Rüzgar Tersine Döndü

Hakan Aydın yazdı…

Rüzgar Tersine Döndü
15 Aralık 2020 08:29

Geçen haftadan farklı olarak savunmanın sağına Bünyamin geri gelmişti. Ersun Yanal Ersan’dan memnun olacak ki, cezası dolan Naldo’nun yanında Ersan on birde oyuna başlayınca Kudryashov da savunmanın soluna geçmişti. Hal böyle olunca savunma dörtlüsünde yine istikrarlı bir kadro kurulamamıştı. Her hafta değişen defans bloğu, deyim yerindeyse yazboz tahtasına dönmüştü.

Karşılaşma ilk 2 dakikada Avrupa Kupası yorgunu Sivasspor’un istediği gibi başladı. Yorgun Sivas’ın temposuz oyununa Antalyaspor da ayak uydurunca, al gülüm ver gülüm şeklinde orta alanlarda top çevrildi. Hatta ilk tehlikeli atağı Sivasspor en etkili oyuncusu Kayode ile yakaladı. 

Bu kadar kötü bir Sivasspor, ön alanda Antalyaspor’a baskı yaparak oyun kurmasını engellemeye çalıştı. Bunda da başarılı oldular. 23. dakikada net penaltı olan pozisyonda maçın hakemi Halis Özkahya, penaltı verdi. Ne var ki Sivassporlu oyuncuların baskısına dayanamayarak VAR sistemi ile penaltıyı yok ettiler. Bu dakikadan sonra Antalyaspor garip bir şekilde oyundan düştük. Topu bir türlü ileriye taşıyamadık. Özellikle 25 ve 45. dakikalar arasında tempoyu artıran Sivasspor, kanatlarını kullanarak Antalyaspor’u bunalttı. İlk yarı boyunca takım mücadele etmeyen, rakibe basmayan, adeta yürüyerek oynayan veteranlar takımı gibiydik.

İlk yarı göze batan oyuncular, Fredy, Amilton, Naldo idi. Podolski, Nuri ve Jahovic de etkisiz bir ilk yarı geçirdiler.

Karşılaşmanın ikinci yarısında ilk yarıya oranla her iki takım da istekli ve hızlı başladı diyebiliriz. Orta alanlar her iki takım için de hızlı geçilmeye başlayınca top her iki takımın 18 denen alanına daha kolay gitmeye başladı ve karşılaşma he iki taraf için de heyecanlı olmaya başladı.

Ersun Yanal baktı ki korkunun ecele faydası yok, özellikle 60. dakikadan sonra takım boyunu kısaltarak takımı ve stoperleri öne çıkararak Sivasspor kalesinde hem baskı kurdu hem de Sivasspor’un rahat bir şekilde üzerimize gelmesini engelledi.

Ersun Hoca 64. dakikada iki değişiklik birden yaparak rakip Sivasspor’un oyundan düşeceğini hesap etmiş olacak ki haklı çıktı. İki kanat oyuncusunu değiştirip yerine iki hızlı kanat alarak Sivasspor’u baskı altına aldı. Özellikle 65. dakikadan sonra net diyebileceğimiz pozisyonları yakaladık ama ne yazık ki zor elde ettiğimiz pozisyonları kolay harcadık.

90 dakikanın geneline baktığımız zaman ilk yarı takım olarak deyim yerindeyse ayağını sürüyerek, temposuz, pressiz, rakip takıma oynama fırsatı vererek, kalesinde tehlikeler gören bir Antalyaspor vardı. İlk yarı ile ikinci yarı, Antalyaspor açısından kış ve yaz gibiydi. İlk yarı bir puan veriyoruz deseler kimse itiraz etmezdi ama ikinci yarıdaki futbolla kaçan üç puana eminim herkes çok üzülmüştür.

Haftaya kolay gibi gözüken ama teknik adam değişikliği ile çıkış içinde olan bir Kayserispor ile oynayacağız. Orta alan ve hızlı kanat adamları ile özellikle Sivas’taki ilk yarıyı oynarsak, sıkıntılı bir maç bizi bekler. Eğer Kayserispor açından üç puan almak istiyorsak, ön alanda pres yaparak rakibin oyun kurmasına engel olursak istediğimizi alırız. 

Son sözüm, Herb Cohen’den gelsin:

“Suda yürümenin sırrı, taşların nerede olduğunu bilmektir.