunmak istedikleri için. Merkez bir yer olmasının da büyük bir artısı var. Genel anlamda burada olacak şeylerin Antalyaspor’un kombine satışlarındaki yükselmesiyle ve taraftar sayısındaki artışla birlikte Antalyaspor’a iyi bir getirisi olacağını düşünüyoruz.

 

Bir diğer merak edilen konulardan birisi de Antalya Stadı için konuşulan isim hakkı sponsorluğu ve sponsorluk için telaffuz edilen 5 milyon TL rakamı… Stadın isim hakkı kiralanacak mı?

Öyle bir düşüncemiz var evet. Kiralamayı düşünen firmalarla da görüşüyoruz. İnşallah doğru rakamlarda stadımızın isim kiralama hakkını vereceğiz.

******************************************************************************

Antalyaspor’un şu ana dek oynadığı hazırlık maçlarında ve oyuncuların imza törenlerinde yeni sezon formalarını göremedik. Formaların ne zaman satışa sunulması planlanıyor?

Tam tarihini şu an hatırlamıyorum ama en kısa zamanda satışların başlaması planlanıyor.

******************************************************************************

Başkanlığınız döneminde Antalyaspor, Hasan Subaşı Tesisleri’nden ayrılıp yeni yapılan Atilla Vehbi Konuk Tesisleri’ne taşındı. Bu değişimi ve yeni tesisleri nasıl yorumluyorsunuz?

Çok büyük bir vizyon kazancı oldu. Baktığımızda en büyük artısı budur. Büyük kulüp demek var bir de bunu elindeki artılarınla desteklemek, göstermek var. Bu şekilde oluyor büyük kulüp. Şimdi herhangi bir oyuncu tesisleri görünce kulübün büyüklüğü ve hedefleri adına inancı daha fazla artıyor. Bu çok büyük bir etken ve bizim için de çok büyük bir şans. Menderes Başkana tekrar teşekkür etmek lazım bize böyle bir tesisi kazandırdığı için.

Sizin deyiminizle “ısınma senenizde” Antalyaspor ligi beşinci sırada tamamladı. Bu sezonki hedefiniz ise şampiyonluk olarak açıklandı. Takımımız mevcut kadrosuyla sizce bu hedefi gerçekleştirebilecek düzeyde mi?

Hedefimiz şampiyonluk değil, şampiyonluk yarışında olmak. Türkiye Ligi kolay bir lig değil. Şampiyon olursunuz, olmazsınız ama bizim hedefimiz bu yarışın içinde bir şekilde bulunup şampiyonlukta iddialı bir şekilde yer almak. Isınma senemizde ligi beşinci bitirince beklentiler otomatik olarak yükseliyor ama bunu doğru şekilde kontrol etmek lazım. Üzerimizde yanlış anlamda baskı yaratmak değil daha sonuca endeksli olarak daha kendine güvenli bir şekilde algılanması için taraftarımızın desteğini her türlü sonuçta bekliyoruz.

******************************************************************************

Antalyaspor’un yıllardır en büyük problemi şehirdeki otellerden yeterli maddi ve manevi destek görememesiydi. Bu durum sizce devam ediyor mu? Siz de bir otel yönetici olarak bu konuda neler söylemek istersiniz?

Otel olarak değil de Antalya’daki bütün iş adamları olarak düşünürsek doğru yapı olduğu takdirde Antalyaspor’a destek olma konusunda insanlar hevesleniyor. Bizim istediğimiz aslında tam olarak bu. Baskıyla değil, insanların inanarak sponsorluklar vermesini istiyoruz. Bu inancı da biz sağlayabilmeliyiz. Ortada geçen seneden gelen bir sportif başarı var. Bu sene belirlenen büyük hedefler var. Bu hedefler doğrultusunda yapılan kombine fiyatları olsun, transferler olsun hamleler var. Bizim hedefimiz kesinlikle bu desteği alabilmek. Geçtiğimiz senelerle alakalı konuşmamız doğru değil çünkü şartlar doğru şekilde olmamış olabilir. Bizim inancımız bu seneden itibaren Antalya’daki yatırımcılardan doğru desteği alabilmemiz.

******************************************************************************

Antalyaspor altyapıda bir yeniliğe giderek David Badia’yı getirdi. Antalyaspor altyapısındaki hocaların ise David’in çalışma stilinden rahatsız olduğu söyleniyor. Bu konuda size gelen şikayetler var mı?

Evet, bu şikayetler minimum şekilde bize ulaştı ama burada sistemsel bir değişiklik var. Sistemsel geçişte sıkıntıların olması normal. Biz kendimiz de yönetime geldiğimizde ilk başta o dengeleri değiştirdiğimiz için tepkilerle karşılaşıyorduk. Ancak bir süreç başladığında tepkilerin olması normal, daha çok sonuca odaklanmak lazım. Altyapıda daha uzun dönemli olacağını düşünmek lazım. Eleştiren insanlardan ben biraz daha sabır göstermelerini istiyorum.

Antalyaspor’da konuşulan şeylerden birisi de idari personele verilen maaşların yüksek olması. Bazı personellere aylık 20 bin TL’ye varan rakamlar verildiği konuşuluyor. Siz bu olayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Verilen rakam, bahsedilen rakamın daha da altında bir rakam. O rakamı dile getirmek istemesem de bu kişi kulübün koordinatörü olarak atanmış bir insan. Bunun kimler tarafından haber yaptırılıp çekildiğine bakmak lazım. Eğer bir atılım yapıyorsanız buna değecek ve bunu yönetebilecek insanlar lazım. Örneğin Luis Afonso eskiden Porto kulübünün Head Scout olarak görev alıyordu, Antalyaspor’a geldi ve şu an Paris Saint-Germain kulübünde çalışıyor. Burada koyduğunuz hedefe gitme yolunda böyle yatırımlarınız olacaktır. Olmuyorsa bir sıkıntı vardır. Eleştirenlere de bakmak lazım ne amaçla ve ne şekilde eleştiriyorlar ki bir yatırım yapmazsanız başarı beklemek komik olur. Bu yatırımlar kulübün başarısı için ve burada da başarı gelmiştir mutlaka.

******************************************************************************

Geçtiğimiz sezon lige kötü başlayan ve sonrasında lige damga vuran bir Antalyaspor vardı. Jose Morais’in gönderilmesinden Rıza Çalımbay’ın getirilmesine varan süreci ve Antalyaspor’un geçen seneki performansı hakkında neler söylersiniz?

Başlangıçlar oldu ama belirli bir süreçten geçilmesi lazımmış. Ben bu sürecin önemli olduğunu düşünüyorum. Sonrasında Rıza Hocamızın da gelişiyle dengelerin biraz daha oturmasıyla takım kendini buldu. Rıza Hoca takım içi dengeleri iyi oturttu. Doğru şekilde gidince doğru motivasyon sağlanınca da iyi bir sezon geçirdik. Geçtiğimiz sezondan gelen iyi bir yapımız var ve bunun da kolay kolay bozulacağını düşünmüyorum. Bozulmasına izin vereceğimi de sanmıyorum. İnşallah bu şekilde devam edecek.

******************************************************************************

Yeni stat, yeni tesisler, günden güne değişen bir taraftar profili… Antalya halkının Antalyaspor’a bakışını nasıl yorumluyorsunuz?

Antalya halkı Antalyaspor’a çok pozitif şekilde bakıyor. Ama şöyle bir etken de var, burada taraftar sayıları ve şehir nüfusuyla sporu destekleme oranında bir artış lazım. Burada Bursaspor, Trabzonspor ve son dönemlerde Konyaspor’u gösterebiliriz. Bu da sportif başarıyla geliyor. Antalya biraz daha göç alan bir yapıda olduğu için bundan da kaynaklanıyor mevcut durum. Buradaki yatırımcıların ve yatırımların dışarıdan gelmesinden böyle negatif durumlar olabiliyor ama söylediğim gibi sportif başarı çok önemli. İlk senemizde bile gelen beşincilikle 200 – 300 bin ekstradan Antalyaspor taraftarı sağladığımızı düşünüyorum. Doğru isimli oyuncular, doğru sportif başarılar ve doğru vizyonla bunların hepsi artış gösterecek.

Anadolu kulüplerinde kurumsallaşma adı altında hatalar yapılıyor. Antalyaspor ise bu konuda bu sene önceki senelere göre her açıdan daha iyi bir görüntü sergiliyor. Antalyaspor Başkanı olarak bu konuda ne gibi projeleriniz bulunuyor?

Diğer kulüpler adına konuşmak istemiyorum ancak Türkiye’de projelerin genellikle kısa dönmeli olmasından ötürü uzun dönmeli yatırımlar bile eleştiriliyor. Şimdi genel koordinatörlük olsun, scout ekibinin başına gelen isim olsun, altyapının başına gelen isim olsun bunlar alışılmadık fakat uzun dönemde pozitif sonuç verecek projeler. İnsan olarak beklentilerimiz hemen sonuç almak olduğu için yöneticiler üstünde de sıkıntılar ve baskılar oluyor. Ben futbol adına 15 sene İngiltere’de yaşamış, Chelsea ile Manchester City ile toplantılar yapan bir yönetici olarak geliyorum buraya. Tabi herkeste böyle bir imkan olmuyor. Burada kurumsallığı bilen yönetici kurumsallığı getirebilir. Bunu bilmek için de bazı tecrübelere sahip olmak gerekiyor. Biz de elimizden geldiğince birikimlerimizi kulübümüze vermeye çalışıyoruz.

******************************************************************************

Antalyaspor taraftarları arasında en fazla konuşulan konu “10 numara transferi” 10 numara transferimiz ne zaman gerçekleşecek?

Biliyoruz, taraftarlarımız da heyecanlanıyor. Transferlere hızlı başlayınca beklenti de yükseldi. Ama biz bu bölgeye çok önem veriyoruz. Bu bölgeye yapılacak transferin doğru transfer olması, zaman olarak hızından daha önemli. Ben görüştüğümüz bazı isimleri de açıkladım. Gelselerdi çok seviye atlatacak isimler olacaktı ama sonuçta olacak diye bir şey yok, biz elimizden geleni yapacağız. Bazı gerçekleri de atlamamak lazım. Ne mesela bu, takımın bütçesi. Bütçenin dönmesi lazım ve bazı futbolcular halen Türkiye’ye gelmek istemiyorlar. Ha, şunu söyleyebilirim size İstanbul kulüpleriyle Antalyaspor arasındaki seçimde hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Çünkü şehrin bir güzelliği var, kulübün bir vizyonu var ve geçtiğimiz sene gelen bir başarı var. Ama taraftarlardan isteğim sakin olalım. Transfer dönemi uzun, doğru kararı en iyi şekilde vermeye çalışacağız.

******************************************************************************

Biraz da Antalyaspor zamanları dışındaki Ali Şafak Öztürk’ü tanıyalım. Boş zamanlarınızda neler yaparsınız? Vaktinizi nasıl değerlendirirsiniz?

Çok fazla vaktim olmuyor. O konuda sıkıntılıyım. Daha önceleri vaktimi arkadaşlarımla bir yerde oturup bir şeyler içerek geçiriyordum. Arkadaşlarıma uzak kaldığım için genelde bir iki günlüğüne bir yerlere uçuyorum kafa dinlemek için. Eskiden daha sık yapabiliyordum ama şimdi o konuda sıkıntılıyım. Seyahati seviyorum. Bir de bazen hiçbir şey düşünmeyip uzanmayı seviyorum. Şu an Antalyaspor benim hayatımın en önemli parçası.

SadeceAntalyaspor.com ailesi olarak bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak bizler aracılığı ile Antalyaspor taraftarlarına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı? 

Taraftarlarımız sağ olsunlar zaten her şeyi görüyorlar. Göreve geldiğimiz andan itibaren çok büyük destek vardı. Ben de kişisel olarak taraftarımıza çok teşekkür ediyorum. Güzel günler bizi bekliyor. Ben bir şeyler söyledim geçtiğimiz Mali Genel Kurul’da… Ben şunu istiyorum, ilerleyen senelerde biz göğsümüzü gere gere “Biz Antalyasporuz” diyelim. Bunu söylerken inandırıcılığımız da olsun. Biz Türkiye’de diğer kulüpler anlamında da Avrupa’da da bir vizyonu olan, iddiası olan, başarıları olan büyük bir kulüp yaratacağız.

[su_youtube url=”https://youtu.be/lUYgtudvzS0″ height=”500″]


RÖPORTAJ: Hatice Merve KORKMAZ
FOTOĞRAF: Deniz AYDIN
DÜZENLEME: Eda GENÇ AYDIN
* Bu röportaj, 24 Temmuz 2017 tarihinde yapılmıştır.

 

 

 

 

YORUMLAR
  1. ozzy dedi ki:

    Güzel röportaj olmuş Biraz daha net sorular sorulabilirdi, örnek olarak, Gültekin Gencer için dava düşünülüyor mu? GG başkanlığı sırasında yaptığı usulsüzlükler neden açıklanmıyor? nafiz tanır için ne düşünüyor? GG ve NT işbirliğine inanıyor mu? Rıza nın genç oyunculara hiç şans vermemesi Antalyaspor hedefleri ile çelişmiyor mu? gibi.
    Teşekkürler