Seriye Devam

Levent Sağlam yazdı…

Seriye Devam
22 Mart 2022 12:29

Antalyaspor, Süper Lig’in 30. haftasında Giresunspor karşısında aldığı galibiyetle puanını 41 yaparak ligde kalmayı büyük ölçüde garantiledi. Tabii bundan sonra oynayacağı maçlardan alacağı puanlar artık işin bonusu olacak.

Antalyaspor, daha önce Yılmaz Vural döneminde 10 maçlık, Tamer Tuna döneminde 11 maçlık ve Ersun Yanal döneminde 13 maçlık yenilmezlik serisini bugün Nuri Şahin ile 8 maça çıkararak yine bir sportif başarıya imza attı. Ayrıca Sivasspor ile başlayan ve Başakşehir ile devam eden galibiyet serisini de Giresunspor karşısında aldığı galibiyetle 3 maça çıkararak seriye devam dedi.

Antalyaspor oyunun hemen başında Sivasspor maçında topu çizgiden çıkaran, Başakşehir maçındaysa dakika 85’te bitmeyen enerjisi ile defanstan kontratağa çıkan ama golü atamayan Veysel’in kafa vuruşuyla öne geçti. Veysel’in 6. dakikada attığı ilk gol ile Naldo’nun 90+4. dakikada attığı 4. gol uzun süredir çalışıp da atamadığımız gollerdendi. Bu iki golün hem savunma hem gol katkısı yapan iki savunma oyuncusundan gelmesi ayrı bir önem taşıyordu.

Giresunspor karşısında karşılaşmanın ilk yarısında ayrı ikinci yarısında ayrı bir Antalyaspor izledik. İlk yarıda 6.dakikada bir farkla öne geçen Antalyaspor golden hemen sonra topu rakibine bırakarak oyunu kendi sahasında kabul eden taraf oldu. Bunun nedeni de bana göre 38 puanı olan Antalyaspor’un 35 puanlı rakibine karşı skoru koruma içgüdüsü idi. Hal böyle olunca oyunun ilk yarısında rakip oyunu biraz daha forse ediyormuş gibi göründü. Ama aslında rakibinde ilk yarıda ortaya koyduğu etkili bir oyun yoktu. Oyunun ikinci yarısında oyunu forse eden ve ilk yarıdaki görüntüsünden farklı bir görüntü sergileyen Antalyaspor izledik. Nuri Şahin’in dakika 59’da yaptığı Fredy-Haji değişikliği, Antalyaspor’un ön tarafta topu iyi tutmasını sağladı. Bu dakikada daha önce forvet arkasında oynayan Adriano, ön bölgeye geçti. Antalyaspor 62. dakikada Doğukan ile iki farklı öne geçerken Floranus’un eline çarpan topta verilen penaltıyla rakip farkı bire indirdi. Bu tip penaltı pozisyonları bana çok saçma geliyor. Daha önce bir maçta Kudriashov’a çalınmıştı. Pozisyonda topa yükselen Floranus’un sırtı rakibe dönük ve elleri açık. Ne yapsaydı, hazır ol vaziyetinde mi yükselseydi? Bu durum fizik kurallarına bile ters.

Dakika 70’te Nuri Şahin, Sivasspor ve Başakşehir maçlarında olduğu gibi oyuna 3. stoperini alırken, atağa çıkarken üçlü, savunma yaparken beşli savunma anlayışına döndü. Aslında bu oyun anlayışı, Nuri Şahin’in daha ilk geldiği gün uyguladığı bir oyun sistemiydi. Antalyaspor bu dakikadan sonra daha çok üreten, pozisyona giren bir oyun anlayışına büründü. Bu sistemde çok pozisyona girersin ama rakibinde gelir. Bu maçta olduğu gibi iyi kapattığın takdirde bu durum oyunun ikinci yarısında olduğu gibi skora da etki eder.

Antalyaspor’un Fredy ile bulduğu gol, Fernando’nun ne kadar yararlı bir transfer olduğunu bir kez daha gösterdi.

Antalyaspor, bu maçtan sonra topladığı 41 puanla milli araya girdiği için bir maşallahı hak etti. Bu milli arayı iyi değerlendirip Altay maçıyla tekrar lige döner, üzerine koyarak devam ederiz.

Bir parantez de ilk defa A Milli aday kadrosuna seçilen Doğukan’a açmak istiyorum. Doğukan daha önceden bunu hak etmişti fakat bugüne nasipmiş. İnşallah verilen şansı iyi değerlendip bizleri gururlandırır. Senciyiz Dodo!