Sıcak Kabusu

Rıza Çalımbay’ın özellikle yeni transferler de katıldıktan sonra ne oynatacağı çok önemli …

Sıcak Kabusu
23 Ağustos 2017 09:24

Ağustos ayının ortası Antalya’da bırakın 90 dakika koşmayı, 10 dakika yürümek bile zulümdür. Böyle bir ortamda 15 bin civarı Antalyaspor taraftarı tribünleri doldurdu.

Maçın ilk yarısında Akhisar hücum hattının beceriksizliği ve Boffin’in 2 net kurtarışı olmasa soyunma odasına tarihi bir farkla gitmememiz için hiçbir neden yoktu.

Rıza Çalımbay’ın takımının bu kadar kötü bir defansa sahip olduğuna ilk defa şahit oldum. İkinci yarıda da senaryo çok farklı olmadı. Şans golüyle öne geçtik ama maçı hak eden taraf çok geçmeden eşitliği sağladı, hatta sonrasında galibiyeti kaçırdı. Bizler 1 puana şükrederek sahadan ayrıldık.

Bu sıcak havada Antalya’da oynanan maçlarda insan bunun avantaja çevrilmesini ümit ediyor. Senelerdir bu sıcak havalarda oynanan maçlarda kazanılan sayısı bir elin parmağını geçmez. Akhisar maçında da rakip 90. dakikaya kadar hücum pres yaparken bizim futbolcular 75. dakikadan sonra diller dışarıda skorboardu kesiyorlardı maçın bitmesine ne kadar kalmış diye.

Rıza Çalımbay geçen sene hemen hemen tüm basın toplantılarında altını çizerek takımın hazırlık kampında olmadığını, bu takımı onun kurmadığını ve seneye hazırlık kampını geçirdikten sonra kendi takımının sahada olacağını söylemişti. Eğer bahsettiği fizik-kondisyondaki takım bu ise havalar soğuyana kadar vay halimize diyorum.

Takımda direkt oynayacak 5-6 futbolcunun bu maçta oynamamış olması gelecek için ümitlerimizi yeşerten yegane şey oldu. Defansta Djourou, orta sahada Sandro, hücum hattında Menez, Nasri ve Drole kesinlikle bu takıma level atlatacaktır. Ama onların takıma katılacağı tarihe kadar toplanamayan puanlar ileride başımızı çok ağrıtacak.

İlk iki haftada 2 defans oyuncusundan kopya gibi yediğimiz iki golde de Sakıb’ın pozisyon hatası var bariz. Maalesef Sakıb bir maç süper oynuyor ama üç maç takımın en kötüsü oluyor. Peki onu kesecek kadroda adam var mı? Tek aday Musa Nizam. Yani sen geçen seneki kadronun üstüne her bölgeni güçlendirmişken, giden Motta’nın yerine Musa Nizam’ı alarak bir nevi sol bek pozisyonunu daha da zayıflatıyorsun. Takımın en sıkıntılı bölgesi şu anda sol bek olarak görünüyor ve o mevkiye acilen Sakıb’ı yedekleyecek bir isme ihtiyaç var.

Genel olarak iki haftada bir puan aldık diye karalar bağlamamıza gerek olmadığını düşünüyorum. Zira iki güçlü ekiple oynadık. Ama Rıza Çalımbay’ın özellikle yeni transferler de katıldıktan sonra ne oynatacağı çok önemli. Eğer geçen seneki aynı oyunu bu kadar yetenekli futbolcuyla oynatmaya devam ederse başımızın ağrıyacağı ve camiada olumsuz seslerin artacağı da bir gerçek.

Geçen sene bize tarihimizin en iyi sezonunu yaşatan hocamıza güvenimiz tam. Doğru yolu bulacaktır en kısa zamanda.