“Yok”luk İçinde “VAR”lık

Fahrettin Kayan yazdı…

“Yok”luk İçinde “VAR”lık
17 Şubat 2021 09:56

Pandemi etkisindeki sezonda takımlar için en kritik nokta, sıkışık fikstür ve yoğun maç trafiğiyken rotasyon yapabilmek bütün takımlar için hayati önem taşıyor. Bu konuda Süper Lig’in belki de en şanssız takımıyız. Yaş ortalamamız çok yüksek, üst üste gelen maçlarında etkisiyle rotasyon ihtiyacımız var ancak kaliteli ayakların az sayıda olması bütün oyunculara fazlasıyla yük bindiriyor.

Gökdeniz gibi genç ve takıma direkt katkı sağlayan oyuncuların eksik olduğu maçlarda da sahaya yansıyan oyuna çok net etkisi oluyor. Jahovic’in gidişiyle elimizdeki kalan tek ama bu sezon hiç fayda sağlayamadığımız Orgill varken bile Gökdeniz’i forvette değerlendirmeyi seçmiştik. Bu hafta Gökdeniz’in de cezalı olmasıyla Orgill elimizdeki son şansımızdı.

Nitekim maça aylardır top görmemiş gibi başlayan bizim oğlan, önce rakip fileleri havalandırıp bizi sevinci boğmuşken hızını alamayıp bir gol de kendi kalemize gönderdi. Sonrasında tekrar demoralize olmasıyla yine etkisiz oyunu geri döndü.

Yediğimiz gol her ne kadar Orgill’in kendi kalesine attığı gol olsa da Boffin’in büyük bir hatayla boşa çıkması da kalitesine ve bu seneki performansına hiç yakışmadı. Bu golü yiyen Boffin değil de Ferhat olsaydı, şu an bütün taraftarların hedef tahtası haline gelmişti.

Bir alt sıradaki rakibimize karşı alınan beraberlik kötü sonuç değil. Savunma ağırlıklı futbol bizi istediğimiz sonuçlara da götürüyor ama Malatya gibi hücum dahi edemeyen takımlara karşı gole yönelik girişimin daha fazla olması gerekiyor.

Transfer tahtan kapalıydı, takviye yapamadın. Elinde formsuz tek forvetin kaldı, kupa maçı lig maçı ayırt etmeksizin üç günde bir neredeyse hep aynı kadroyla oynamak zorundasın. Kısacası Ersun Hoca yokluk içinde sürekli alternatif yöntemler ve savunma ağırlıklı futboluyla denemeler yaparak varlık göstermeye çalışıyoruz.

Biz bu kadar çaba ve emek harcarken bu VAR denilen adalet ve eşitlik getirecek diye uygulanan sistem, her geçen gün adaletten uzaklaşıyor. Herkesin güvenini paramparça ediyor.

Yazıktır, günahtır, ayıptır! Hakem de insandır, hata yapabilir ama ekran başında oturup farklı açılardan pozisyonları tekrar tekrar izleyen hakemin hata yapması doğal değildir. Kimse kusura bakmasın, niyetiniz hiç halis değil!

Benim en içime sinmeyen nokta ise neredeyse bütün takımlar bu sezon hakem hatalarından şikayetçi ve iyi niyetli olmadıklarını dile getirmelerine rağmen VAR’ın düzeltilmesi için ne bir adım atılıyor ne de bir değişiklik oluyor.

Herkes şikayetçi ama hiçbir şey yokmuşçasına her şey aynı tas aynı hamam devam ediyor!

Kısacası bizler YOKluk içinde emekle VAR’lık çıkarmaya çıkarırken, sizler VAR’lık içinde görme YOK’luğu çekmeye devam ediyorsunuz.