Triatlon İçin Son İki Viraj

Antalyaspor olarak tüm bu olumsuzluklara rağmen elimizden geldiği kadar mücadele verdik …

Triatlon İçin Son İki Viraj
6 Eylül 2017 09:52

2017 senesi triatlon için adeta kayıp bir sene oldu. Değişen federasyon ile beraber herkeste “Acaba daha iyi işler mi yapacaklar” beklentisi varken, ibre tam anlamıyla tersine döndü. Federasyonun puanlı beş yarışı varken yarış sayısı üçe düştü. Daha önceki yıllarda artık triatlon ile iç içe geçmiş yerlerdeki yarışlar iptal edildi. Yeni yarış yerleri ise üstünde düşünülmemiş, organizasyon açısından zayıf, sakatlık ve kazaya davetiye çıkaran alelade seçilmiş yerlerdi. Antalya gibi adeta triatlonun başkenti olan bir şehirde daha önce iki yarış yapılırken, bu sene o yarışlar yapılmadı. Daha Türkiye’de triatlonun “T“si yokken yapılmaya başlanan 27 yıllık Alanya Triatlonu “Paramız yok” bahanesiyle iptal edildi.

Antalyaspor olarak tüm bu olumsuzluklara rağmen elimizden geldiği kadar mücadele verdik. Branşımız dışı olsa da Türkiye Aquatlon Şampiyonası’nda takım olarak ikincilik elde ettik. Takım arkadaşlarımızdan Hüseyin Aktaş ve Çiğdem Gülgeç yaş grubunda şampiyon oldular. Şimdi geldik bu sezonun son 2 virajı Eğirdir ve Belekte düzenlenecek olan Gloria Ironman 70.3 yarışına. İki yarış da birbirinden farklı antrenman ve strateji gerektiren zorlu yarışlar…

Eğirdir yarışı sprint mesafe yani 750 metre yüzüp, 20 km bisiklete binip ardından 5 km koşacağımız bir müsabaka olacak. Mesafeler kısa gibi gözükse de bütün enerjimizi bir anda vereceğimiz, son günlerin meşhur tabiriyle “taktik maktik yok bam bam bam” olacak bir yarış. Spint mesafe için yaptığımız antrenmanlar adından da anlaşılacağı gibi kısa mesafede tempolu antrenmanlar üstüne kuruludur. 9 Eylül 2017 Pazar günü yapılacak olan yarış Türkiye Triatlon Şampiyonası’nın kürsülerin belli olacağı final yarışıdır. Yarış bu özelliği ile çok önemlidir.

Gloria Ironman 70.3 ise bizim için her zaman prestijli bir yarış olmuştur. Triatlonun dayanaklılığını ve zorluğunu ön plana çıkaran bu yarış, her sporcunun iple çektiği hedef yarıştır. Mesafe olarak sprint mesafenin 4 katı desek yanlış olmaz. 15 Ekim 2017 Pazar günü düzenlenecek olan yarışta 1.9 km yüzüp, 90 km bisiklete binip, 21 km koşacağız. Uzun mesafe yarışlarında bizi finiş çizgisiyle kavuşturacak olan şey enerjimizi son metreye kadar dengeli kullanmaktan geçiyor. Antrenmanlarda düşük nabızlarla uzun mesafeler kat ediyoruz. Tempo antrenmanları her branş için haftada 1 gün oluyor.

Her iki yarış da bizim için önemli ve hedef niteliğinde. Farklı antrenman tarzları, yarış stratejileri, mesafeleri ile apayrı yarışlar olsa da Antalyaspor markasını tanıtmak, farkındalığını arttırmak ve Antalyamızı en iyi şekilde temsil etmek için elimizden geldiğince mücadele vereceğiz.

OĞUZ BODUR

ANTALYASPOR TRİATLON TAKIMI SPORCUSU