Rezilliğin İçinden Çıkan Umut

Fahrettin Kayan yazdı…

Rezilliğin İçinden Çıkan Umut
18 Ekim 2021 08:24

Milli maç arasıyla geç kalan kan değişiminin takıma müthiş olumlu yansımasına değinmeden önce bir kez daha yaşanan Mete Kalkavan rezaletini es geçemeyiz.

Eğer bu kişi hakemlik yapabiliyorsa; yoldan geçen her kime düdüğü versek çıkar, bunun kadar maç yönetebilir. Bir değil iki değil! Sadece bize değil, yönettiği her maçta maçın kaderiyle oynuyor ve maça damgasını vuran bir yönetim gösteriyor. Cümle alemin gördüğü hatta kendisinin bile gördüğü, ilk başta Antalyaspor’a verdiği taç atışını sonra ne akla hizmet ya da neye dayanarak el değiştirtiyorsun? Bunun adı net rezalet! Maçın içinde rakibe vermediği ve aksi gibi bize cömertçe verdiği kartlar ise cabası…

TFF ve MHK bu kadar yaşanan çalkantılara rağmen direnmeye devam ediyor. Ancak nasıl takımlara değişmesi ve yenilenmesi gerektiği söyleniyorsa hakemlik camiası da net olarak bir değişimden geçmelidir.

Antalyaspor’umuza gelecek olursak; Ersun Yanal’ın gidişi, Nuri Şahin’in futbol sorumlusu olmasından sonra takımın enerjisi üst seviyelere çıkmış durumda ve bu enerjiyle beraber sahadaki mücadele de arttı. Sezon başından beri Ersun Hocayı en çok eleştirdiğimiz konu, ilk 11 tercihleri ve en önemlisi de oyuncu değişiklikleriydi. Takımı tanımıyormuş gibi yapılan oyuncu değişiklikleri maç içinde takım performansını sürekli aşağıya çekiyordu. İkinci yarı yine performansımızda biraz düşüş olsa da bunun tamamen fiziksel yetersizlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Takımın bu kazandığı ivmeyle birlikte acilen fizik ve kondisyon yüklenmesine de başlanmalı.

Nuri’nin göreve gelmesiyle o bölgede yaşanılan kayıp en büyük handikap olacak gibi görünüyor. Oyuna müdahale etmeye çalışan futbol sorumlumuz elinde yeterli seçenek olmayınca alternatif çözümlere gitmeye çalışsa da bu şekilde yeteri kadar verim alabilmek mümkün gözükmüyor.

Yaşanılan hoca değişimden sonra bazı oyuncuların yüz ifadeleri ve vücut dillerine bakarsak Ersun Yanal ile birçok oyuncunun problem yaşadığı iyice gün yüzüne çıkmış oldu. Sahaya ve oyuna bu kadar net etki eden bir değişim için neden bu kadar beklendi, neden ilk milli ara değerlendirilmedi? Geçen süreçte yaşanılan kayıpları umarım çok aramayız.

Son söz olarak özetlersek; yaşanılan hakem rezaletinin içinden mücadele eden, kazanmak isteyen, mutlu ve umutlu bir takım çıktı. Bu süreçte alınan her puan hatta atılan her gol takımın kaybettiği özgüveni geri kazanması için çok önemlidir.

Umudumuz var ama yaşanılan süreç ile ilgili de cevaplanması gereken sorular da var.

  • Kariyerinde hiç antrenörlük deneyimi olmayan Nuri Şahin ile futbol sorumluluğu anlaşmasının 5 yıl yapılmasının mantığı ve nedeni nedir?
  • Takımın oyunculuktan kulübeye ilk geçişi olan bir hocaya emanetinde yönetimin görev süresinden bile uzun sözleşme yapılmasının sebebi nedir?
  • Sözleşmede herhangi bir tazminat maddesi var mıdır?

Yeniden yakalanan bu enerji ve umudun içinde bu sorularda net olarak cevaplanmalı ve kimsenin aklında soru işareti kalmamalıdır. Artık kafamızı kurcalayan her şeyi temizleyip sadece umudumuzla ileriye yürümek gerekiyor.