Kulüpten Beşiktaş Maçına Dair Açıklama Geldi

Antalyaspor, Beşiktaş maçında yapılan hakem hataları ve Cüneyt Çakır’ın 8.3 puan alması iddiaları üzerine resmi siteden bir açıklama yayınladı …

Kulüpten Beşiktaş Maçına Dair Açıklama Geldi
16 Ağustos 2017 17:21

Antalyaspor, Beşiktaş maçında yapılan hakem hataları ve Cüneyt Çakır’ın 8.3 puan alması iddiaları üzerine resmi siteden bir açıklama yayınladı.

Açıklamada pozisyonlar fotoğraflarla desteklenerek, Beşiktaşlı futbolcuların kırmızı kart görmesi gerektiği ve Cüneyt Çakır’ın kararlarının maç sonucuna etki ettiği vurgulandı.

Hakem hatalarının önüne geçebilmek için VAR sisteminin bir an önce faaliyete geçmesini isteyen kırmızı beyazlılar, bu teknoloji sayesinde hakemlerin hatalı kararlardan dönebileceğine dikkat çekti.

Kulüp tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

2017-2018 sezonunu henüz başlarken hiç arzu etmememize rağmen maalesef yine hakem hataları gündemin ilk sırasında yer aldı.

Hiçbir şekilde takımızın puan kaybına gerekçe aramıyoruz, ancak bu hataları görmezden gelmek, hataları dile getirmemek mümkün değil.

Birkaç pozisyona değinmek gerekirse;

1 numaralı resimde görülen Beşiktaşlı oyuncu, futbolcumuz Charles’ın ayak tendon kısmına sert müdahalede bulunuyor. Hareket ve futbol kuralları birlikte değerlendirildiğinde Beşiktaşlı futbolcunun kırmızı kartla oyun dışında kalması gerekirdi.

2 numaralı resimde görülen Beşiktaşlı oyuncunun futbolcumuz Salih Dursun’a uçan tekmesi karşılığı kırmızı kart olması gerekirken, pozisyon sarı kartla değerlendirilmiştir. Beşiktaş’ın golü öncesi ortada fiziksel temas olmamasına rağmen serbest vuruş kararı verilmiştir.

Beşiktaşlı Futbolcu Cenk’e yapılmayan ihlal sonrası penaltı kararı verilmesi ise hiçbir şekilde kabul edilemez. Maçın hakemi bu ve benzeri hataları hep Antalyaspor aleyhinde gerçekleştirirken, takımımızın en küçük ihlalinde kartlarını kolayca kullanmıştır. Özetle maçın hakemi Sayın Cüneyt Çakır’ın kararları maçın sonucuna etki etmiştir.

Buradan hareketle biz Antalyaspor olarak özellikle ve önemle ifade etmek istiyoruz ki, Video Hakem Sistemi (VAR Sistemi) geciktirilmeksizin uygulamaya konulmalıdır. VAR sitemi uygulandığında maçın hakemi penaltı pozisyonuyla ilgili uyarılacak ve pozisyonu tekrar izleyerek hatalı kararından dönme imkânını bulacaktır.

Diğer taraftan maçın hakemine, maçın gözlemcisi tarafından 8.3 puan verildiği basın organlarında ve sosyal medyada paylaşılmaktadır. Maçın hakemine verilen puanın açıklanmadığını biliyor ve bu haberlerin gerçeği yansıtmamasını diliyoruz. Zira en hafifinden futbol tabiriyle maçın hakemi penaltı pozisyonunda bariz hata yapmıştır. Maçın hakeminin puanı sadece bu hata sebebiyle 7.9 olmalıdır.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun maçların hakemlerine gözlemciler tarafından verilen puanları açıklaması halinde bu tür polemiklerin ortadan kalkacağını ve bir anlamda denetim sağlanacağı değerlendirmesini paylaşmak istiyoruz.