Yine Bir Akdeniz Akşamıydı

Levent Sağlam yazdı…

Yine Bir Akdeniz Akşamıydı
18 Mart 2020 08:59

Ve yine sen, sen geldin aklıma sevgilim.
Derken bir köşebaşında beliriverdin.
O dokunmaya kıyamadığım saçlarını rüzgara bırakmış halde.
Gözlerinin içi gülüyordu ve yine sen,
Sen çok güzel bakıyordun sığındığım limanım.

Bu ne güzel bir akşam böyle, bütün olumsuzluklara rağmen. Virüstü, Corona idi, seyircisiz statlar derken futbola doyduğumuz, şiir gibi bir akşam yaşadık. Sen böyle oyna, ben de sana aşk şiirleri yazayım sevgilim.

Hani hatırlar mısınız, Antalyaspor kupada Sivasspor’u elediği zaman “Bazen büyük takımlar, küçük takımlara yenilir” diyen, şampiyonluk yarışında olan Sivasspor’un hocası Rıza Çalımbay’ın sözlerini… Pazartesi akşamı Antalyaspor’un rakibi, bu sefer Rıza Çalımbay’ın takımı, şampiyonluk adayı Sivasspor’du. Geçen hafta Gençlerbirliği maçında N’Dinga’yı oyundan alıp, N’Dinga’nın mevkisinde Fredy’i oynatan Tamer hocayı eleştirmiştim. Bu maçta dörtlü defansın önündeki ikilinin yanına Amilton’u da çekip, atak yaparken 4-3-3, top Sivasspor’da iken 4-4-2 sistemine dönen Antalyaspor’un hocasını alkışlamak gerekir. Tebrikler Tamer hocam.

Özellikle Fredy ile Hakan bu maçta takımı çok iyi yönlendirdiler. Amilton da kanatlardan çok bindirdi fakat son paslarda biraz daha dikkatli olsa, şu an farkı konuşur olacaktık.

Sivasspor oyunun başından itibaren topu Antalyaspor’a teslim edip oyunu kendi yarı alanında kabul etti.Rıza Hoca, Antalyaspor’un hücum hattını da düşünerek taraftarsız deplasmanda önce atıp sonra Antalyaspor’u üzerine çekip farkı açmak derdindeydi. Ama Rıza hocanın deyimiyle büyük takımın ilk önemli atağı 76. dakikada geldi. Bu dakikada kaleci Boffin mükemmel bir kurtarışla kalesini gole kapadı. Fakat ya gol olsaydı? Biraz zorlanırdık ama bu oyunla 2 tane daha atardık diye düşünüyorum.

Akabinde 78’deki Samassa’nın kurtardığı vuruşu yapan ise Podolski’ydi. Genel anlamda bu gecenin kahramanları, 76. dakikada topun gol olmasına müsaade etmeyen kaleci Boffin ve birçok pozisyon kurtaran Samassa idi. Tabi ki ilk 10 dakikada iki topun takıldığı kale direklerini de unutmayalım.

Bugün takım olarak dörtlü savunma, orta saha ve ofans olarak Antalyaspor gerçekten çok iyiydi. Takım savunması, kademe anlayışı, gayet yerinde hamlelerle gerekli müdahaleleri zamanında yaptılar.
Emeği geçenlere sevgi ve saygılarımla. Tebrikler takım.

*Tarihi savaşlarla geçmiş bir ulusun en önemli savaşlarından ve zaferlerinden birisi olan Çanakkale zaferinin (18 Mart 1915)105. yıl dönümü olması vesilesiyle şehitlerimizin ruhları şad olsun. Minnettarız!